İçeriğe atla

Dor Heksapolisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aiol-ion-dor şehirleri

Dor Heksapolisi (GrekçeΔωρικὴ Ἑξάπολις, Dorike Heksapolis ya da GrekçeΔωριέων Ἑξάπολις, Dorieon Heksapolis; Dor Altı Kenti), altı Dor kentinin bir araya gelerek oluşturdukları birlik. Muadili Panionion gibi bir konfederasyon konumundadır. Heksapolis (Grekçe: Ἑξάπολις) altı şehirden oluşan coğrafi birlik ya da kurum anlamına gelmektedir. Bunun yanında dînî bir birliktir ve Apollon tapınağı etrafında şekillenir. Herodotos'a göre bu heksapolisi teşkil eden Dor kentleri şunlardır: Halikarnassos, Knidos, Lindos, Ialysos, Kameiros, Kos. (I.144)[1]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanca 'altı' anlamına gelen heksas (Grekçe: ἑξάς) ve 'şehir (-devlet)' anlamında gelen polis'ten(Grekçe: πόλις) oluşur.

Heksapolisin Pentapolise Dönüşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Kiros'un (MÖ 6. yüzyıl) Lydia'yı ele geçirip Anadolu'nun büyük bölümüne hakim olması sonrası tehlike, diğer Yunanlara yöneldiğinde Dor Heksapolisi çoktan bozulmuş, Halikarnassos'un birlik dışı bırakılmasıyla heksapolis pentapolise, yani beş şehirden oluşan bir birliğe dönmüştü. Yine Herodotos'un anlatımına göre, Apollon onuruna düzenlenen oyunların birinde ödül olarak kazandığı üçayağı âdet üzere tapınağa bırakması gereken Halikarnassoslu Agasikles bu âdete uymayıp ödülü evine götürünce; bunu tapınağa saygısızlık olarak gören diğer beş kent, Halikarnassos'tan gelenleri bir daha tapınağa yaklaştırmamıştı. Böylece Halikarnassos birlik dışı kalmış, heksapolis pentapolis olmuştu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Herodotos, Herodot Tarihi, (çev. Müntekim ÖKMEN), Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,2002