André Chénier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
André Chénier
André Chénier ölümünden 10 gün önce Joseph-Benoît Suvée tarafından tamamlanan portresi.
Doğum30 Ekim 1762(1762-10-30)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm25 Temmuz 1794 (31 yaşında)
Paris,Fransa
MeslekYazar
MilliyetFransız
TürŞiir

André Marie de Chénier (Okunuşu: Andre Mari dö Şeniye) (d. 30 Ekim 1762, İstanbul - ö. 25 Temmuz 1794, Paris) Fransız şairi.

Babası Konstantinopolis'teki Fransız konsolosluğunda bir pozisyona atandı. Annesi ressam, kız kardeşi Adolphe Thiers'in büyükannesi olan annesi Elisabeth Santi-Lomaca, Yunan kökenliydi.

1783'te Chénier ailesiyle Paris'e döndü. Yıl sonundan önce Paris'e döndü. Burada ailesi aracılığyla annesini sık sık sık ziyaret eden Lebrun Pindare, Antoine Lavoisier, Jean François Lesueur, Claude Joseph Dorat ve Jacques-Louis David gibi kişilerle tanışarak kültürlü çevreye girdi. Duyarlı ve duygusal bir tarzla yazılan şiirleri, romantizm hareketinin müjdecisi sayılır. Tenis Kortu Yemini'ne karışan isimler arasındaydı. Eylül Katliamı sırasında ülkeyi terk etti. 1794 yılında Fransız İhtilali sonrasındaki kargaşa döneminde devlete karşı işlenmiş suçlar nedeniyle giyotinle idam edildi. Maximilien Robespierre idam onayını veren kişiydi. Kendisinin sürekli bir komploya kurban gittiğini savundu. Andre Chenier, ihtilal yıllarındaki yaşamıyla Umberto Giordano'nun metnini yazdığı dört perdelik operasına da konu olmuştur. Bir rivayete göre giyotine giderken ellerini kafasına vurarak bunun içinde daha çok şey vardı dediği belirtilir. Fransa'da Terör Dönemi bitişinden sadece 3 gün önce idam edildi.

İstanbul'da Galata semtinde şairin doğduğu eski evin üzerinde tarihsel önemini belirten bir plaka ve Chénier aile arması bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]