Scrin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Command & Conquer Serisi: Scrin
C&C 3 Scrin Logosu
İlk Görülüş Command & Conquer: Tiberian Sun
Son Görülüş Command & Conquer 3: Tiberium Wars
Oluşturduğu Şeyler Uzaydan gelen çeşitli organizmalar

Scrin ya da NOD'un taktığı adla Ziyaretçiler, GDI'ın taktığı adla ise İşgalciler veya Yabancılar. Tacitus, onların geleceğini önceden bilmişti, ilk kez Command & Conquer: Renegade'de de gözükmüşlerdi, ancak Renegade oyun için alternatif bir senaryoydu. Tabi Tiberian Sun'da da bir Scrin gemisi Dünya'ya düşmüştü.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Scrinler milenyumlar boyunca Güneş Sistemi'mizin yakınında uykuda kalmışlardı. Ta ki NOD'ların silahı Liquid Tiberium ateşlenene dek, bu fırlatma sonucu Scrinler esrarengiz bir şekilde uyandı ve Dünya'ya yöneldi. Dünya'ya inip şehirlere saldırdılar; NOD veya GDI, ayırt etmeden yokettiler. Tek amaçları vardı: Tiberium. Scrinler Tiberium ile besleniyorlardı, bu sebeple de Tiberium olan her yeri elegeçirme çabasındaydılar. C&C 3'ün senaryosunda da bulunmalarına rağmen, ek paket Kane's Wrath'ta oynanabildiler ancak senaryoya dahil olmadılar. Ayrıca Command & Conquer: Tiberian Sun'ın kampanyasında da uzaydan düşen Scrin gemisi için NOD ve GDI'lar savaşmıştı.

Genel Yapı ve Ordu[değiştir | kaynağı değiştir]

Scrin binaları ve üniteleri biomekanikal ve böcek benzeri yapılardır ve tiberiuma karşı ekonomik ve askeri yönden avantaj taşımaktadırlar. Tiberium yayılışını hızlandırabilir ve sınırsız şekilde depolayabilirler , ve bazı ünitelerine teknolojik gelişme ve iyileşme imkânı tanır. Scrin güçlerinin çok kuvvetli bir hava ordusu vardır, Stormrider lar çok hızlı ve büyük sayılarda etkiliyken, Devastator ler uzun menzilli photon ışınlarıyla savunma sistemlerine ciddi zarar vermekte ya da yüksek sayılardaki üniteleri etkisiz hale getirmektedir. Planetary Assault Carriers etkili ve hızlı küçük taşıtlar ile saldırabilmenin yanında istenilen bölgede Ion Fırtına ları çıkarma yetenekleri de vardır, hava araçları Ion Fırtına sında daha agresif ve etkili olurlar... Scrin istenilen yerde Wormhole özelliğini kullanıp ünitelerini bölgede istenilen yere teleport edebilir. Ayrıca Scrin bunun dışında savaş alanına Mothership adında bir süpersilah çağırabilir, oldukça yavaştır fakat en etkili hava aracıdır ve büyük bir bölgedeki ünite ve binalara ciddi hasar verir ya da yok eder . Scrin’in ana süper silahı Rift Generator dür. Oluşturulduğu yerden uzaya bir bağlantı açarak civardaki herşeyi içine çeker ve uzayın derinliklerine gönderir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]