Stavrakios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Stavrakios
Σταυράκιος
Bizans İmparatoru
Solidus-Nicephorus I and Staraucius-sb1604.jpg
I. Nikeforus ve Stavrakios 'solidus' sikkesi
Hüküm süresi 803-811: I. Nikeforos ile ortak imparator
22 Temmuz 811–2 Ekim 811
Önce gelen I. Nikeforos
Sonra gelen I. Mikhail Rangabe
Tam adı Stavrakios
Doğum tarihi Bilinmiyor
Ölüm tarihi 11 Ocak 812
Ölüm yeri Konstantinopolis
Theofano
Hanedan Phokas Hanedanı
Babası I. Nikeforos

Stavrakios (Yunanca:Σταυράκιος;ö. 11 Ocak 812), 16 Temmuz ile 2 Ekim 811 tarihleri arasında Bizans İmparatorluğu İmparatoru olmuştur.

İmparator I. Nikeforos'un oğlu olan Stavrakios 803de babasına ortak imparator olarak taç giydirilmiştir. I. Nikeforos'a karşı çok karşı olan zamanın kilise tarihçisi Günah Çıkartıcı Theophanes Stavrakios'u gençliğinde genç kızlara tecavüz eden biri olmakla suçlamaktadır; ancak bu kaynağın çok yanlı olduğu da bilinmektedir. 807de Stavrakios babasının tahttan indirdiği İmparatoriçe İrini'nin bir akrabası olan Atinalı genç kız Theofano ile evlenmiştir.

Stavrakios 811de babasının Bulgaristan hükümdari Krum Han'a karşı yaptığı askerî sefere iştirak etmiştir. Pliska Savaşı faciasında bir "Varnica Geçidi"nde tuzağa düşürülen Bizans ordusu tamamen yenilip ortadan silinmiş ve babası İmparator I. Nikeforos'da bu savaşta ölmüştür. Stavriakios ise omzuna ve ensesine bir kılıç darbesi almış ve vücuduna felç inmiştir. Savaş meydanında yaralı yatarken Bizans İmparatorluk Muhafızları tarafından bulunmuş ve sedye ile savaş alanından kaçırılmıştır ve bu savaş faciasından kaçabilen çok az Bizanslı asker arasına girmiştir. Yarasının ciddiliği ve çektiği acı dolayısıyla Bizans tarihinde ilk defa olarak Konstantinopolis dışında Adrianople (Edirne)'de alelacele bir tac giyme töreni düzenlenmiş ve Stavrakios tek Bizans İmparatoru olmuştur. Sonra sedye ile Konstantinopolis'e getirilmiştir.

Çok ciddi olan yarası ve çektiği acı dolayısıyla Stravrakios imparatorluk gücünü fiilen kullanamamaktaydı. Saray bürokrasisi fiili iktidarın kime verilmesi üzerine ikiye bölünmüştü. Bir taraf imparatorun karısı olan Theofano'yu desteklemekte idiler; diğer tarafsa imparatorun kızkardeşi Prokopi'nin kocası olan ve Pliska Savaşı faciasından büyük şansla kurtulan Mikhail Rangabeyi tutmaktaydı. İmparator Stavrakios'un iktidarin karısına verilmesini istediği anlaşılmıştı. Ancak daha önceki hiç hoşlanmadıkları İmparatoriçe İrini'nin kadın idaresindeki saltanatını hatırlayan saray bürokrasisi bir komplo hazırlayıp 2 Ekim 811'de Stavrakios'un tahttan feragat edip yerine I. Mikhail Rangabe'nin imparator olmasını sağladılar.

Stavrakios yaraları, felci ve acıları ile bir manastıra konuldu ve çok geçmeden 11 Ocak 812'de orada öldü.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ostrogorsky, Georg (çev. Fikret Işıltan), (1999 5.baskı) Bizans Devleti Tarihi, Ankara:Türkiye Tarih Kurumu ISBN 975-16-0348-X (Orijinal 1.baskı:1940)
  • Gregory, Timothy E. (çev. Esra Ermert), (2008), Bizans Tarihi, İstanbul:Yapı Kredi Yayınları ISBN 978-975-08-1507-2
  • Norwich, John Julius, (1991) Byzantium: The Apogee, Londra:Penguin ISBN 0-14-011448-3, say.8-10 (İngilizce)
  • "Stauracius III" maddesi Kazhdan, Alexander (ed) (1991) The Oxford Dictionary of Byzantium - 3 Cilt New York: Oxford University Press . ISBN 0-19-504652-8 (İngilizce)