İçeriğe atla

Mithridatis (Kolhis kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mithridatis (fl. MÖ 83) Pontus Kralı VI. Mithridatis ile onun hem kız kardeşi hem de eşi olan Laodice'in oğluydu. Babası tarafından Karadeniz'deki Kolhis'in kralı olarak atanmıştır. Ancak sonrasında ihanet ettiği şüphesiyle görevinden alınmış ve öldürülmüştür.

Birinci Mithridatis Savaşı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Krala yaptığı sadakatsizlik yüzünden idam edilen Mithridatis, Pontus kralı VI. Mithridatis ve Laodice'nin en büyük oğluydu. "Genç" Mithridatis, babasına bağlı bir şekilde, birinci savaşda Roma Cumhuriyeti'ne karşı savaşmış ve MÖ 85’te Anadolu'daki Rhyndacus'ta Roma komutanı Gaius Flavius Fimbria’ya yenilmiş ve esir düşmüştür. Genç Mithridatis, Pergamon'daki babasına katılmak için kaçmıştır, fakat ikisi de Fimbria'dan Pitane'ye kadar kovalanmıştır. Pitane'de baba oğul denize kaçmayı başarmıştır.[1]

Kolhis hükümdarlığı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra, VI. Mithridatis uzaktaki halkların rahatsızlıklarıyla uğraşmak zorunda kaldı. Bu halklara Karadeniz'in doğu sahilindeki Kolhisliler de dahildir. Pontus monarşisi için Kolhis, hem insan gücü hem de ham madde sağlayan kilit bir konuma sahipti.[2] Ülkelerinin önceki yönetiminden memnun olmayan Kolhisliler, kralın en büyük oğlu ve vârisi Mithridatis'i yöneticileri olarak talep ettiler. Eupator bu talebi kabul ettiğinde, Kolhisliler tekrar ülkeye bağlandılar. Genç Mithridatis'in Kolhis hükümdarı olarak atanması, muhtemelen Eupator'un diğer oğlu Machares'in eşzamanlı olarak Bosporus'un yöneticisi olarak atanmasıyla benzer yapıdadır.[3] Kolhis kralı Mithridatis, kendi paralarını yaptırmış olabilir. Gürcistan'ın Vani şehrinde bulunan en az 119 bronz para bunlara örnektir.[2]

Genç Mithridatis'in Kolhis'teki saltanatı, Kolhis halkının düzenlediği ve babasını kıskandıracak bir iyilik gösterisi ile karşılandı. Romalı tarihçi Appianus'a göre, Pontus Kralı, Kolhis'teki gelişmelerin oğlu tarafından “kral olma arzusu ile” gerçekleştirildiğinden şüphelendi. (App. Mith. 9.64 29 Eylül 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.).[4] Eupator oğlunu geri çağırdı, onu hapise attı, altın zincirlere bağladı ve daha sonra onu öldürdü. Coğrafyacı Strabon'un büyük amcası ve Amasya'daki güvenilir bir memur olan Moaphernes, Kolhis'i yönetmesi için gönderildi.[5]

  1. ^ Magie, David (2015). Roman Rule in Asia Minor, Volume 1. Princeton University Press. s. 227. ISBN 1400849799. 
  2. ^ a b Braund, David (1994). Georgia in Antiquity: A History of Colchis and Transcaucasian Iberia, 550 BC–AD 562. Oxford: Oxford University Press. ss. 4, 157-159. ISBN 0-19-814473-3. 
  3. ^ Gabelia, Alek Nikolayevitch (2003). "Dioscurias". Grammenos, Dēmētrios V; Petropoulos, Elias K (Ed.). Ancient Greek Colonies in the Black Sea, Volume 2. Archaeological Institute of Northern Greece. s. 1245. ISBN 9602142006. 
  4. ^ Tsetskhladze, Gocha R. (1999). Pichvnari and its environs. Paris: Presses Univ. Franche-Comté. s. 115. ISBN 2-913322-42-5. 
  5. ^ Mayor, Adrienne (2011). The Poison King: The Life and Legend of Mithradates, Rome's Deadliest Enemy. Princeton University Press. s. 230. ISBN 0691150265.