Bitinya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Roma İmparatorluğu'nun Bithynia eyaleti, MS 120
Anadolu'daki Bitinya Bölgesi'nin konumu

Bitinya (Yunanca Βιθυνία Bithynia), Küçük Asya'nın kuzeybatısında, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Phrygia, Galatia, batısında Propontis, doğusunda Paflagonya ve Galatia'yla sınırlanmış, bugünkü Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, İznik, Düzce, Yalova, Bolu, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak illerinin bulunduğu coğrafi alanın, antik çağ ve sonrasındaki adı olup [1] MÖ 2.000 yılın ortalarında Trakya’dan göç eden[2] Bittni adlı kavim tarafından işgal edilmiş ve MÖ 2. yüzyılda bir krallığa dönüşmüşse de, M.Ö 74 yılında Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir [3].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik Çağ ve Roma İmparatorluğu döneminde Propontis (Marmara Denizi)ni çevreleyen Nicomedia, Chalcedon, Cius ve Apamea pek çok kenti kapsayan verimli topraklara sahip bir bölgedir. Strabo, Antik Anadolu coğrafyasını anlattığı Geographika adlı eserinde Mithridates Eupator'u yenen Romalı komutan Pompeius'un yıktığı Pont krallığının Karadeniz ve Kalkedon ağzına kadar olan bölümlerini Bitinya krallığının idaresi altına verdiğini [4] bu bölgede Bithyn adlı bir halkın yaşadığını bildirmiştir.[5] Sahil bölgelerinde oldukça verimli vadilere sahip olan bölge genelde dağlık ve ormanlık alanlarla kaplıdır. En önemli dağ antik Mysia'da yer alan Bursa Uludağ'dır (2.543 m)

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Herodot [6], Xenophon, Strabo gibi antik çağ yazarlarına göre Bitinyalılar göçebe bir Thrak kavmidir. Herodot [7] Trak'ların Asya'ya geçtikten sonra Bithynialılar adını aldığını, kendi dediklerine göre eskiden Strymon kıyılarında oturdukları içinStrymonia'lıar olarak bilindiklerini vatanlarından kovulunca başlarında Artabanos'un oğlu Bassakes önderiğinde Küçük Asya'ya yerleştikleri aktarmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Apollodorus, The Library 1. 9. 20; Apollonius Rhodius, Argonautica 2. 4, 2. 177, 2. 347, 2.619, 2. 788
  2. ^ Herodot vii 75
  3. ^ Özhan Öztürk. Karadeniz,EK VI.
  4. ^ Strabon, 14
  5. ^ Strabon, 15
  6. ^ Herodot, I, 28
  7. ^ Herodot, VII. 75