XVII. Louis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
XVII. Louis

XVII. Louis, Normandiya Dükü Louis-Charles ya da Veliaht Louis Charles (1789-93) olarak da bilinir. (Fransızca Louis Charles, Duc de Normandie ya da Louis Charles de France) (d. 27 Mart 1785, Versay - ö. 8 Haziran 1795, Paris), Kral XVI. Louis ile Kraliçe Marie Antoinette'nin ikinci oğlu. XVI. Louis'in idam edilmesinin ardından kralcılar tarafından tahtın varisi olarak ilan edilmiş ve 1793'ten ölümüne değin Fransa Kralı unvanı taşımıştır.

Louis-Charles adıyla vaftiz edildi. Ağabeyi Louis-Joseph'in devrimin başlamasından hemen sonra, Haziran 1789'da ölmesi üzerine veliaht oluncaya değin Normandiya Dükü unvanı taşıdı. Fransa'da monarşi yönetiminin 10 Ağustos 1792'deki halk ayaklanması sonucunda yıkılmasının ardından kraliyet ailesinin öteki üyeleriyle birlikte Paris'teki Le Temple adlı hapishaneye kapatıldı. Babasının 21 Ocak 1793'te idam edilmesinden hemen sonra sürgündeki Fransız soyluları (émirgés) tarafından Fransa Kralı ilan edildi.

Bu sırada Avusturya ve Prusya'yla savaş halinde olan devrim hükûmetinin, düşmanlarıyla yürüttüğü pazarlıkta değerli bir rehine durumuna gelen XVII. Louis, 3 Temmuz 1793'te annesinden alınarak Antoine Simon adlı bir kunduracının yanına verildi. Marie Antoinette 16 Ekim 1793'te giyotinle idam edildi. Louis ise Ocak 1794'te yeniden Le Temple'a hapsedildi. Hapishanedeki kötü koşullar nedeniyle sağlığı hızla bozulan Louis'in ölümü, yeniden önemli bir siyasal güç haline gelmiş olan monarşi yanlıları için ağır bir darbe oldu. Yapılan soruşturma sonucunda Louis'in lenf bezleri vereminden öldüğü anlaşıldı.

Louis'in yaşamının son dönemine ilişkin bilgilerin sınırlı olması çeşitli söylentilere yol açtı. Kimileri kralın aslında ölmeyip hapisten kaçtığını, kimileriyse zehirlendiğini öne sürdü. Bu iddialar sonraki yıllarda otuzu aşkın kişinin XVII. Louis oldukları iddiasıyla ortaya çıkmasına sebep oldu.