Command & Conquer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Command & Conquer: Tiberian Dawn
Command & Conquer box cover
Geliştirici Westwood Studios Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Virgin Interactive
Yapımcılar Westwood Studios
Electronic Arts (EA Los Angeles)
Besteci Frank Klepacki Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Command & Conquer serisi
Platformlar PC (MS-DOS, Windows), Sony PlayStation, Nintendo 64, Sega Saturn, Apple Macintosh, Sega Mega Drive/Sega Genesis (yalnızca Beta sürümü), freeCNC kullanarak bütün 32 bit Windows ve Unixler'de
Çıkış 31 Ağustos 1995
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Command & Conquer (kısaca C&C) ya da Tiberian Dawn Westwood Studios tarafından geliştirilerek, Electronic Arts tarafından 1995 senesinde dağıtılan, gerçek zamanlı bir strateji oyunu.

Command & Conquer bilgisayar oyunları arasında büyük bir başarı sağlamış ve gerçek zamanlı strateji oyunlarının bilgisayar oyuncuları arasında ünlenmesinde büyük katkıda bulunmuştur. Command & Conquer, oyunun içeriği tek bir CD'ye kolayca sığabileceği halde birkaç CD üzerine yüklenen; böylece tek bir kopyayla birden çok oyuncunun birlikte oyun oynamasına imkân tanıyan ilk oyunlardan biridir.

Oyun, (oyuncuya verilen) görevler arasında ekrana gelen gerçek insanlar tarafından canlandırılmış, TV kalitesindeki video görüntüleriyle tanınmaktadır. Bu video görüntüleri, hem oyunun öyküsünü geliştirmeye hem de oyuncuya gelecek görevi hakkında bir brifing vermeye yöneliktir.

Ek Paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Command & Conquer: The Covert Operations[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl oyundan bir yıl sonra çıkarılmış ek pakettir. Oyuna daha zor görevler ve birkaç yeni birim eklenmiştir.

Command & Conquer: Sole Survivor[değiştir | kaynağı değiştir]

1997'de çıkarılan ikinci ek pakettir. İlk oyunun çok oyunculu olarak internet üzerinden oynanmasını sağlamıştır. İlk oyundan sonra bir yenilik yapılmamıştır, tek kişilik ve kampanya bölümleri bulunmamaktadır.

Devam oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun büyük bir ticari başarı elde etmiş, Command & Conquer serisi (serinin son oyunu Command & Conquer 3: Tiberium Wars'un çıkışından önce) 25 milyon kopya satmıştır¹.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1. ^ Stephen Coleman (11-02-2003). Command & Conquer Generals Ships. IGN. (26-11-2006'da yapılan düzeltmeler itibarıyla)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]