Alpes Cottiae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MS 125 yılında Roma İmparatorluğu'nun Alpes Cottiae eyaleti

Alpes Cottiae, Modern Fransa ve İtalya arasında uzanan Alp dağları üzerindeki üç küçük Roma İmparatorluğu eyaletinden biri. Eyaletin en önemli görevi Alpler üzerinde bulunan geçitlerin iletişim güvenliğini sağlamaktı. Alpes Cottiae, batıda Gallia Narbonensis, güneyde Alpes Maritimae, doğuda İtalya ve kuzeyde Alpes Graiae eyaletleriyle sınırdaştı. Eyaletin başkenti olan Segusio (modern Susa Piedmont'da yer alır).

Eyaletin adı MÖ 1. yüzyılda Roma egemenliğini kabul ederek ülkesini Roma İmparatorluğuna entegre eden "Ligure kabilesi" yöneticisi Cottius'dan gelir. Başlangıçta Cottius ve aynı ismi taşıyan oğulları Roma'ya bağlı bir Müvekkil devlet olarak güçlerini muhafaza ettilerse de sonradan İmparator Nero zamanında bölgeye bir procurator atanmış ve ülke resmi olarak Roma eyaletine dönüştürülmüştür. Eyaletin valileri Equestrian sınıftan gelen prefectlerdi.

Alpes Cottiae'deli yerleşim yerlerinden bazıları;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tilmann Bechert: Die Provinzen des römischen Reiches: Einführung und Überblick (Roma İmparatolruk eyaletleri:Giriş ve genel bakış). von Zabern, Mainz 1999, (Almanca)