Hugo Boss

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hugo Boss logosu

Hugo Boss AG Erkek ve kadın giyim konusunda uzmanlaşmış, Metzingen merkezli halka açık hazır giyim üreticisidir. İsmini, kurucusu olduğu moda tasarımcısı Hugo Boss'dan almıştır.

Hugo Boss'un şu anda 110 ülkede en az 6100 satış noktası vardır. Hugo Boss AG 1,000'den fazla mağaza ve franchise dükkânı ile yaklaşık 330 perakende mağazalarına sahiptir.

2008 yılından bu yana, Hugo Boss cep telefonları ve ilgili aksesuarları geliştirmekte ve aynı zamanda Boss markası altında bir çocuk moda koleksiyonu başlatmıştır. Samsung Electronics ve HTC Corporation ile bir anlaşması olmuştur.

Hugo Boss, 1924 yılında Stuttgart'ın küçük bir kasabası olan Metzingen'de giyim firması olarak çalışmaya başladı. Ancak zamanın Almanyası'nda ekonomik kriz nedeniyle, 1930 yılında iflasa zorlandı ve yeni bir iş kurmak amacı ile 1931 yılında Nazi Partisine üye oldu. Nazi Almanyası'nın ve Hitler'in yükselişe geçtiği dönemde Hugo Boss'un da işleri iyice gelişmeye başladı.[1] Hitlerin kişisel muhafızlığına yapan SS birliklerinin üniformalarını tasarladı ve üretti. Bunun dışında SA birlikleri, Hitler Gençliği ve parti örgüt üniformalarının resmî tedarikçisi oldu. Savaşın sonraki yıllarında talebi karşılamak için, İşgal edilen Polonya ve Fransa'daki esirleri zorla fabrikalarda kullandı.[1]

1932'den 1942 yılına kadar kullanımda olan Nazi Schutzstaffel veya SS'in (NSDAP milis ve askerî gücü) tüm siyah elbise ve üniforması SS-Oberführer Dr. Karl Diebitsch ve grafik tasarımcı Walter Heck tarafından tasarlandı. Hugo Boss firması, kahverengi SA gömleği ve Hitler Gençliği siyah-kahverengi üniforma ile birlikte bu siyah üniformaları üreten firmalardan biri oldu.

Nazi Almanyası'nın II. Dünya Savaşı'nı kaybetmesiyle Hugo Boss, Nazi Partisine yaptığı desteklerden ve parti üyeliğinden dolayı 1946'da yargılandı ve 100.000 Alman Markına cezaya çarptırıldı.[1]

Hugo Boss, 1946'da yargılanmasından 2 sene sonra 1948 yılında öldü.

Ayrıca bkz.[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Hugo Boss and Nazi Germany". 28 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]