İçeriğe atla

Command & Conquer: Red Alert 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Command & Conquer: Red Alert 3
GeliştiriciEA Los Angeles Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıElectronic Arts
YapımcıEA Los Angeles
BesteciJames Hannigan
Tim Wynn
Frank Klepacki Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriCommand & Conquer: Red Alert
Command & Conquer Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorRNA
PlatformlarPC, Xbox 360, Playstation 3
Çıkış28 Ekim 2008
TürStrateji
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Command & Conquer: Red Alert 3, EA Los Angeles tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan bir gerçek zamanlı strateji video oyunudur. Ekim 2008'de Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da Microsoft Windows için piyasaya sürüldü. Xbox 360 sürümü 11 Kasım'da piyasaya sürüldü. Buna ek olarak, Command & Conquer: Red Alert 3 - Ultimate Edition[1] ve ek materyal içeren PlayStation 3 sürümü, 23 Mart 2009'da TransGaming tarafından OS X sürümü ile birlikte piyasaya sürüldü. Oyun Command & Conquer serisi içindeki Red Alert oyunlarının bir devamı niteliğindedir. Bağımsız bir genişletme paketi olan Command & Conquer: Red Alert 3 – Uprising, Mart 2009'da Microsoft Windows için piyasaya sürüldü ve dijital dağıtım yoluyla sunuldu.[2]

Red Alert serisinin önceki oyunlarında olduğu gibi bu oyun da Batılı Müttefiklerin Sovyetler Birliği ile savaştığı İkinci Dünya Savaşı'nın alternatif bir gerçekliğinde geçmektedir. Red Alert 3'te yenilgiyle yüzleşen Sovyet liderliği, Albert Einstein'ı öldürmek ve müttefiklere yardım etmesini engellemek için zamanda geriye giderek günümüzde Sovyet hakimiyetinin yolunu açar. Bununla birlikte, istenmeyen bir sonuç olarak, üçüncü bir dünya gücü olan Yükselen Güneş İmparatorluğu ortaya çıkar ve üç taraf da savaşa girer. Üç taraf da oynanabilir ve oyun bina ve fabrikalar inşa etmeyi, kaynak toplamayı ve diğer oyuncuları yenmek için orduları eğitmeyi içerir. Her fraksiyonun yapay zekalı bir ortakla ya da çevrimiçi olarak başka bir oyuncuyla oynanabilen tamamen işbirliğine dayalı bir senaryosu vardır. Oyunda strateji görevlerinin arasına, J. K. Simmons, Tim Curry ve George Takei'nin üç grubun liderleri olarak rol aldığı bir oyuncu topluluğunun yer aldığı tam hareketli video görüntüleri yerleştirilmiştir.

Oyun çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı, eleştirmenler diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarına kıyasla deniz savaşının geliştirilmiş rolünün yanı sıra işbirliği ve çok oyunculu bileşenleri güçlü yönler olarak gösterdi. Yaygın olarak belirtilen zayıf yönler arasında birim yol bulma ve dengesiz ağ kodu gibi unsurlar yer aldı.

Sovyetler Birliği, Müttefik Devletler karşısında yenilgiye uğrarken, Sovyet General Nikolai Krukov (Andrew Divoff tarafından canlandırılan) ve Albay Anatoly Cherdenko (Tim Curry), Kremlin'in altındaki bir zaman makinesini kullanarak 1927 yılında Solvay Uluslararası Fizik Konferansı sırasında Brüksel'e gider ve Albert Einstein'ı ortadan kaldırarak geleceği değiştirirler. Günümüze döndüklerinde, General Krukov'u çok üzecek şekilde Cherdenko'nun Sovyetler Birliği Başbakanı olduğunu keşfederler; bu zaman çizgisinde Sovyetler Avrupa'yı fethetmenin eşiğindeyken, Yükselen Güneş İmparatorluğu (Japon İmparatorluğu), ilahi kaderleri olarak algıladıkları tam bir dünya hakimiyeti arzusuyla hem Sovyetler Birliği'ne hem de Müttefiklere savaş ilan eder. Einstein'ın ortadan kaldırılması nedeniyle nükleer silahlar icat edilmemiştir ve Sovyetler Birliği işgali durduramaz. Böylece Sovyetler Birliği, Müttefikler ve İmparatorluk arasında üçlü bir savaşa dönüşen yeni bir Üçüncü Dünya Savaşı başlar.

Oyunun müziklerini serinin diğer 2 sinde olduğu gibi Frank Klepacki tarafından yapıldı. Ayrıca James Hannigan ve Timothy Michael Wynn de görev almıştır. Bu müzikler arasında oyun kadar popüler olan "Hell March" şarkısının 3. sürümü de bulunmaktadır. Ayrıca Diğer Hell March 1 ve 2'nin de remixleri vardır.

Oyun içi görseller

[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun içi görseller ise yine serinin diğer oyunlarında olduğu gibi oldukça ünlü ve başarılı oyuncularla hazırlandı.

Açıklanan oyuncu listesi:

Ayrıca Görsellerde yer alan ünlü dövüş sanatları ustaları:

  1. ^ Scammell, David (21 Ocak 2009). "Red Alert 3 coming to PS3 in March". D+PAD. 23 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2009. 
  2. ^ "Command & Conquer Red Alert 3: Uprising". Command & Conquer.com. 8 Ocak 2009. 1 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2009. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]