İçeriğe atla

Mauretania Caesariensis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
M.S. 125 yılında Roma İmparatorluğu'nun Mauretania Caesariensis eyaleti

Mauretania Caesariensis, Kuzeybatı Afrika'da bulunan antik bir Roma eyaleti. Kuzey Afrika'da bulunan Roma eyaletlerinden doğuya en yakın olanıydı ve aşağı yukarı günümüz Cezayir topraklarını kapsardı. Eyalet Caesariensis olan adını başkenti Caesaria dan almıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 1. yüzyıl'da Afrika'nın en batısında yer alan ve adını buranın yerlisi Morolar'a istinaden kullanılan Mauri halklarından alan Mauretanya toprakları Roma İmparatoru Claudius tarafından Mauretania Caesariensis ve Mauretania Tingitana olmak üzere iki eyalete bölünmüştür.

Ardından her iki eyalette İtalya ve Afrika pretorian prefektörlüğünün yetki alanındaki Afrika vicarius'una bağlı bir diocese olarak düzenlendi. 330 yılından önce Caesarea kentinde hatırı sayılır bir Yahudi nüfusu bulunuyordu. Hristiyanlık bölgeye 4. ve 5. yüzyıllarda yayılmaya başlamıştır. Eyalet toprakları, 7. yüzyıldan itibaren bölgeyi ele geçiren Müslümanlar tarafından Mağrip olarak adlandırılmıştır.

Diokletianus'un Tetrarşi reformunun ardından eyaletin doğusu adını Sitifis (Setifis) kentinden alacak şekilde daha küçük ve bağımsız bir eyalet olarak Sitifensis adıyla yeniden düzenlenmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Caesariensis'in belli başlı ihraç ürünleri arasında deniz kabuğundan elde edilen mor renkli boya ve değerli odunlar vardı. Yine Berberiler ve Mauriler hafif süvari olarak Roma ordusunda tercih edilen askerlerdi. Aralarından Trajan'ın en iyi generallerinden Lusius Quietus ve İmparator Macrinus çıkmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Westermann, Großer Atlas zur Weltgschichte(Dünya Tarihi Büyük Atlası) (Almanca)