Konstans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Konstans
62. Roma İmparatoru
Emperor Constans Louvre Ma1021.jpg
Konstans'ın Louvre Müzesi'ndeki büstü
Hüküm süresi 337 - 350 (önce II. Konstantius ve II. Konstantin ile birlikte; sonradan yalnızca II. Constantius ile birlikte.)
Önce gelen Büyük Konstantin
Sonra gelen II. Konstantius ve Magnentius
Tam adı Flavius Julius Constans
Doğum tarihi 320
Ölüm tarihi 350
Ölüm yeri Galya'nın Güneydoğusu
Hanedan Konstantin Hanedanı
Babası Büyük Konstantin
Annesi Fausta

Konstans (Latince tüm ismi: Flavius Julius Constans) (d. 320 ‐ ö. 350) 337 ile 350 yılları arasında Roma imparatorluğu yapmıştır. Büyük Konstantin ve ikinci karısı Fausta'nın üçüncü ve en küçük oğlullarıydı.

337 yılında ağabeyleri II. Konstantius ve II. Konstantin ile birlikte başa geldi. II. Konstantin, Konstans'ın gençliği ve tecrübesizliğinden faydalanarak 340 yılında İtalya'yı işgal etmeye kalkıştı ancak Aquileia'da yenilgiye uğradı ve burada öldü.

341-342 yılları arasında Konstans Franklara karşı başarılı bir sefer yürüttü.

Yazar Julius Firmicus Maternus, Konstans'ın 343 yılının ilk aylarında Britanya'yı gittiğinden bahseder ama nedenini belirtmez. Bu durumda Konstans, Britanya'ya giden son Roma hükümdarıdır. Yolculuğunun sürati ve Manş Denizi'ni tehlikeli kış aylarında geçtiği gözönüne alındığında bunun acil bir askerî durumdan kaynaklandığı düşünülebilir. Tarihçiler bunun sebebinin Piktler ve İskoçları bastırmak olabileceğini söylerler.

Üzerinde Konstans'ın tasviri olan bronz sikke

Konstantin hanedanı üyelerinin çoğu bir şekilde dine ilgi duymuştur. Konstans 341 yılında Pagan kurban verme eylemlerini yasaklayan bir ferman yayımlamıştı. Arius hizibine karşılık İznikçileri desteklemiş, buna karşılık II. Konstantius Ariusçuları desteklemiştir. Hatta Konstans, Serdika konsilini İskenderiyeli Ortodoks Athanasius ile Konstantinopolisli Pavlus arasındaki çekişmeyi çözmeye çağırmıştır.

350 yılında general Magnentius askerlerin desteğiyle Ren sınırında kendini imparator ilan etti ve ardından Roma İmparatorluğu'nun batısının tamamına talip oldu. Konstans'ın arkasında destek yoktu bu yüzden hayatını kurtarmak üzere kaçtı. Magnentius'un askerleri kendisini Galya'nın güneydoğusunda köşeye sıkıştırdılar ve öldürdüler.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Büyük Konstantin
Roma İmparatoru
II. Konstantius ve II. Konstantin ile)

337–350
Sonra gelen:
II. Konstantius ve Magnentius