Command & Conquer 3: Tiberium Wars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Command & Conquer 3: Tiberium Wars
GeliştiriciEA Los Angeles Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıEA Los Angeles
YapımcıEA Games
TasarımcıJason Bender
BesteciSteve Jablonsky Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorSAGE Engine
PlatformlarPC , Windows,Xbox 360
ÇıkışWindows:

Amerika Birleşik Devletleri 28 Mart 2007[1]

Avrupa 29 Mart 2007[2]
TürGerçek zamanlı strateji
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Command & Conquer 3: Tiberium Wars, Electronic Arts tarafından Microsoft Windows, Mac OS X ve Xbox 360 için geliştirilen askeri bilimkurgu gerçek zamanlı strateji video oyunudur. Mart 2007'de piyasaya sürülmüştür. Oyun, 1995 yılında piyasaya sürülen C&C: Tiberium Dawn ve 1999 yılında piyasaya sürülen C&C: Tiberian Sun oyunlarının devamıdır.

Oyunun Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundan bir resim.

Tiberium'un Dünya'ya Gelişi ve Yayılışı(Kısaca)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiberium, ilk olarak 1995 yılında Tiber Nehri yakınına düşen bir meteor tarafından Dünya'ya geldi. Tiberium'un orijinal formu, doğada neredeyse organikti ve bitkiye benzeyen kapsüller gibi topraktan filizleniyordu. Yeraltı "köklerini" kullanarak topraktan toprak minerallerini ve toprak besinlerini sömürerek yüzeyde Tiberium kristalleri oluşturdu. Tiberium kristalleri değerli metaller açısından zengindi ve minimum madencilik masrafıyla toplanmaya hazırdı. Bu nedenle, Tiberium'un başlangıçta nispeten zararsız ve aslında faydalı olduğu düşünülüyordu. Eski bir gizli topluluk ve terör örgütü benzeri bir oluşum olan Nod Kardeşliği, Tiberium'un insanlık için yeni bir çağ başlatacağına inanıyor ve operasyonlarını Tiberium'u hasat ederek finanse ediyordu. Nod, yeni ve verimli Tiberium hasat yöntemlerine öncülük etti ve küresel Tiberium rezervinin %49'unu kontrol etti, bu da GDI'ın kontrol ettiği Tiberium rezervlerinin neredeyse iki katı kadardı, bu da kuruluşa büyük bir ekonomik güç sağladı. Bununla birlikte, Tiberium çok geçmeden son derece tehlikeli ve bulaşıcı bir madde olduğunu ortaya çıkardı. Ağaçlar üzerinde mutajenik bir etkiye sahip olduğu ve onları, tepesinde büyük bir ampul bulunan etli sapları andıran tuhaf bitkilere dönüştürdüğü gösterildi. Bu "çiçek ağaçları" sürekli olarak Tiberium sporlarını havaya saldı ve Tiberium'u çevreye yaydı.

Daha da kötüsü, Tiberium sadece topraktan değerli metalleri çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda diğer bitki yaşamındaki hayati besinleri de sömürdü. Aynı zamanda insanlar için aşırı derecede zehirliydi ve temas edenlerin Tiberium zehirlenmesiyle sonuçlanıyordu.

Daha sonra Birinci Tiberium Savaşı olarak anılacak olan çatışma sırasında Tiberium, tüm dünyada iki yüzden fazla bölgeye yayıldı ve Tiberium sporlarının solunması nedeniyle dünya çapında on milyonlarca insanın solunum, üreme, bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından muzdarip olmasına ve dört milyondan fazla insanın ölmesine neden oldu.

GDI Tiberium araştırmacısı Dr. Ignatio Mobius, halka açık bir konuşmada, Tiberium'un yeni bir yaşam formu olduğunu ve ihtiyaçlarına göre Dünya'nın çevresine uyum sağladığını iddia etti. Tiberium'un tüm gezegenin geleceği için bir tehdit olabileceği konusunda uyardı.

Üçüncü Tiberium Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin bu oyunu sadece 3. Tiberium Savaşı ve hemen sonrasındaki bazı olayları anlatmaktadır.

Mart 2047'de, GDI liderlerinin çoğu Philadelphia uzay istasyonundaydı ve Yıllık Enerji Zirvesi'nde yer alıyordu. Ayrıca ana tartışma noktalarından biri kaynakların savunmadan ekolojiye kaydırılmasıydı. Nod, Anton Slavik'in ölümünün ardından görünüşte parçalanmış haldeyken, Tiberium'un kontrol altına alınması askeri harcamalardan daha yüksek bir öncelik olarak görüldü.

Ancak GDI'ın haberi olmadan Kane, İkinci Tiberium Savaşı'nın sonunda ölmemiş ve Kardeşliği gizlice savaşa hazırlıyordu. Nod güçleri Goddard Uzay Merkezi'ne sürpriz bir saldırı başlattıktan ve GDI'ın A-SAT kontrol merkezini tahrip ettikten sonra, GDI'ın anti-balistik savunmaları devre dışı bırakıldı ve Nod Philadelphia'yı nükleer bir füzeyle yok ederek GDI'ın liderlerinin çoğunu öldürdü ve Üçüncü Tiberium Savaşı'nı başlattı.

Savaş sırasında GDI, Nod'un, Sıvı Tiberium Bombası da dahil olmak üzere çeşitli Tiberium tabanlı silahlar geliştirdiğini keşfetti; bu silah, yalnızca bir nükleer savaş başlığından çok daha güçlü olmakla kalmayıp, aynı zamanda yakınlardaki tüm Tiberium yataklarını da patlatabilirdi. Bu, sarı bölgedelerde feci hasara neden olurdu.

GDI güçleri, Kane'nin saklandığı yer olduğuna inanılan Temple Prime'ı güvence altına aldıktan sonra, Sıvı Tiberium Bombası'nın bileşenlerine monte edilmeden önce el koydular. Ancak, Tapınak tamamen mühürlendiğinden, Müdür Vekili Redmond Boyle, Kane'in ölümünü garantilemek için Temple Prime'a bir iyon topu saldırısı emri verdi. General Jack Granger, iyon topunu sıvı Tiberium'un üretildiği bir yerde kullanmanın yıkıcı sonuçları olabileceği için protesto etti, ancak Boyle, Tapınak bir Sarı Bölge'de bulunduğundan, sonuç ne olursa olsun, onu ilgilendirmediğinde ısrar etti. Tıpkı Granger'ın öngördüğü gibi, iyon topu saldırısı Doğu Avrupa'nın çoğunu ölümcül bir serpinti ile kaplayan devasa bir sıvı Tiberium patlamasını tetikledi, milyonları öldürdü ve patlama bölgesini çevreleyen geniş bir alanı Kırmızı Bölgeye dönüştürdü. Ancak patlama, Dünya'yı Tiberium ile tohumlayan yabancı tür olan Scrin'in de dikkatini çekti.

Altı tanımlanamayan uzay aracı kısa süre sonra Neptün'ün ötesinden Dünya'ya yaklaşmaya başladı. Boyle'un emriyle, Güney Yarımküre'deki GDI'ın tüm iyon topları bu gemilere kilitlendi fakat her atışta gemiler daha küçük gemilere bölündü ve 39 daha küçük gemi dünyanın dört bir yanındaki kırmızı bölgelere dağıldı. Kısa süre sonra, drone gemileri drone platformlarına konuşlandırıldı ve dünyanın dört bir yanındaki büyük sivil yerleşkelerdeki nüfusa saldıran böceğimsi yabancı yapı sürülerini serbest bırakmaya başladı.

Fakat bu saldırıların amacı sadece uzaylıların gerçek geliş amacını saptırmaktı: Kırmızı bölgelerdeki devasa Threshold(Eşik) Kuleleri'nin inşası. Bittiğinde bu kuleler hem galaksiler arası geçitler hem de gezegensel Tiberium çıkarıcılar olarak hizmet verecek, işlemeden önce tüm Tiberium'u büyük bir yarıçapta çıkaracak ve Ichor Hub'a(Scrin'in geldiği yer) gönderecekti. Sonunda, biri hariç tüm kuleler GDI güçleri tarafından yıkıldı ve Roma'daki kule düşen ilk kule oldu. Kalan son kule olan Threshold 19, tamamlanıncaya kadar hem Nod hem de Scrin kuvvetleri tarafından korundu ve bu noktada tamamen yenilmez hale geldi.

Oyun Chip Dergisi tarafından en iyi öykülü oyun seçilmiştir. (2007 Awards)

Oyundaki Irklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Global Defense Initiative[değiştir | kaynağı değiştir]

GDI piyadeleri ile ilgili bir konsept çalışması.

Global Defense Initiative iç yapısı ve organizasyonu bakımından uluslarüstü olup, günümüz orduları gibi konvansiyonel ve dünya çapında büyük olan bir orduları vardır. GDI dünyanın her yerinde çabuk mevzilenebilen çok güçlü kara, hava ve donanmaya sahiptir. GDI askerleri çok güçlü zırh ve silahlara sahip olduğundan Nod kuvvetlerinden daha güçlüdür ancak daha az hareket kabiliyetine sahiptir. Bu zırha rağmen Tiberium tarlasından geçerken GDI piyadelerinin ölmeleri mümkündür. Oyun içinde askeri güç olarak Scrin ve Nod ırklarına karşı büyük üstünlükleri vardır. Bu nedenden dolayı Nod kuvvetleri GDI'ın zayıf yanı olan yavaşlıklarından yararlanıp gerilla taktiğini kullanmaktadır. GDI'ın süpersilahı olan İyon Topu, yörüngesel bir silah olup tüm Tiberium oyunlarında yer almıştır. Eski oyunlarda bir defada tek bir binayı yok etme gücüne sahip olan bu silah artık bir defada bölgedeki tüm binaları yok edebilecek güce sahiptir.

Brotherhood of Nod[değiştir | kaynağı değiştir]

Nod Kardeşliği mistik, esrarengiz ve militan bir gruptur. Kardeşlik gizemli bir kişilik olan ve hakkında sadece adının Kane olduğu bilinen biri tarafından yönetilmektedir. (Kane'in nasıl biri olduğu ve bu teşkilatı nasıl kurduğu Command & Conquer 3 Kane's Wrath'ten öğrenilecektir.) Nod sonunda geleneksel olmayan bir süper silaha kavuşmuştur. Nod askerleri esnek, yüksek hareket kabiliyetine sahip, bulunması zor ve dünya çapında yayılan bir sinerjik bir külttür. Nod'un çok zayıf gerillalardan, son derece gelişmiş silahlara sahip askerlere kadar tiberium'a dayanmış askerleri vardır. Nod'un taktikleri GDI'dan daha radikal ve acımasızdır, bazen insan hayatına hiç önem vermemektedir. Kardeşlik dinsel tapınmaya varan Tiberium'a olan merakları sayesinde tehlikeli ve toksik silahlar kullanmaktadır. Kardeşliğin süpersilahı nükleer bombadır.

Scrin[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki üçüncü grup Scrin adı ile bilinen dünyadışı güçtür. Nod onları Ziyaretçiler olarak, GDI ise İşgalciler/Uzaylılar/Yabancılar olarak adlandırmıştır. Güneş sistemimizin yakınında milenyumlar boyunca uykuda kalmışlardır, ta ki GDI tarafından Temple Prime'a iyon topu atılana kadar. Dünyaya yaklaşırlarken kendilerine karşı sürpriz atağa şaşırdılar fakat yavaşça şehirlere inerek hem GDI hem de Nod taraflarına ayırt etmeden saldırdılar. Scrin binaları ve üniteleri biyomekanikal ve böcek benzeri yapılardır ve Tiberium'a karşı ekonomik ve askeri yönden avantaj taşımaktadırlar. Tiberium yayılışını hızlandırabilir ve sınırsız şekilde depolayabilirler ve bazı ünitelerine teknolojik gelişme ve iyileşme imkânı tanır. Scrin güçlerinin çok kuvvetli bir hava ordusu vardır, Stormrider'lar çok hızlı ve büyük sayılarda etkiliyken, Devastator'lar uzun menzilli foton ışınlarıyla savunma sistemlerine ciddi zarar vermekte ya da yüksek sayılardaki üniteleri etkisiz hale getirmektedir. Planetary Assault Carrier'lar etkili ve hızlı küçük taşıtlar ile saldırabilmenin yanında istenilen bölgede İyon Fırtınaları çıkarma yetenekleri de vardır, hava araçları İyon Fırtınasında daha kendilerini tamir edebilirler. Scrin istenilen yerde Wormhole(Solucandeliği) özelliğini kullanıp ünitelerini bölgede istenilen yere ışınlayabilir. Ayrıca Scrin bunun dışında savaş alanına Mothership adında bir süpersilah çağırabilir, oldukça yavaştır fakat eğer engellenemezse ateş eder ve ateş ettiği bölgedeki dost/düşman her şey saniyeler içerisinde yok olur. Ayrıca bu atış zincirleme etkisi yaratıp birbirine yakın olan her şeyi yok eder. Scrin’in ana süpersilahı Rift Generator'dır. Ateşlendiği yerde bir karadelik açarak her şeyi içine çeker.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Electronic Arts oyunun tanıtım filmlerinin yayınlanması sırasında, önceki oyunlarda Kane'i oynayan aktörün, Joseph D. Kucan'ın Brodherhood of NOD/NOD kardeşliği lideri olarak rol alacağını açıkladı. Oyunun bu bölümünde de yönetmenliği EA'nın kendi sinema yönetmeni Richard Taylor gerçekleştirdi[3].

Bu oyunda oynayan, başka dizi ve filmlerde tanınmış diğer oyuncular şöyledir:[4]

Josh Holloway (Lost) Ajay adındaki NOD haberalma subayı.
Tricia Helfer (Battlestar Galactica) Nod Generali Kilian Qatar.
Michael Ironside (Top Gun, Starship Troopers, Tom Clancy's Splinter Cell video oyunu serileri, SeaQuest DSV) Global Defense Initiative Generali Jack Granger.
Billy Dee Williams (Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back, Star Wars Episode VI: Return of the Jedi, Batman) GDI Yöneticisi Redmond Boyle.
Grace Park (Battlestar Galactica) GDI Teğmeni Sandra Telfair.
Jennifer Morrison (House, M.D.) GDI Teğmeni Kirce James.

Ayrıca Electronic Arts Los Angeles, Tiberium Wars'daki sahnelerde gerçeğe yakın TV haberlerini elde edebilmek için pek çok yetenekli televizyon spikerini bu sahnelerde kullandı;[5]
Serbest CNN haber spikeri Shanon Cook (Robin & Company) Cassandra Blair karakterinde.
Las Vegas Fox News spikeri John Huck, William Frank rolünde.
Shauntay Hinton (Miss USA 2002) Brittany Murphy rolünde yer aldılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "EA Command & Conquer 3 Tiberium Wars - News". Electronic Arts, Command & Conquer website. 12 Mart 2007. 24 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2009. 
  2. ^ "EA Command and Conquer 3 Tiberium Wars" (Almanca). Electronic Arts Germany, Command & Conquer website. 12 Mart 2007. 2 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2009. 
  3. ^ "Bringing C&C To Life". Electronic Arts, Command and Conquer website. 24 Kasım 2006. 23 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2006. 
  4. ^ "Casting Line-up Announced for C&C 3!". Electronic Arts, Command & Conquer sitesi. 18 Ekim 2006. 23 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2011. 
  5. ^ Tim Surette (18 Ekim 2006). "Actors support Tiberium Wars". Gamespot. 7 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2011.