Club des Cordeliers

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Club des Cordeliers (ya da Cordeliers Kulübü), Fransız İhtilali döneminin başlarında Jakobenlerin saflarında bulunan Georges Danton, Jean-Paul Marat, Camille Desmoulins, Jacques-René Hébert gibi bu grubun en önde gelen isimlerinin Paris sokaklarında baş gösteren terör olaylarından sonra Jakobenlerden ve dolayısıyla Maximilien de Robespierre'den ayrılıp kurdukları örgütün adıdır.

Resmi adıyla Kişi ve Vatandaş Hakları Savunucuları Topluluğu olarak bilinen Cordeliers Kulübü, ulusal meclisin Paris'teki 60 bölgeyi kaldırıp onun yerine şehri 48 bölüme ayırmak için bu bölgeleri baskı altına alması sonucu Cordeliers bölgesinin üyeleri tarafından 21 Mayıs 1790'da kurulmuştur. Kulüp ilk toplantısını (bugün anatomi müzesine olarak kullanılan) Cordeliers manastırının kilisesinde gerçekleştirmiştir.

Topluluğun amacı hükûmetin yakından izlenmesidir; bunu sembolize etmek üzere topluluğun amblemi yalnızca açık bir göz tasvirinden oluşmaktadır. Topluluk aynı zamanda monarşi ve eski rejime karşı devrimci önlemler teşvik etmenin yollarını aramıştır. "Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik" sloganının popülerleştirilmesine katkısı büyüktür. 20 Haziran-10 Ağustos 1792 monarşisine karşı düzenlenen harekette aktif bir rol üstlenmiştir; fakat o tarihten sonra Georges Danton, Fabre d'Églantine ve Camille Desmoulins gibi grubun daha ılımlı liderleri kendilerini topluluktan geri çekmiş ve Jacques-René Hébert, F. N. Vincent, C. P. H. Ronsin ve A. F. Momoro gibi kişilerden oluşan daha ateşli bir grup topluluğun yönetimini ele geçirmiştir. Bunun etkileri, özellikle Paris hükümlerini güvence altına almak için devrim ordusunun oluşturulmasında ve aklın aşırı derecede yüceltilmesinde kendisini göstermiştir.

Danton ve Camille Desmoulins başta olmak üzere korku rejimini sona erdirmek isteyen devrimciler Cordeliers'e karşı mücadele etmişlerdir. Topluluk bunun karşısında Danton ve Desmoulins'i topluluktan ihraç etmiş ve "ılımlı" olduğu gerekçesiyle Maximilien Robespierre'ye saldırmış; fakat topluluğun çıkardığı ayaklanma başarısız olmuş ve sonuç olarak topluluğun liderleri 24 Mart 1794'te giyotine gönderilmiştir. O tarihten bu yana kulüp hakkında hiçbir bilgiye rastlanmamıştır. Günümüzde kulübün yapısı hakkında çok az şey bilinmektedir.

Tanınmış üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]