Joseph Lister

Vikipedi, özgür ansiklopedi
joseph Lister
Joseph Lister 1902.jpg
Doğum 5 Nisan 1827(1827-04-05)
Upton, Essex
Ölüm 10 Şubat 1912 (84 yaşında)
Walmer, Kent
Milliyet İngiliz
Mezun olduğu okul(lar) Londra Üniversitesi
Kariyeri
Dalı Doktor
Çalıştığı kurumlar Glasgow Üniversitesi
Edinburgh Üniversitesi
Londra Üniversitesi
İmza
Joseph Lister signature.png

Joseph Lister (1827-1912), İngiliz doktor. Lister modern tıp ve cerrahideki en büyük ilerlemelerden biri olan antiseptikleri keşfeden ve antisepsi'yi kuranlardandır. 5 Nisan 1827'de Essex, Upton'da doğdu. 1852'de Londra Üniversitesinden mezun oldu ve Kraliyet Cerrah Yüksekokuluna öğretim üyesi olarak atandı. 1853'de cerrah James Syme'nin yanında çalışmak üzere Edinburgh'ya gitti ve Kraliyet Hastahanesine cerrah olarak girdi. 1861'de cerrahide antiseptik ilkelerini ortaya koydu ve 8 verimli yılını geçirdiği Glasgow cerrahi kürsüsü direktörlüğünü devraldı. 1877'de ise Londra Kraliyet Üniversite Hastahanesine tayin edildi.

Lister 1893'te Kraliyet Üniversite Hastanesinden emekliye ayrıldı. İngiliz Koruyucu Tıp Enstitüsünü kurdu. Bu daha sonraları Lister Enstitüsü adını aldı. 1897'de hastalarından Kraliçe Viktorya, onu Baron unvanıyla Lordlar Kamarasına üye yaptı. Kendisi bu unvanı alan ilk tıp mensubu idi. Lister, 10 Şubat 1912'de Walner şehrinde öldü.

Antisepsi'yi Bulması[değiştir | kaynağı değiştir]

1865'te Pasteur Mikrobik hastalıklar Kuramı'nı yayımladı.Lister bu kuramı okuyunca hastaların cerrahi işlemden sonra ölmesinin bakterilerle ilgili olabilceğini düşündü ve yarayla temas eden her şeyin asit fenikle temizlendiği ilk ameliyatını yaptı.Antisepsi denilen bu yöntem yaranın etrafındaki bütün bakterileri yok ediyordu ve yaranın hastalık kapma riski azalıyordu.Bu gelişme sayesinde genel cerrahi yaşam kurtarır hale geldi.

Lister, Edinburgh ve Glasgow'daki ilk yıllarında iltihap, cerahatın meydana gelmesi ve iyileşmekte olan yaralarda kan pıhtılaşmasının mekanizmasını keşfetti. O sıralarda Louis Pasteur, mikroorganizmaları göstermiş ve bunların kokuşma ve fermentasyonda amil olduklarını bulmuştu. Lister, bu mikroorganizmaların aynı zamanda yara infeksiyonlarına da sebep olduğunu ileri sürdü ve dolayısıyla yaralar, bu tesirlerden uzak tutulursa aynı zamanda infeksiyonlardan da uzak tutulacaktı. Pasteur'ün mikroorganizmaları ısı ve filtrasyon ile öldürmesi, cerrahlar açısından pratik olmadığından Lister, bu işi karbonik asit çözeltileriyle yaptı ve cerrahi infeksiyonların sayısında şaşırtıcı bir azalma görüldü. Listerin antiseptik cerrahi düşüncesi, bütün dünyada taraftar kazandı ve günümüze kadar önemli gelişmeler gösterdi.