Bastille Baskını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bastille Baskını (Fransız gravür); 14 Temmuz 1789'da Paris'te şehirliler Les Invalides'a girip 30.000 tüfeği gasp ettiler. Ancak mermileri bulamadıkları için Bastille'den almayı planlayarak oraya doğru ilerledi. Yaşanan çatışma sonucunda isyancılardan 98'i öldü ve 73'ü yaralandı. Bastille garnizonundan 1'i öldü ve 3 yaralandı. Teslim olan Bastille komutanı de Launay ve diğerlerin de başları kesildi. Üst yazı: Başlarını Fransız Muhafızlarının çektiği Paris şehirlileri tarafından Bastille'nın basılması, 14 Temmuz 1789, Alt yazı: "Hainler böyle cezalandırılır

Bastille Baskını veya Bastille Hapishanesi Baskını (Fransızca: Prise de la Bastille), 14 Temmuz 1789'da Paris, Fransa'da, devrimciler tarafından Paris'teki Orta Çağ'dan kalma kale ve hapishane Bastille'in basılması. Hapishane basıldığı sırada içeride 7 mahpus bulunuyordu, ancak hapishane monarşinin zulmünü temsil ediyordu. Baskın, Fransız İhtilali'nin başlangıcı olarak kabul edilir.

XVI. Louis döneminde, Fransa büyük bir ekonomik buhran geçirdi. Amerikan Devrimi ile de alakalı olan bu dönemde, ağır vergilendirme nedeniyle yoksulluk oluşmuştu.

Bastille Baskını ve ardından gerçekleşen İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi bu devrimin üçüncü ayağıydı. İlki, soyluların XVI. Louis'ye vergi ödemelerini reddetmesiyle başladı, ikinci de meclisin kurulmasını sağlayan Tenis Kortu Yemini idi.

Halk, yurt güvenliğini mavi, beyaz ve kırmızı renklerini kullanarak sağlarken, bu önce devrimin simgesini ardından Fransa Bayrağı'nı temsil etti.

Fransa'da 14 Temmuz ulusal bayramdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]