Command & Conquer: Generals

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Command & Conquer: Generals
Cncgen-win-cover.jpg
Yayımcı(lar) EA Games
Yapımcı(lar) EA Games
Tür(ler)i Gerçek zamanlı strateji
Sınıf(lar)ı 10 Şubat 2003
Sistem gereksinimleri
 • Intel Pentium 3/AMD Athlon 800 MHz
 • 128 MB RAM
 • Windows 98/ME/2000/XP/Vista
 • 32 MB AGP DirectX 8.1 uyumlu ekran kartı
  NVIDIA Geforce 2 ya da ATI Radeon 7500
 • DirectX 8.1 uyumlu ses kartı
 • 1.8 GB sabit disk alanı
 • 8x CD-ROM/DVD-ROM sürücüsü

Command & Conquer: Generals , Command & Conquer Serisinden bir gerçek zamanlı strateji oyunu. Microsoft Windows için Şubat 2003'te Mac OS için de 2004'te EA Games tarafından piyasaya sürüldü. Command & Conquer: Generals - Zero Hour adlı bir genişleme paketi de Windows için 2003'te Mac OS için 2005 yılında piyasaya sürüldü.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın gelecekte ABD ve Çin Generalleri,Orta Doğuda kurulan bir terör örgütü olan Küresel Özgürlük Ordusu (GLA)'na karşı mücadele etmektedir. Oyuncu üç tarafı da kontrol edebilir. Üç harekat toplam 7'şer görev içerir. Hikâye ilk önce Çin, GLA ve son olarak ABD'de devam eder.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

USA (Amerika Birleşik Devletleri)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek mâliyet ve yüksek teknoloji kullanan Amerika'nın tek istediği bütün dünyaya hakim olmak ve bütün müslümanları öldürmektir.Ve ortadoğuyu kangölüne çevirmiştir. Artık karşılarında onlardan daha cesur taktikler kullanan bir düşmanları vardır.(el-kaide, hamas, hizbullah v.b)

GLA (Küresel Özgürlük Ordusu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta doğuda kurulan bir terör birliğidir. Tek amacı Amerika'dan intikamını almaktır. Fakat Çin, Amerika'ya yardım etmeye başlayınca Çin'e de saldırmaya başlamıştır. GLA, aynı zamanda Arap-Afgan bir örgüttür.

PRC (Çin Halk Cumhuriyeti)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ülke, dünyayı kapitalizm ve islamizmden kurtarıp komünistler birliğini kurmak için düşmanlarına karşı cesur tanklarını ve askerlerini kullanır. Kara kuvvetleri ağırlıklı bir ordudur. Çinlilerde bir Horde Effect olayi vardır. Olabildiğince çok insan gücü kullanan Çin'in üniteleri bir arada saldırıda bulundukları zaman birbirlerinin yaninda oldukları sürece firepower, defense gibi özellikleri artar, güçlenirler. Eğer sürüden ayrilirlarsa gucleri azalir, belli bir minimuma düşer.

USA Lazer General (ABD Lazer Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

General 'Pinpoint' Townes (kısaca General Townes), savaşta lazer gücünü kullanır. Lazerin dünyada o ana kadar görülmüş en hasar verici ve eritici şeklini kullanan Townes, normalden fazla ihtiyaç duyduğu enerji için gelişmiş soğuk füzyon santrallerine sahiptir. Crusader tankı gövdesi üzerine yerleştirilmiş daha uzun menzilli tankları vardır. Fakat enerji üretimi ihtiyacın altına düşerse lazer tankları da etkisiz hâle gelir.

USA Superweapon General (ABD Süper Silah Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun menzilli savaş aletleri ve süper silahlar olmadan neredeyse geçilmesi imkânsız 'araç' savunma birimi EMP füze sistemi sayesinde, General Alexander'ın süper silahlarını devirmek ya da üssünü yok etmek gerçekten zor oluyor. Bu EMP roketleri, herhangi bir araca çarpınca hasarın yanında olusan elektro-manyetik dalga, aracın sistemlerine sabotaj düzenliyor ve bir süre sistemleri çalışmıyor. Aracın sistemleri yeniden çalışana kadar zaten yeni EMP roketleri gelmeye devam ediyor. Hava araçları zaten EMP etkisine girince düşüyor. Crusader ve Paladin Tank gibi ana savaş birimlerine de sahip değildir. Particle Cannon'u %50 ucuza kurabilir. Bombasını bırakana kadar kurşunların bile yakalıyamadığı süper-sonik hızda olan Aurora Bomber'ın daha gelişmiş versiyonu olan Aurora Alpha Bomber'a sahiptir. Enerji santralleri normaldir, fakat fazladan %100 enerji üretimini sağlayan yükseltme %300'dür. Tek başına en fazla enerjiyi sağlayabilen enerji santrali bu generale aittir.

USA Air Force General (ABD Hava Kuvvetleri Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Malcom 'Ace' Granger

Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)

Rütbe = 4 Yıldız General

Branş = Birleşik Devletler Hava Gücü

Taktik(ler) = Hava gücü

General Granger, daha ucuz ve güçlü uçaklara sahiptir. General Alexander gibi tankları yoktur. Defans birimleri normaldir. Kendi kendine havada füzeleri dolan savaş helikopteri Commanche'ler görünmezlik özelliğine sahip olabilir. Diğer savaş uçaklarının Paladin Tanka benzer lazer savunması vardır. Uçaklar iyi atış hızı olan bu lazer ile füzelere karşì neredeyse dokunulmaz olur. Asker taşıyabilen ve kaynak toplayabilen Chinook helikopterlerinin gelişmiş versiyonu Combat Chinook'u yapabilir. İçinde asker olunca askerler dışarıya ateş edebilir. Normal Chinook'lardan pahalıdır.

Not: Alpha ve Aurora Bomber uçakları bombalarını bırakmadan önce oldukça hızlı hareket ederler. Çin Piyade Generalinin makinalı tüfekli piyadeleri ile doldurulmuş Helixler hariç bomba bırakmadan bu uçakları düşürebilen ünite mevcut değildir.

GLA Toxin General (Küresel Özgürlük Ordusu Zehir Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Dr. Thrax

Ülke = Evrensel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Zehir Temelli Silahlar

Generals Zero Hour'daki resminde zehirlerinin vücuduna etkisi görülmektedir. Küresel Özgürlük Ordusu'nun standart askeri olan Rebel'in toksin silahı olan Toksin Rebel versiyonu vardır. Fakat binalarda çok da etkili değildirler. Tankların mermilerinde bir miktar toxin mevcuttur. Ayrıca 'Antrax Gamma' geliştirmesi sayesinde toxinlerinin gücü normalin iyice üstüne çıkar. Patlayıcıları az, pahalı ve içinde toxin vardır. Ayrıca en son general gücü olan anthrax bomb süper gücte bir silahtır. İlk başta uçak gelir seçtiğiniz yere bir bomba atar ve etrafı çok güçlü bir toxin(anthrax) kaplar. Oranın içine giren kim olursa olsun büyük miktarda zarar verir.

GLA Stealth General (Küresel Özgürlük Ordusu Kamuflaj Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Prens Kassad

Ülke = Küresel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Kamuflaj ve Pusu

Prens Kassad'ın görünmezlik avantajı gerçekten çok büyük bir sorun oluyor. Scorpion Tank ve Marauder Tank gibi ana savaş birimleri olmamasına rağmen çok büyük bir sorun. Görünmez üniteleri yakalayan birimlerle bile işiniz zor. Bütün binaları kamuflaja elverişli. Yani süper silah kurduğunda yerine hemen bakın, onu da görünmez yaptı mı süper yiyip yiyip durursunuz. Harita olduğu yer de aydınlanmaz. Sabatouruyla Süper Silahların süresini sıfırlıya biliyor ve elektrik santraline sokulduğnda tüm elektriği bir süreliğine kesiyor.

 • Oyuna göre GLA'da rütbe sistemi yoktur. Bu yüzden rütbesi hakkında kesin bir şey söylenemez.

GLA Demolition General (Küresel Özgürlük Ordusu Patlayıcı Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Rodall 'Demo' Juhziz

Ülke = Küresel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Patlıyıcılar ve Bombalar

General Rodall 'Demo' Juhziz isminden anlaşıldığı gibi patlıyıcılarda uzman. Tek görünmez özelliği olan ünitesi, kahraman ünite Jarmen KELL ayrıca zamanlı ve uzaktan kumandalı patlıyılarla da silahlanmış. Tek toxin ünitesi de toxin traktörü. Bütün füzeleri patlıyıcı, toxin yok; Scoripon Tank'ının füzesi ve süper silahı olan Scud* Storm gibi. Patlayıcı ünite ve savunmalar geliştirilmiş. Görünmez patlayıcı varilleri daha ucuza ve daha hasarlı biçimde normalden 2-3 kat hızlı bir biçimde inşa edebilme imkânı sunuyor bize. Terrörist ve Bomb Truck daha fazla hasara yol açıyor. Combat Cycle'lar ise Rebel yerine Terrorist ile geliyorlar. Bir yükseltme (upgrade) ile ünitelerde ve savunma binalarında sadece düşman ve tarafsız ünitele işleyen, istediğiniz zaman kullanabileciğiniz, ayrıca ünite ölünce veya savunma binasının yıkılınca otomatik olarak devreye giren bir patlıyıcı sistemine de sahip oluyorsunuz. Eğer düşmanınızın tanklarının askerlerinizi ezmelerinden nefret ediyorsanız intikamınızı alabilirsiniz. Ezilince ünitenin sahip olduğu patlayıcı öldüğü için otomatik olarak devreye giriyor.

 • Scud bir füze çeşididir. Bu füzeleri sadece Küresel Özgürlük Ordusu kullanır ve General Juhziz'inkiler hariç toksin içerirler.

China Nuclear General (Çin Radyasyon Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Tsing Shi Tao

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Nükleer Temelli Silahlar

General Tao, düşmanlarını yenmek için nükleer güç ve radyasyondan yararlanır. Çin'in standart tankı olan BattleMaster'ın farklı versiyonu olan Nuclear Battlemaster'a sahiptir. Tankları hem daha hızlı, hem de mermilerinde içinde küçük bir miktan nükleer radyasyon taşır. Süper Silah olan Nükleer Füze (Nuclear Missile) %10 daha ucuzdur ve gelişmiş nükleer enerji santralleri vardır. Saldırı helikopteri olan Helix napalm bombasıyla değil küçük bir nükleer bomba ile silahlandırılabilir. Aynı şey Çin'in tek savaş uçağı olan Mig için de geçerlidir. Napalm yüklü füze yerine nükleer bomba yüklü füzelere sahip olabilir. Mig ucağının tüm geliştimeleri olursa 3 mig ile yarım ordu tank alabilirsiniz.

China Infantry General (Çin Piyade Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General 'Anvil' Shin Fai

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Gelişmiş Asker Birlikleri

General Fai, Fortified Bunker, Assault Helix, Assault Troop Crawler, Attack Outpost gibi içinde daha fazla asker barındırabilen üniteleri ve normal askerlerle kıyaslanamaz saldırı askerleri ile tanklarının olmaması size hiçbir sorun yaratmıyor. Çinlilerin yapabildiği 4 askerden 3'ünün daha gelişmiş sürümlerine sahiptir. Bunlardan biri Black Lotus'un gelişmiş versiyonu olan Super Lotus'tur. Super Lotus tüm işlemleri Black Lotus'dan daha hızlı yapar. Kamufulajlı olduğu için düşman üssüne sokup binalarını kolaylıkla ele geçirebilirsiniz.

Çin Özel General[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Leang (Tam adı bilinmiyor, ayrıca bayan general)

Ülke =Birleşmiş milletler ordusunun generalidir. Kendisinin çinli olduğu bilinmektedir.

Rütbe = Ejderha General, Sınıf AAAA

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Bilinmiyor

Bilinen çok az şeylerde biri ise hem Amerika Birleşik Devletleri hem Küresel Özgürlük Ordusu hem de Çin'in bütün yapı, asker, tank, hava aracı ve teknolojilerine sahip olduğudur. Sadece tek kişilik oyun modunda "Generals' Challange" modunda bir sürü generali yendikten sonra final generali olarak karşımıza çıkar. Oyunun başlangıcı sırasında da 3 süper silaha birden sahiptir. Ayrıca bir superlab bir bunker ve bir nucleer bunker'a sahiptir. Bu general ile global crisis yamasında oynanılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]