Gerontoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gerontoloji veya jerontoloji (Antik Yunanca γέρων (géron), “ihtiyar” + λόγος (lógos), “ilim”) yaşlanmanın ve yaşlılığın bilimi anlamına gelmektedir .

Bu terimi ilk defa 1903’te tıp dalında Nobel Ödülü alan Rus bilim insanı İlya Meçnikov kullanmıştır. 1930'lu yıllardan beri ABD ve Avrupa'da anabilimdalı olarak çeşitli üniversitelerde okutulmaktadır.

Gerontolojinin bu konuma gelişinin başlıca sebebi, sürekli uzayan yaşam süresine bağlı yaşlı nüfusun artışıdır. Gerontoloji interdisipliner bir bilim dalıdır, yani farklı bilim dallarında yaşlanma ve yaşlılık incelenmektedir. Teorik çalışmaların yanı sıra gerontoloji aynı zamanda uygulamalı bir bilim koludur. Öncelikle yaşlıların yaşam koşullarını iyileştirme hedefi takip edilmektedir. Yeni teknolojik veya ekonomik gelişmeler, bu hedefe yaklaşabilmek açısından birçok olanak sunmaktadır.

Yaşlanma ve yaşlılığı sosyal bilimler bünyesinde tartışmaya açan ilk Gerontoloji kürsüsü 2006 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde kurulmuştur.[1] Gerontoloji bölümü Türkiye'de ikinci olarak 2015 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne bağlı olarak kurulmuştur.[2] 14 Aralık 2017 tarihinde, “Yaşlılık ve İnovasyon: İstanbul Geronteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (İst-GETAM)” adlı proje kapsamında Türkiye'nin ilk Geronteknoloji Merkezi İstanbul Üniversitesi'nde kurulmuştur.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gerontolojinin kısa tarihçesi". akdeniz.edu.tr. 30 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2016. 
  2. ^ "İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA - Gerontoloji (111611474) | YÖK Lisans Atlası". yokatlas.yok.gov.tr. 22 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2022. 
  3. ^ Üniversitesi, İstanbul. "İstanbul Üniversitesi | Tarihten Geleceğe Bilim Köprüsü - 1453". www.istanbul.edu.tr. 22 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]