Copley Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Copley Madalyası
DağıtanRoyal Society
ÜlkeBirleşik Krallık
Verilmeye başlandığı yıl1731 (292 yıl önce)
Son verildiği yıl2017 (6 yıl önce)

Copley Madalyası (İngilizceCopley Medal), tüm disiplinlerden bilim insanları için İngiltere merkezli Royal Society tarafından verilen bilim ödülüdür. Royal Society tarafından hâlen verilen en eski ödül olan madalya muhtemelen dünyanın da en eski bilim ödülü unvanına sahiptir. Copley Madalyası 1731 yılından beri her yıl bilim insanlarına verilmektedir. Madalya zengin bir toprak sahibi ve kendisi de Royal Society üyesi olan Godfrey Copley'den ismini almıştır. Madalya gümüş kaplama olup 5000 sterlinlik bir para ödülü ile birlikte verilmektedir. Bu ödülü kazanan bilim insanları arasında Charles Darwin, Albert Einstein ve Léon Foucault da vardır.

Verilmeye başlanmasından bu yana birçok önemli bilim insanı bu ödülü kazanmıştır. Bunların arasında 52 Nobel Ödülü sahibi de (Fizik 17, Fizyoloji veya Tıp 21, Kimya 14) bulunmaktadır. Kazananlardan bazıları şunlardır: Frederick Sanger, Charles Darwin, Paul Dirac, Ivan Pavlov, Dimitri Mendeleev, John Pople, Robert May, Dan McKenzie, Arthur Cayley ve James Lighthill. Bu ödül matematikteki Fields Madalyası ve Abel Ödülü'nden daha eskidir. John Theophilus Desaguliers, bu ödülü 1734, 1736 ve 1741 yılında 3 kez kazanarak en çok kazanan unvanına sahiptir. 1976 yılında Dorothy Hodgkin bu ödülü kazanan ilk ve 2015 itibarıyla de tek kadın bilim insanıdır.

Ödülü kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

18. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

21. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Culmination of the countdown: Copley winners that changed the world". royalsociety.org (İngilizce). Royal Society. 6 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]