Michel Ney

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Michel Ney
Marechal Ney.jpg
Takma adı Le Rougeaud, le Brave des Braves
Doğum 10 Ocak 1769(1769-01-10)
Sarrelouis, Fransa Krallığı
Ölüm 7 Aralık 1815 (46 yaşında)
Paris, Fransa
Mezar yeri Père Lachaise Mezarlığı, Paris, Fransa
Bağlılığı  Fransa Krallığı
 Fransa Cumhuriyeti
 Fransa İmparatorluğu
Hizmet yılları 1787–1815
Rütbesi Fransa Mareşali (unvan)
Général de division
Savaşları/Çatışmaları Napolyon Savaşları

Michel Ney, Elchingen Dükü, Moskova Prensi, Fransa Mareşali, Chambre des pairs üyesi (d. 10 Ocak 1769, Sarrelouis - ö. 7 Aralık 1815, Paris, Fransa), Napoléon'un önde gelen mareşallerinden.

Sarrelouis şehrinde bir fıçı ustasının oğlu olarak dünyaya geldi. Bir süre bir avukatın yanında çalıştıktan sonra, 1788'de ailesinin yanından kaçarak bir hafif süvari alayına katıldı. 1792-1800 arasında Fransız Devrim Savaşları'nın büyük bölümüne katılarak kendini gösterdi. Kuzey, Sambre ve Meuse ve Mainz ordularında hizmet gördükten sonra, İsviçre'deki Fransız ordusunun komutanlığına getirildi (1812). Napoléon'un kendini imparator ilan etmesinden (Mayıs 1804) sonra mareşallik kurumu yeniden canlandırılınca, ülkenin 14 imparatorluk mareşalinden biri oldu.

Ekim 1805'te Elchingen'de kazandığı zaferin onuruna 1808'de Elchingen dükü yapıldı. Tirol'ü ele ele geçirdi. 1806'da Jena'da, 1807'de de Eylau ve Friedland'da kazanılan zaferlerde önemli rol oynadı. Friedland Çarpışması'nda "Yiğitler Yiğiti" unvanını kazandı.

1808-11 arasında İspanya'da görev yaptı; Elchingen Dükü olarak İspanya ordusunda, ardından Portekiz ordusunda hizmet gördü. 1812'de Rusya seferine katıldı ve Borodino Çarpışması'nın ertesi günü Napoléon tarafından Moskova prensi yapıldı. 1813'te Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde çarpıştı, Lützen, Bautzen ve Dresden'de galip geldi, Leipzig'de yaralandı.

Napoléon'un imparatorluktan çekilip Elbe Adasına sürgüne gönderilmesinden (Mart 1814) sonra, Bourbon Hanedanı'na bağlılık yemini ederek rütbesini ve unvanlarını korudu. XVIII Louis'e katılması üzerine kral onu Chambre des pairs üyeliğine atadı (Haziran 1814). Ama bir süre sonra Bourbon yönetimine tepki duymaya başladı ve Napoléon'un yeniden iktidara gelmesiyle sonuçlanan karışıklıklar sırasında imparatoru desteklediğini ilan etti. Waterloo Çarpışması'ndan (Haziran 1815) birkaç gün önce Napoléon tarafından ordunun sol kanadına komuta etmekle görevlendirildi. Quatre-Bras'ta İngilizlere karşı çarpıştıktan sonra, Waterloo'da muhafız alayına komuta etti.

Bourbon Hanedanı'nın yeniden iktidara gelmesinden sonra ülkeden kaçmak için bir girişimde bulunduysa da yakalandı. Cour des pairs üyeleri tarafından ölüm cezasına çarptırıldı (6 Aralık 1815) ve ertesi gün kurşuna dizildi.

Bazı tarihçilere göre, Michel Ney'e mason olmasından ötürü özel bir yakınlık duyan, o sırada Fransa'da bulunan işgal kuvvetleri komutanı ve Waterloo Savaşı'ndaki düşmanı İngiliz generali Wellington tarafından idam edilmeden önce kurtarılıp Amerika'ya kaçırıldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İki Kahramana Bir Heykel, Bütün Dünya, Temmuz 2011.