Command & Conquer: Renegade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Command & Conquer: Renegade
Renegade-kapak.jpg
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) Westwood Studios
Seri Command & Conquer(seri)
Oyun motoru W3D (Westwood 3D) engine
Platform(lar) Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i KA Şub20022626 Şubat 2002
AV Mar2002011 Mart 2002
Tür(ler)i Taktik nişancı
Biçim(ler) Tek oyunculu
Çok oyunculu
Ortam 2 CD-ROM

Command & Conquer: Renegade Westwood Studios tarafından geliştirilmiş olup, Command & Conquer oyun serisinin bir oyunudur. Bu oyun, Command And Conquer'un tek birinci kişi bakış açısıyla oynanılan oyunudur. Diğerlerinin hepsi üçüncü kişi bakış açısıyla oynanır. Oyun Şubat 2002'de yayınlandı.

Oyunun Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Nod-GDI savaşlarının birincisini konu alır. Oynun başında Nod, GDI'dan üç tane bilim adamının kaçırır. Bu üç bilim adamını kurtarmak için Yüzbaşı Nick Parker, nam-ı diğer Havoc, görevlendirilir. Havoc, bu üç bilim adamını kurtarmak için için dünyayı dolaşır durur. En son durağı ise Sarayova'daki Temple Of Nod olacaktır. Burada Temple Of Nod'u yıkıp, Nodların lider Kane'i öldürüp, üç bilim adamını kurtaracaktır.

Kaçırılan bu üç bilim adamı, oyun boyunca Nodlar için gizli bir araştırma yapacaktır. Bu gizli araştırmada, Nodlar Tiberium maddesinin yardımıyla biyokimyasal askerler üretmeye çalışacaklardır. Nitekim, oyunda yer yer bu askerler karşınıza çıkacaktır.

Oyunun Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Command & Conquer'un bu oynunda, önceki Command & Conquer oyunlarına (Red Alert hariç) benzer şeyleri; ve sonraki oyunlarda etkisi olacak yenilikleri vardır.

Önceki Command & Conquer oyunlarına benzer şeylere örnek olarak; önceki oyunların görevlerin birinde Dr. Mobius Nodlar tarafından kaçırılır. Oyuncuysa bu bilim adamını kurtarması gerekir, eğer oyuncu GDI'ı seçtiyse. Nod tarafındaysa, Nod görevlerinin verildiği verler, Temple Of Nod'un odalarına benzemektedir.

Getirdiği yeniliklerse; Nod ve GDI'ın bütün yapıları elden geçirildi. GDI'a Dead Six adında komando takımı eklendi. Ama bu yenilik sonraki oyunların hiçbirinde karşımıza çıkmaz. Nod'a Black Hand adında askerler ve mutant askerler eklendi. Bu iki asker tipi, Command & Conquer 3: Tiberium Wars'ta karşımıza çıkacaktır.Başka bir yenilikse, oynun son görevinde sıkı bir şekilde korunan Temple Of Nod'un yakınında bir uzaylı aracı bulunmaktadır. Bu uzaylılar, Command & Conquer 3: Tiberium Wars'ta karşımıza 3. bir taraf olarak çıkacak olan Scrinlerin oyun serisinde ilk sahneye çıkışı olarak sayılabilir. Çünkü bu uzaylı aracı, Scrinlerin askerler ve bina şekline benzemektedir.