İçeriğe atla

I. Zipoitis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(I. Zipoites (Bitinya) sayfasından yönlendirildi)

I. Zipoites (Bitinya) (Yunanca: Zιπoίτης veya Zιβoίτης ) (ö. MÖ 278, h. MÖ 326MÖ 278) Bitinya krallığının ikinci bağımsız kralıdır.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 326'da babası Bas'ın yerine tahta geçti. 48 yıl Bitinya Krallığı tahtında kaldı. Krallık döneminde Lysimachus ve I. Selevkos Nikator'ün oğlu İ. Antiokus Söter'e karşı başarılı mücadeleler verdi.[1] MÖ 315'te Nicomedia (günümüzde İzmit) ve "Kalkedon" (günümüzde Kadıköy) şehirlerine karşı savaşa girişti ama bu şehirlere Makedonya Kralı olan I. Antigonus Monophthalmus'un gönderdiği askeri destek dolayısıyla bu savaşta başarılı olamadı.

"Lypedron" Dağı eteklerinde kendi adını taşıyan "Zipoition" adlı bir şehir kurduğu bildirilmektedir; ama günümüzde Türkiye'de ne bu dağın ne de bu şehrin nerede bulunduğu bilinmemektedir. Kral, Basileus, unvanını alan ilk Bitinya hükümdarıdır ve bu unvanı MÖ 297'de aldığı tahmin edilmektedir.

Ölümü ve sonraki hükümdar[değiştir | kaynağı değiştir]

76 yıl yaşadıktan ve 48 yıl hükümdarlık yaptıktan sonra MÖ 278'de ölmüştür.

Dört çocuğu olduğu bilinmektedir. Bunlardan en yaşlısı I. Nikomedes babasının yerine Bitinya Kralı olmuştur. Diğer bir oğlu Zipoites, I. Nikomedes'in diğer kardeşlerini öldürtmesine rağmen, kaçmayı başarmış ve bir dönem Bitinya'nın bir kısmında II. Zıpoites adı ile hüküm sürmüştür.

Önce gelen:
Bas
Bitinya Krallığı
MÖ 326MÖ 278
Sonra gelen:
I. Nikomedes
II. Zipoites

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2009. 

Dışsal kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]