Command & Conquer: Generals

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Command & Conquer: Generals
Cncgen-win-cover.jpg
Geliştirici DICE Los Angeles Edit this on Wikidata
Yayımcı EA Games
Yapımcılar EA Pacific (Windows)
Aspyr Media (Mac OS X)
Tasarımcı Dustin Browder
Besteciler Bill Brown
Mikael Sandgren
Seri Command & Conquer Edit this on Wikidata
Motor SAGE
Platformlar Microsoft Windows
Mac OS X
Çıkış Microsoft Windows
10 Şubat 2003
Mac OS X
16 Nisan 2004
Mac OS X (Tekrar Yayımlanmış)
12 Mart 2015
Tür Gerçek zamanlı strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Command & Conquer: Generals , Command & Conquer Serisinden bir Gerçek zamanlı strateji oyunu. Microsoft Windows için Şubat 2003'te, Mac OS için de 2004'te EA Games tarafından piyasaya sürüldü. Command & Conquer: Generals – Zero Hour adlı bir genişleme paketi de Microsoft Windows için 2003'te, Mac OS için 2005 yılında piyasaya sürüldü. Aspyr Media oyunu 2015 yılında Mac OS için tekrar yayımladı.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yılında ABD ve Çin Generalleri ,Orta Doğuda kurulan bir terör örgütü olan Küresel Özgürlük Ordusu (GLA)'na karşı mücadele etmektedir. Oyuncu üç tarafı da kontrol edebilir. Üç harekat toplam yedişer görev içerir. Hikâye ilk önce Çin, GLA ve son olarak ABD'de devam eder.

Ordular[değiştir | kaynağı değiştir]

USA (Amerika Birleşik Devletleri)[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'nin yegane amacı dünyaya hakim olmak, terörizmi bitirip dünyaya demokrasiyi yaymaktır. Ancak bu yegane amaç için ABD'nin kat edeceği yolda yeni engeller, yeni düşmanlar beklemektedir. ABD, düşmanlarını yok etmek için üstün hava gücünü ve üstün teknolojisini kullanır. Diğer taraflara göre daha fazla para kazansa da, masrafları da bir o kadar fazladır. ABD, süper silah olarak hedef bölgeye belirli bir süreliğine yıkıcı hasar veren lazer ışınlarını kullanır.Ve oyundaki bir diğer takın olan (china) çin ABD gibi terörizme engel olmaktadır ikisininde amacı GLA yani (küresel ordular birliği) adlı toplanmış terörist birliğini yok etmektir

GLA (Küresel Özgürlük Ordusu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Doğu'da kurulan terörist bir örgüttür. Amaçları Orta Doğu'da bağımsız bir ülke kurmaktır. Başlarda Çin ile ortak çıkarlara sahip olsalar da, bir süre sonra bu örgüt Çin'e saldırır ve Çin bu sefer, ABD'ye yardım etmeye başlar, ABD ile ortak çıkarlar güder. Bu örgüt, şehir içi çatışmalarında ABD ve Çin'i geride bıraksa da, hava birimleri açısından sadece bir Gazelle saldırı helikopterine sahip olduğu için Çin ve özellikle ABD tarafından şehir içi çatışma avantajı yok edilmektedir. Yine de örgütün güçlü silahları ve birimleri yok değildir. Oyunda diğer taraflara göre daha az para kazanırlar. Ancak masrafları daha azdır. GLA, düşmanlarını yok etmek için genelde gerilla savaşı taktiğine uygun birimlerini, gizlenebilen birimlerini ve zehri kullanır. Zehir, kullanıldığı yerde en çok piyadelere zarar verir. Bu yüzden Çin'in yüksek insan gücü avantajını neredeyse yok etmektedir. Bu örgütün süper silahı SCUD füzeleridir. Hedef bölgeye atıldığında zehir yayar ve piyadeler başta olmak üzere birçok birime büyük hasar verir.

PRC (Çin Halk Cumhuriyeti)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ülke, dünyayı kapitalizmden kurtarıp komünizmi dünyaya egemen yapmak için düşmanlarına karşı cesur tanklarını ve askerlerini kullanır. Kara kuvvetleri ağırlıklıdır. Çin'in savaş alanında Horde Effect (Kalabalık Etkisi) vardır. Olabildiğince çok insan gücü kullanan Çin'in birimleri bir arada saldırıda bulundukları zaman birbirlerinin yanında oldukları sürece saldırı ve savunma gücü gibi özellikleri artar, güçlenirler. Eğer sürüden ayrılırlarsa güçleri azalır. Savaşı havada da sürdürebilmek için Sovyet/Rus yapımı MiG'leri kullanırlar. Çin yapımı bir hava alanına dört adet MiG girebilir. Enerji üretmek için nükleer santralleri kullanır. Çin, oyundaki tek nükleer güçtür. Taktik nükleer savaş başlığını mermi olarak kullanan topçulara, atıldığı yere yüksek miktarda hasar ve radyoaktivite yayan taktik nükleer silaha sahiptir.

USA Generalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

USA Lazer General (ABD Lazer Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

General 'Pinpoint' Townes (kısaca General Townes), savaşta lazer gücünü kullanır. Lazerin dünyada o ana kadar görülmüş en hasar verici ve eritici şeklini kullanan Townes, normalden fazla ihtiyaç duyduğu enerji için gelişmiş soğuk füzyon santrallerine sahiptir. Crusader tankı gövdesi üzerine yerleştirilmiş daha uzun menzilli tankları vardır. Fakat enerji üretimi ihtiyacın altına düşerse lazer tankları da etkisiz hâle gelir.

USA Superweapon General (ABD Süper Silah Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun menzilli savaş aletleri ve süper silahlar olmadan neredeyse geçilmesi imkânsız 'araç' savunma birimi EMP füze sistemi sayesinde, General Alexander'ın süper silahlarını devirmek ya da üssünü yok etmek gerçekten zor oluyor. Bu EMP roketleri, herhangi bir araca çarpınca hasarın yanında olusan elektro-manyetik dalga, aracın sistemlerine sabotaj düzenliyor ve bir süre sistemleri çalışmıyor. Aracın sistemleri yeniden çalışana kadar zaten yeni EMP roketleri gelmeye devam ediyor. Hava araçları zaten EMP etkisine girince düşüyor. Crusader ve Paladin Tank gibi ana savaş birimlerine de sahip değildir. Particle Cannon'u %50 ucuza kurabilir. Bombasını bırakana kadar kurşunların bile yakalıyamadığı süper-sonik hızda olan Aurora Bomber'ın daha gelişmiş versiyonu olan Aurora Alpha Bomber'a sahiptir. Enerji santralleri normaldir, fakat fazladan %100 enerji üretimini sağlayan yükseltme %300'dür. Tek başına en fazla enerjiyi sağlayabilen enerji santrali bu generale aittir.

USA Air Force General (ABD Hava Kuvvetleri Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Malcom 'Ace' Granger

Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)

Rütbe = 4 Yıldız General

Branş = Birleşik Devletler Hava Gücü

Taktik(ler) = Hava gücü

General Granger, daha ucuz ve güçlü uçaklara sahiptir. General Alexander gibi tankları yoktur. Defans birimleri normaldir. Kendi kendine havada füzeleri dolan savaş helikopteri Commanche'ler görünmezlik özelliğine sahip olabilir. Diğer savaş uçaklarının Paladin Tanka benzer lazer savunması vardır. Uçaklar iyi atış hızı olan bu lazer ile füzelere karşì neredeyse dokunulmaz olur. Asker taşıyabilen ve kaynak toplayabilen Chinook helikopterlerinin gelişmiş versiyonu Combat Chinook'u yapabilir. İçinde asker olunca askerler dışarıya ateş edebilir. Normal Chinook'lardan pahalıdır.

Not: Alpha ve Aurora Bomber uçakları bombalarını bırakmadan önce oldukça hızlı hareket ederler. Çin Piyade Generalinin makinalı tüfekli piyadeleri ile doldurulmuş Helixler hariç bomba bırakmadan bu uçakları düşürebilen ünite mevcut değildir.

GLA Generalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

GLA Toxin General (Küresel Özgürlük Ordusu Zehir Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Dr. Thrax

Ülke = Evrensel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Zehir Temelli Silahlar

Generals Zero Hour'daki resminde zehirlerinin vücuduna etkisi görülmektedir. Küresel Özgürlük Ordusu'nun standart askeri olan Rebel'in toksin silahı olan Toksin Rebel versiyonu vardır. Fakat binalarda çok da etkili değildirler. Tankların mermilerinde bir miktar toxin mevcuttur. Ayrıca 'Antrax Gamma' geliştirmesi sayesinde toxinlerinin gücü normalin iyice üstüne çıkar. Patlayıcıları az, pahalı ve içinde toxin vardır. Ayrıca en son general gücü olan Anthrax Bomb (Anthrax Bombası) neredeyse SCUD füzeleri ile eşdeğer hasarı verir.

GLA Stealth General (Küresel Özgürlük Ordusu Kamuflaj Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Prens Kassad

Ülke = Küresel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Kamuflaj ve Pusu

Prens Kassad, düşmanlarını yok etmek için kamufle birimlerini ve gerilla taktiğini kullanır. Binalar da kamufle olabildiği için diğer taraflara fark edilmesi bir hayli zordur. GLA'in temel silahlarından Marauder ve Scorpion tankları gibi tanklar bu generalde bulunmaz.

  • Oyuna göre GLA'da rütbe sistemi yoktur. Bu yüzden rütbesi hakkında kesin bir şey söylenemez.

GLA Demolition General (Küresel Özgürlük Ordusu Patlayıcı Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = Rodall 'Demo' Juhziz

Ülke = Küresel Özgürlük Ordusu

Rütbe = Bilinmiyor

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Patlıyıcılar ve Bombalar

General Rodall 'Demo' Juhziz isminden anlaşıldığı gibi patlıyıcılarda uzman. Tek görünmez özelliği olan ünitesi, kahraman ünite Jarmen KELL ayrıca zamanlı ve uzaktan kumandalı patlıyılarla da silahlanmış. Tek toxin ünitesi de toxin traktörü. Bütün füzeleri patlıyıcı, toxin yok; Scoripon Tank'ının füzesi ve süper silahı olan Scud* Storm gibi. Patlayıcı ünite ve savunmalar geliştirilmiş. Görünmez patlayıcı varilleri daha ucuza ve daha hasarlı biçimde normalden 2-3 kat hızlı bir biçimde inşa edebilme imkânı sunuyor bize. Terrörist ve Bomb Truck daha fazla hasara yol açıyor. Combat Cycle'lar ise Rebel yerine Terrorist ile geliyorlar. Bir yükseltme (upgrade) ile ünitelerde ve savunma binalarında sadece düşman ve tarafsız ünitele işleyen, istediğiniz zaman kullanabileciğiniz, ayrıca ünite ölünce veya savunma binasının yıkılınca otomatik olarak devreye giren bir patlıyıcı sistemine de sahip oluyorsunuz. Eğer düşmanınızın tanklarının askerlerinizi ezmelerinden nefret ediyorsanız intikamınızı alabilirsiniz. Ezilince ünitenin sahip olduğu patlayıcı öldüğü için otomatik olarak devreye giriyor.

  • Scud bir füze çeşididir. Bu füzeleri sadece Küresel Özgürlük Ordusu kullanır ve General Juhziz'inkiler hariç toksin içerirler.

Çin Generalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

China Nuclear General (Çin Radyasyon Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Tsing Shi Tao

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Nükleer Temelli Silahlar

General Tao, düşmanlarını yenmek için nükleer güç ve radyasyondan yararlanır. Çin'in standart tankı olan Battlemaster'ın farklı versiyonu olan Nuclear Battlemaster'a sahiptir. Tankları hem daha hızlı, hem de mermilerinde içinde küçük bir miktan nükleer radyasyon taşır. Süper Silah olan Nükleer Füze (Nuclear Missile) %10 daha ucuzdur ve gelişmiş nükleer enerji santralleri vardır. Saldırı helikopteri olan Helix napalm bombasıyla değil küçük bir nükleer bomba ile silahlandırılabilir. Aynı şey Çin'in tek savaş uçağı olan Mig için de geçerlidir. Napalm yüklü füze yerine nükleer bomba yüklü füzelere sahip olabilir. Mig ucağının tüm geliştimeleri olursa 3 mig ile yarım ordu tank alabilirsiniz.

China Infantry General (Çin Piyade Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General 'Anvil' Shin Fai

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Gelişmiş Asker Birlikleri

General Fai, Fortified Bunker, Assault Helix, Assault Troop Crawler, Attack Outpost gibi içinde daha fazla asker barındırabilen üniteleri ve normal askerlerle kıyaslanamaz saldırı askerleri ile tanklarının olmaması size hiçbir sorun yaratmıyor. Çinlilerin yapabildiği 4 askerden 3'ünün daha gelişmiş sürümlerine sahiptir. Bunlardan biri Black Lotus'un gelişmiş versiyonu olan Super Lotus'tur. Super Lotus tüm işlemleri Black Lotus'dan daha hızlı yapar. Kamufulajlı olduğu için düşman üssüne sokup binalarını kolaylıkla ele geçirebilirsiniz.

Chinese Armoured Divisions General (Çin Zırhlı Bölümler Generali)[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General Ta Hun Kwai

Ülke = Çin

Rütbe = General, Sınıf AAA

Branş = PLA

Taktik(ler) = Gelişmiş Tanklar

General Ta Hun Kwai, düşmanlarını yenmek için tanklardan yararlanır. Bütün tankları daha ucuza ve 1 seviye üstte üretir, Çin'in en güçlü tankı olan Overlord'un yerine Overlord'un gelişmiş versiyonu olan Emperor Overlord üretir. Tanklar ile olan üstünlüğü yüzünden piyade ve uçakları daha pahalıya üretir.

Çin Özel General[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim = General "Tigress" Leang (bayan general)

Ülke =Birleşmiş milletler ordusunun generalidir. Kendisinin çinli olduğu bilinmektedir.

Rütbe = Ejderha General, Sınıf AAAA

Branş = Bilinmiyor

Taktik(ler) = Bilinmiyor

Bilinen çok az şeylerde biri ise hem Amerika Birleşik Devletleri hem Küresel Özgürlük Ordusu hem de Çin'in bütün yapı, asker, tank, hava aracı ve teknolojilerine sahip olduğudur. Sadece tek kişilik oyun modunda "Generals' Challange" modunda bir sürü generali yendikten sonra final generali olarak karşımıza çıkar. Oyunun başlangıcı sırasında da 3 süper silaha birden sahiptir. Ayrıca bir superlab bir bunker ve bir nucleer bunker'a sahiptir. Bu general ile global crisis yamasında oynanılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]