İçeriğe atla

"Nezihe Araz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Tarih bağlantısı düzenleme
(→‎Yaşamı: düzeltme AWB ile)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
 
== Yaşamı ==
11 Mayıs [[1920]]’de1920’de [[Konya]]’da dünyaya geldi. Babası, Ankara'nın biline ailelerinden Bulgurzade ailesine mensup, Ankara milletvekillerinden [[Rıfat Araz]]’dır. Fatma Nezihe, babasının Konya Ziraat Bankası müdürü olduğu dönemde dünyaya geldi<ref name=soner>[http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12196520.asp Soner Yalçın, '''Solculuktan Sufiliğe Nezihe Araz''', ''Hürriyet Gazetesi, 02.08.2009'']</ref>. Soyadı kanunu çıktığında [[Mustafa Kemal Atatürk|Mustafa Kemal]] babası Rıfat Bey’e “Araz” soyadını verdi.
 
1941'de [[Ankara Kız Lisesi]]’ni, [[1946]]’da1946’da [[Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi]] Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Okuldan mezun olduğu yıl [[Behice Boran]]’ın asistanı olarak üniversitede akademik yaşama başladı; bazı sol eylemlere katıldı. 1948’de [[Behice Boran]] üniversiteden kovulunca okuldan ayrıldı ve kendisini ilişkide olduğu sol çevrelerden uzaklaştırmak isteyen ailesinin talebi doğrultusunda doktora yapmak üzere İstanbul’a gitti. Ancak akademisyenliğe ilgisini yitirdi ve [[Kenan Rıfai|dindar olan ailesinin irtibatlı olduğu Kenan Rıfai]]’nin sohbetlerine katılıp Rıfai Dergahı’na girdi.
 
=== Gazetecilik Yaşamı ===
Şiirlerini [[1950]]’de1950’de “''Benim Dünyam''” adlı kitapta yayımlayan Nezihe Araz, gazeteciliğe aynı yıl [[Resimli Hayat]] dergisinde başladı ve bu mesleği 57 yıl sürdürdü. Gazeteciliğe başladığı yıllarda, basın dünyasında bulunan üniversite mezunu çok az sayıda insandan birisiydi<ref name=soner/>. [[Babıâli]]’nin çeşitli gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. Röportajları ve araştırmaları yayınlandı. Gazetecilik alanında verdiği hizmetler, 2003 yılında [[Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü]] ile ödüllendirilmiştir.
=== Araştırma Yazarlığı ===
Kenan Rıfai’nin 1950’de ölümü üzerine ertesi yıl [[Samiha Ayverdi]], [[Safiye Erol]] ve [[Sofi Huri]] ile birlikte "''Ken’an Rifai ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık'” kitabını yazdı.
Nezihe Araz, [[Kent Oyuncuları]] tarafından sergilenen "''Hayattan Yapraklar''" adlı televizyon dizisini ve yine Kent Oyuncuları’nın sergilediği, "''Akıllı Tavşan ve Güçlü Aslan''", "''Sihirli Fındıklar''" adlı müzikli çocuk oyunlarını yazdı. Araz’ın [[Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü|Devlet Tiyatroları]] edebi kurullarınca repertuvara alınan ve çeşitli tarihlerde oynanan oyunları şunlardır: "''Bozkır Güzellemesi''", "''Öyle Bir Nevcivan''", "''Alacakaranlık''", "''İmparatorun İki Oğlu''", "''Afife Jale''", "''Cahide''", "''Ballar Balını Buldum''".
“Öyle Bir Nevcivan”, 1984 Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü’nü; "Afife Jale", 1987 Kültür Bakanlığı En İyi Tiyatro Yazarı Ödülü ile 1988 İsmet Küntay Tiyatro Ödülü’nü kazandı<ref name=milliyet>[http://www.milliyet.com.tr/nezihe-araz-i-kaybettik--/guncel/haberdetayarsiv/02.06.2010/1121624/default.htm '''Nezihe Araz’ı kaybettik''', ''Milliyet Gazetesi, 26.07.2009'']</ref>.
[[1984]]’ten1984’ten sonra televizyonda "''Hanımlar Sizin İçin''" adlı, kadınlara yönelik kuşak programları hazırladı. "''O Kadın''", "''Ekmek Kavgası''", "''İhtiras Fırtınası''", "''Afife Jale''" ve "''Hanım''" adlı senaryoları filme çekildi.
 
=== Ölümü ===
902.978

değişiklik