Command & Conquer: Yuri's Revenge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Command & Conquer: Yuri's Revenge
Yuris revenge.jpg
Command & Conquer: Yuri's Revenge CD Kapağı
Geliştirici Westwood Studios
Yayımcı EA Games
Besteci Frank Klepacki
Seri Command & Conquer
Platform Microsoft Windows
Çıkış 3 Ekim 2001
Tür Gerçek Zamanlı Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Command & Conquer: Yuris Revenge Westwood Studios'un gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Command & Conquer: Red Alert 2 için bir genişleme paketi olarak 2001 yılında piyasaya sürülmüştür.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki oyunda Sovyetler Birliğini yenilgiye uğratan Müttefikler (Allieds) Yuri's Revenge'de zaferlerini kutlamaktadırlar. Yuri her iki kuvvetten uzaklaşarak kendi telepatik ve genetik yönetimi esas alan ordusunu sessizce oluşturmuştur. Ardından tüm gezegeni kontrol etmek amacıyla sessizce dünyanın dört bir yanına Psişik Hükmedici (Psychic Dominator)ları inşa ettirdi. Bu makineler ruhsal olarak dünyadaki herkesi kontrol etmek için tasarlandı. Bu akıl çekici makineler tüm dünyada bir ağ oluşturdu ve aynı anda tüm gezegeni kontrol etmek için Yuri tarafından bu ağ faaliyete geçirildi. Dünya akılsız kölelerle dolmaya başladı. Bu esnada Yuri'yi ikna edemeyen ABD Başkanı Michael Dugan son dakikada Psychic Dominator'lerden birinin bulunduğu San Francisco'nun Alkatraz Adası'na hava saldırısını emreder. Hava saldırısı ile zar zor adadaki nükleer reaktöre zarar verdirilir. San Francisco daki Birleşik Devletler askeri kontrolü Yuri'nin denetiminden kurtarılır.

Hikâye Gidişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zamanda seyahat ile ABD'nin Sovyet işgalinde olduğu döneme dönülür. Bu dönemde her iki güçte tek bir amaca yönelirler. Albert Einstein geçici bir savunma aleti (zaman makinesi) icat etti. Bu aleti inşa ederek dünyadaki herkesin aklı Yuri'nin etkisinden kurtarılır. Savaş San Francisco, Hollywood gibi yerlerde meydana gelmektedir. Ayrıca Sovyet ilerlemelerinde Ay görevi de bulunmaktadır.

Müttefikler (Allieds)[değiştir | kaynağı değiştir]

Müttefiklerin (Allieds) ilerlemelerinde Oyuna San Francisco'daki Sovyet işgalini geri püskürtmekle başlanılır. San Francisco'daki ilk görev Alkatraz Adası'ndaki Psychic Dominator'u yok etmektir. Bu yapı o zamanda daha tam yapılamadığı için Amerika'yı tehdit etmemektedir. Sonraki görevlerde Sovyetler odaklarını güçlendirerek Müttefiklere teslim eder ve Yuri nin amaçlarının önüne geçmek için diğer Psychic Dominator'leri yok ederek (Biri Mısır'da diğeri Antarktika'da ) en son darbe Antarktika'daki gizli üssünde Yuri birliklerine vurulur. Müttefiklerin görevleri zar zor biter ve görevde Genetik Mutator (Genetic Mutator) da yok edilir. Görev bitiminde Yuri kaybeder ve özel olarak hazırlanmış dışında kendi psikolojik gücünden faydalanılarak oluşturulmuş bir güç alanı ile çevrili bir hapishaneye kapatılır. Oyunun sonunuda zaman makinesinin etkisi ile General Carville Red Alert 2'de mağruz kaldığı saldırıyı atlatır ve yaşamaya devam eder. Bitiş sahnesinde Tanya oyuncu ile konuşarak zafer galasını Lt.Eva ile noktalar.

Sovyetler (Soviets)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hapsetilen Lider Romanov tarafından seferberliğin ilk emirleri Sovyet oyuncusuna verilir. Sovyet oyuncusu, Müttefiklerin zaman makinesini çalması için göreve getirilir. Oyuncu Psychic Dominator'unun tehdidine karşı koymak için Müttefik'lerle "hain Yuri'yi" saf dışı bırakmayı planlar. Fakat , Sovyet'ler aynı zamanda Müttefik'ler karşısında önceki savaşı kaybetmediklerini garantiye almak için zamanda geriye gitmeyi isterler. Sovyet kumandanın bilgisi ile Einstein'in geliştirdiği Chronosphere'i yok etmek için Sovyet'lerin eline geçen fırsat savaşın dönüş noktasıdır. Sovyet oyuncu, Einstein'in laboratuvarını yıkmak için gönderilir. Bu görev ("Déjà Vu", olarak isimlendirilmiştir) orijinal Red Alert 2'nin müttefik kampının 10. bölümü olan Opeartion:Mirage görevinin tekrarıdır. Fakat bu zamanda Yuri's Revenge'in birim ve teknolojilerini kullanarak ve Müttefikler yerine Sovyetlerle oynanmaktadır. Bu görevin başarılması ile Müttefik'ler Sovyet'lere teslim olur. Bu saatten sonra Müttefikler Yuri'yi yenmek için Sovyetlerle birleşir. Yuri Ay'daki gizli üssünden Psychic Dominator ağını kontrol edecek teknolojiyi kurmuştur. Sovyet'ler Yuri'nin ağı başlatma birimlerinin Büyük Okyanus'ta bir adada olduğunu tespit eder. Sovyet kuvvetleri adayı ele geçirir fakat önemli olan bilgiler bir uzay roketi ile Ay'a kaçar. Ay'a Sovyet gücü gönderilir ve oradaki Yuri üsü yokedilir. Yuri, Transilvanya'da "Atalarına ait ev"ine çekilir, Fakat Yuri burada da Müttefiklerin teknolojisini de kullanan Sovyetlere yenilir. Sovyet görevleri bitişinde orudusu yok edilen Yuri oradan kaçmak için son anda Zaman Makinesini kullanır. Fakat Tam Yuri kaçarken yapılan sabotaj ile Yuri kendisini Dinozorlar devrinde bulur. Ve ortaya çıkan bir Dinozor Zaman makinesi ile birlikte Yuri'yi darmadağan eder. Son sahnede Sovyetlerin Dünyada egemenliği Yuri'den ele geçirilen Uzay teknolojisiyle gösterilir. Sosyalizm Dünyaya hükmetmeye başlamıştır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, çatışma ve multiplayer şampiyonasında "Yuri'nin Ordusu" olarak adlandırılan tamamen yeni bir gruplaşma türünü, hem de Müttefik ve Sovyetlerin yeni teknolojilerini tanıttı. Fakat Westwood Studios Tek Kişilik Görev bölümünde Yurinin Ordusunu kullandırmadı.Eğer görev yapmayıp serbest oynamak istiyorsanız Skirmish'den random map'dan bölgenizi ayarlayıp use'basıp haritanzı yapabilirsiniz oyuncuları ayarlayıp oynayabilirsiniz. Takım olarak oynamak isterseniz team'den ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Red Alert 2'nin aksine Skrimsh ve Multiplayer'da başlangıç konumu ve dostluk oyun başında seçilebilmektedir.

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]