Command & Conquer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Command & Conquer: Tiberian Dawn
Cctd.gif
Yayımcı(lar) Virgin Interactive
Dağıtıcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) Westwood Studios
Electronic Arts (EA Los Angeles)
Seri Command & Conquer serisi
Platform(lar) PC (MS-DOS, Windows), Sony PlayStation, Nintendo 64, Sega Saturn, Apple Macintosh, Sega Mega Drive/Sega Genesis (yalnızca Beta sürümü), freeCNC kullanarak bütün 32 bit Windows ve Unixler'de
Çıkış tarih(ler)i 31 Ağustos 1995
Biçim(ler) tek oyuncu, çoklu oyuncu
Sınıf(lar)ı Gerçek zamanlı strateji
Ortam CD-ROM (2)
Sistem gereksinimleri

486 DX2 66MHz, 8 MB RAM, MS-DOS 5.0, VGA ekran kartı, ses kartı, 30 MB boş bellek, 2x CD-ROM sürücü.

Giriş Klavye, fare

Command & Conquer (kısaca C&C) ya da Tiberian Dawn Westwood Studios tarafından geliştirilerek, Electronic Arts tarafından 1995 senesinde dağıtılan, gerçek zamanlı bir strateji oyunu.

Command & Conquer bilgisayar oyunları arasında büyük bir başarı sağlamış ve gerçek zamanlı strateji oyunlarının bilgisayar oyuncuları arasında ünlenmesinde büyük katkıda bulunmuştur. Command & Conquer, oyunun içeriği tek bir CD'ye kolayca sığabileceği halde birkaç CD üzerine yüklenen; böylece tek bir kopyayla birden çok oyuncunun birlikte oyun oynamasına imkân tanıyan ilk oyunlardan biridir.

Oyun, (oyuncuya verilen) görevler arasında ekrana gelen gerçek insanlar tarafından canlandırılmış, TV kalitesindeki video görüntüleriyle tanınmaktadır. Bu video görüntüleri, hem oyunun öyküsünü geliştirmeye hem de oyuncuya gelecek görevi hakkında bir brifing vermeye yöneliktir.

Ek Paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Command & Conquer: The Covert Operations[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl oyundan bir yıl sonra çıkarılmış ek pakettir. Oyuna daha zor görevler ve birkaç yeni birim eklenmiştir.

Command & Conquer: Sole Survivor[değiştir | kaynağı değiştir]

1997'de çıkarılan ikinci ek pakettir. İlk oyunun çok oyunculu olarak internet üzerinden oynanmasını sağlamıştır. İlk oyundan sonra bir yenilik yapılmamıştır, tek kişilik ve kampanya bölümleri bulunmamaktadır.

Devam oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun büyük bir ticari başarı elde etmiş, Command & Conquer serisi (serinin son oyunu Command & Conquer 3: Tiberium Wars'un çıkışından önce) 25 milyon kopya satmıştır¹.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1. ^ Stephen Coleman (11-02-2003). Command & Conquer Generals Ships. IGN. (26-11-2006'da yapılan düzeltmeler itibarıyla)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]