İlhan Cihaner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İlhan Cihaner
Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili
Görevde
Makama geliş
14 Haziran 2011
Seçim Bölgesi 2011 - Denizli
Haziran 2015 - Denizli
Kasım 2015 - İstanbul
Kişisel bilgiler
Doğum 23 Şubat 1968 (1968-02-23) (48 yaşında)
Türkiye Kağızman, Kars, Türkiye
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Bitirdiği okul Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Mesleği Siyasetçi

İlhan Cihaner (d. 23 Şubat 1968, Kars), Türk hukukçu, Emekli Cumhuriyet Başsavcısı, siyasetçi,köşe yazarı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul 3. Bölge milletvekili.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kağızman'ın Kömürlü köyünde doğan Cihaner ilköğretimi Kars’ta, orta öğretimi Ankara'da tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve hukuk alanında yüksek lisans yaptı.

1994 yılında başladığı cumhuriyet savcılığı görevinde Reyhanlı, İdil, Çamlıdere'de Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptı.

Cihaner, 1999 yılında Şırnak'ın İdil ilçesinde görev yaparken, 1989 yılında öldürülen üç köylünün dosyasını açarak, JİTEM'in önemli isimleri olan Albay Arif Doğan, 1993 yılında öldürülen Cem Ersever, Yüzbaşı Sinan Yaşar, itirafçı İbrahim Babat'ın da aralarında bulunduğu kişiler hakkında iddianame hazırladı.

Vezirköprü ve Alaşehir'de başsavcılık görevlerinin ardından Cihaner, Erzincan Cumhuriyet başsavcısı olarak görev yaparken 2007 yılında İsmail Ağa cemaatiyle ilgili olarak başlattığı soruşturma tutuklanmasına kadar varan bir dizi gelişmeye sebep oldu. Bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 2011 yılında yapılan seçimlerde CHP'den Denizli milletvekili seçildi. 2012 yılında yapılan CHP Kurultayında Parti meclisi üyesi seçildi. 2015 yılında yapılan seçimlerde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 1 Ekim 2012'de yayın hayatına başlayan günlük gazete soL'da "Çıngı" isimli köşesinde haftanın iki günü yazıları yayınlanmaktadır. Cihaner, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.