Marianne

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Marianne Fransa'nın "Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik" sloganını temsil eden ulusal bir simge, alegoridir. Marianne aynı zamanda Fransız Devrimi'ni de temsil eder.

Marianne'ın heykelleri Fransa'daki belediye binalarında ve mahkemelerde bulunur, Paris'teki Place de la Nation'da (Ulus Meydanı) da bronz bir heykeli bulunmaktadır. Marianne'ın yüzü ayrıca Fransız euro madeni paralarında ve posta pullarında da yer almaktadır. Ayrıca kaldırılmadan önce Fransız frangında da Marianne'ın resmi bulunmaktaydı. Marianne Fransa Cumhuriyeti'nin en ünlü sembollerinden biridir.

Marianne'in sembolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Marianne'ın sembolleri
Semboller Anlamları
Frigya başlığı Antik çağdaki köleliğe başkaldırı
Taht Dokunulmazlık
Çıplak göğüsler Besleyici ve erginleştirme
Zırh Politik güç
Aslan Halkın gücü ve cesareti
Yıldız Zeka
Üçgen Sosyal eşitlik
Kırılmış zincirler Özgürlük
Çapraz eller Kardeşlik
Silah kılıfı Devletin otoritesi
Tartı Adalet
Dantel Çalışma
Kanun tabletleri Umut

Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

21. yüzyılın başlarında Fransız okullarında dağıtılan model

Marianne, birçok ünlü Fransız kadını tarafından temsil edilmiştir. Marianne'ı temsil eden kadınlar kişilikleri, güzellikleri, tanınırlıkları ve öncüllükleri doğrultusunda seçilmektedir. Marianne'ın devlet tarafından onaylanmış resmi bir modeli yoktur. Buna karşın Association des maires de France (Fransa Belediye Başkanları Derneği) düzenli olarak Fransız ünlüleri arasından Marianne'lar seçmektedir. Marianne ilk defa Brigitte Bardot'yla somutlaştırılmıştır.

Konuyla İlgili Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Agulhon, Maurice (1981). Marianne into Battle: Republican Imagery and Symbolism in France, 1789-1880. Janet Lloyd. Cambridge UK: Cambridge University Press. ISBN 0-521-28224-1. 
  • Hunt, Lynn (1984). Politics, Culture, and Class in the French Revolution. Berkeley and Los Angeles: University of California Press. ISBN 0-520-05204-8. 
  • Sohn, Anne-Marie (teacher at the ENS-Lyon), Marianne ou l'histoire de l'idée républicaine aux XIXè et XXè siècles à la lumière de ses représentations (resume of Maurice Agulhon's three books, Marianne au combat, Marianne au pouvoir and Les métamorphoses de Marianne) (Fransızca)

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]