Command & Conquer: Red Alert 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Command & Conquer: Red Alert 3
CnC-RA3-win-cover.jpg
Geliştirici EA Los Angeles Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcı EA Los Angeles
Besteci James Hannigan
Timothy Michael Wynn
Frank Klepacki Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Command & Conquer: Red Alert (series)
Command & Conquer Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor RNA
Platformlar PC, Xbox 360, Playstation 3
Çıkış 28 Ekim 2008
Tür Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Command & Conquer: Red Alert 3, EA Los Angeles tarafından geliştirilip Electronic Arts tarafından 2008'de yayımlanan bir gerçek zamanlı strateji oyunu. 14 Şubat 2008'de EA LA tarafından geliştirildiği duyuruldu ve 28 Ekim 2008'de Windows tabanlı bilgisayarlar için, 11 Kasım'da Xbox 360 konsolu için yayınlandı.

Oyun, II. Dünya Savaşı'nın yaşanmadığı bir paralel evrende geçer.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Taraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun önceki sürümlerin aksine bu sefer 3 farklı tarafa sahip. Klasik taraflar Müttefikler ve Sovyetler ile beraber oyunda Yükselen Güneş İmparatorluğu (Japonya) da yer alıyor.

Müttefikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor.

Sovyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği

Yükselen Güneş İmparatorluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler ile Müttefikler arasındaki savaşta müttefikler üstünlüğü sağlamak ve Sovyetler savaşı kaybetmek üzereydi.

Bunun üzerine Premier Cherdenko, gizli yürüttüğü bir zaman makinesi projesini hayata geçirmeye karar vermişti. Zaman makinesi tam olarak hazır değildi ve bu makineyi icat eden doktor Zelisnsky Cherdenko'yu durdumayı çalışmıştı ama Cherkenko yanına General Krukov'u da alıp geçmişe gitmeye kararlıydı.

Doktor Zelisnsky makineyi çalıştırmıştı ve geçmişe, Müttefik'lerin teknolojik üstünlüğünün yegane kaynağı olan Albert Einstein'ın bulunduğu zaman dilimine gitmişler ve orada Profesör Einstein'ı öldürmüşlerdi. Tekrar kendi zamanlarına döndüklerinde kaos ortamı yok olmuş, her şey yolunda gitmekteydi. Fakat fark edemedikleri bir şey vardı. II. Dünya Savaşı'nda Japonya'yı safdışı bırakan atom bombaları, Einstein'sız icat edilemediğinden, Japonya bu savaştan çok güç kaybetmeden çıkmış, ilerideki dönemlerde de savaşların Sovyetler ile Müttefikler arasında oluşu, yeni kurulan bir devletin yükselişine olanak sağlamış, bu devletin adı Yükselen Güneş İmparatorluğu olmuş. Yüksek teknolojisi, çok yönlü saldırı-savunma üniteleriyle bir yıkım ordusuna sahip olan Yükselen Güneş İmparatorluğu; uyarı vermeksizin saldırıya geçmek ve Sovyetler Bölgesi'nin doğu şeridini ele geçirmekteydi. Sovyetler Birliği şimdi hem doğudan gelen Yükselen Güneş İmparatorluğu, hem de batıdan gelen Müttefikler ile savaşmak zorunda kalmıştı. Yani bir düşmanı varken, şimdi iki tane olmuş ve artık, bu savaş 3 büyük gücün etkisi altında devam edecektir.

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun müziklerini serinin diğer 2 sinde olduğu gibi Frank Klepacki tarafından yapıldı. Ayrıca James Hannigan ve Timothy Michael Wynn de görev almıştır. Bu müzikler arasında oyun kadar popüler olan "Hell March" şarkısının 3. sürümü de bulunmaktadır. Ayrıca Diğer Hell March 1 ve 2'nin de remixleri vardır.

Oyun içi görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun içi görseller ise yine serinin diğer oyunlarında olduğu gibi oldukça ünlü ve başarılı oyuncularla hazırlandı.

Açıklanan oyuncu listesi:

Ayrıca Görsellerde yer alan ünlü dövüş sanatları ustaları:

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]