Komando

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Komando, fiziki ve kuramsal eğitimleri ile kazandırılan yetenekleri doğrultusunda; kısa süre içerisinde hedefin ayrıntılı keşfini yapıp durum değerlendirmesini ortaya koyarak hedefi imha eden, ikmal yapılmasa dahi görevi tamamlayan askerdir.

Jandarma Komando Birlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na katılan Jandarma Komando birlikleri; barış sırasında da, günümüzde olduğu gibi Jandarma Karakol ve İlçe Jandarma Komutanlıkları'nın kapasitesini aşan durumlarda; toplumsal olaylara müdahale terörle mücadele ve iç güvenlik harekatlarının icrasında büyük bir yük taşırlar. Jandarma Komando birlikleri, Jandarma Asayiş Komando birlikleri ve Jandarma Özel Harekat birlikleri (Alay bünyesinde kurulan ve rütbeli personelden oluşan A Timi, Tabur seviyesinde teşkilatlandırılan ve ağırlıklı olarak Uzman Jandarma Çavuş ve Jandarma Uzman Çavuş lardan oluşan B Timi ve komando eğitimi verilen erbaş ve erlerden seçilerek tekrar 3 ay eğitimi müteakip görev yerlerine dağıtılan C Timi) Jandarma Teşkilatı bünyesinde kurulmuş komando birlikleridir. Bir Jandarma Komando timi on sekiz askerden oluşur. Timin kuruluşu, askerlerin numara ve görevleri ile taşıdıkları silah ve teçhizat aşağıdaki gibidir.

Jandarma Komando Timi

 • 1- Tim Komutanı (Subay (Piyade Tüfeği, Tabanca, El bombası,Kasa Tura, Uydu telefonu, Telsiz, GPS Pusula)Sırt Çantası [
 • 2- Sıhhiye Eri (Er ) (Piyade Tüfeği, Sıhhiye Çantası)
 • 3- 1.Unsur Komutanı (Astsubay (Piyade Tüfeği, Tabanca, El bombası, Gece görüş dürbünü, Telsiz, Comet)
 • 4- Makineli Tüfek Nişancısı (Onbaşı) (Makineli Tüfek, Tabanca, Dürbün,Telsiz
 • 5- Makineli Tüfek Nişancı Yard. (Er) (Piyade Tüfeği, Yedek Namlu, Comet)
 • 6- Roketatar Nişancısı (Çavuş) (Piyade Tüfeği, Roketatar)
 • 7- Roketatar Nişancı Yard. (Er) (Piyade Tüfeği, Roketatar Mühimmatı)
 • 8- Avcı Eri (Er) (Piyade Tüfeği, Pompalı Tüfek, İşaret Tabancası),Dürbün,Telsiz
 • 9- Bombaatar Nişancısı (Er) (Piyade Tüfeği, Bombaatar, Sis Kutusu)
 • 10- Mayın Dedektörcüsü (Er) (Piyade Tüfeği, Mayın dedektörü, Sis Kutusu)
 • 11- 2.Unsur Komutanı (Uzman Jandarma) (Piyade Tüfeği, Tabanca, El bombası, Gece görüş dürbünü, Telsiz, Comet)
 • 12- Makineli Tüfek Nişancısı (Onbaşı) (Makineli Tüfek, Tabanca, Dürbün)
 • 13- Makineli Tüfek Nişancı Yard. (Er) (Piyade Tüfeği, Yedek Namlu, Comet)
 • 14- Roketatar Nişancısı (er) (Piyade Tüfeği, Roketatar)
 • 15- Roketatar Nişancı Yard. (Er) (Piyade Tüfeği, Roketatar Mühimmat)
 • 16- Keskin Nişancı (Onbaşı) (Dragunov,(Tabanca)( Telsiz,Tahkimat ekipmanı,
 • 17- Bombaatar Nişancısı (Er) (Piyade Tüfeği, Bombaatar, Sis Kutusu)
 • 18- Avcı Eri (Er) (Piyade Tüfeği,(el bombası) Tahkimat Ekipmanı, Comet)

Piyade Komando Birlikleri - Mavi Bereliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ Komando birlikleri ile Paraşütçü Komando birlikleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkilatlandırılmış birliklerdir. Jandarma Komando birliklerinden farklı olarak; branşlarına göre paraşüt, dağcılık, yakın muharebe eğitimi almış özel piyade askerleridir. Bu askerlerin öncelikli görevi düşman hattının gerisinde bulunan stratejik hedeflerin tespit edilerek imha etmek, komando harekâtı ve hava hücum harekâtı icra etmektir. Askerler aldıkları eğitimde doğa ile mücadele ve yaşamı idame sürecinden geçerler. 2010 yılı itibariyle Komando Tugayları tamamen profesyonel birliklere dönüştürülmüştür. Bu birliklerde sadece Komando Temel ve Komando İhtisas eğitimi almış Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş'lar görev yapabilmektedir. Komando birliklerinin temeli Osmanlı Devleti'nde bulunan Akıncı Birlikleridir. Bu birlikler yoğun olarak İç Güvenlik Harekatı'nda görev yapmaktadır.

Komando Birlikleri;

Eğirdir Dağ Komando Okul Komutanlığı (Isparta/Eğirdir) (Eğitim Birliği)

İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı Komando Eğitim Alayı – (Isparta/Merkez) (Eğitim Birliği)

1. Komando Tugayı (Kayseri) (Hava İndirme)

2. Komando Tugayı (Bolu)

3. Komando Tugayı (Siirt)

4. Komando Tugayı (Tunceli)

Hakkari Dağ Komando Tugayı (Hakkari)

5. Komando Alayı (Gökçeada)

41. Komando Alayı (Kıbrıs)

 • 1. ve 2. Komando Tugayları, gezici (kaydırma) birliklerdir.

Özel Kuvvetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel Kuvvetler Komutanlığı ya da halk arasında bilindiği şekliyle Bordo Bereliler gayri-nizami savaş faaliyetlerinin icrasında kullanılmak üzere; istihbarat, istihbarata karşı koyma, yaşamı idame, yön bulma, yakın dövüş, paraşüt, su altı, yabancı dil gibi yaklaşık 3.5 yıl süren yurt içi ve yurt dışındaki eğitim faaliyetlerinin ardından; devletin gereksinimleri doğrultusunda özel harekat, muharebe arama/kurtarma ve iç güvenlik harekatı planlama ve icra etme yeteneğine sahip olur; bununla beraber gereksinim duyulduğunda Barışı Destekleme, İnsani Yardım ve Tahliye, dost ve müttefik ülke özel güçlerinin kurulması ve gelişimine katkı sağlama faaliyetleri icra ederler.

Yine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Su Altı Taarruz Komando (SAT) birliği ile Özel Havacılık birlikleri kurulmuştur. Bununla beraber Hava Kuvvetleri bünyesinde özel eğitim almış Muharebe Arama Kurtarma personeli bulunmaktadır.

Silah ve Teçhizat[değiştir | kaynağı değiştir]

Komando birlikleri, özellik ve aldıkları göreve göre G3, MPT76, G41, HK33, M16, piyade tüfekleri; Browning, Colt, tabancalar,HK MP5 makineli tabanca, Colt M4A1; Colt Commando; savunma ve taarruz tipi el bombaları; Dragunov SVD, AWM ve Mc.Millan Tac .50 keskin nişancı tüfekleri; 60 mm. Komando Havanı; RPG-7 Roketatar; PKM, HK23, HK21 MG3, M60, M249 SAW, M240 hafif makinalı tüfekler; Browning M2HB ağır makinalı tüfekler ve 40 mm. Bombaatarlar kullanırlar.

Teçhizat olarak yine birliğin ve görevin özelliğine göre; Lazer Noktalayıcı, Gece Görüş Gözlüğü, Gece Görüş Dürbünü, Termal Kamera, Nikon El Dürbünü ve çeşitli dürbünler, işaret tabancası ve işaret fişekleri, sis kutuları, silah bakım kitleri, panço-çadır, el telsizi, fener, GPS, pusula v.b. teçhizat kullanırlar.