Saloninus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Saloninus
Roma Sezarı
093 Saloninus.jpg
Antoninianus üzerinde İmparator Saloninus
Hüküm süresi 258 - 260 (Sezar ünvanıyla babası Gallienus'un yönetiminde vekil imparator);
(Temmuz?) 260 (kısa bir süre için İmparator.)
Önce gelen Gallienus
Sonra gelen Gallienus
Tam adı Publius Licinius Cornelius Saloninus [1]
Doğum tarihi 242 civarı
Ölüm tarihi 260
Ölüm yeri Köln
Babası Gallienus
Annesi Cornelia Salonina

Publius Licinius Cornelius Saloninus (242 - 260), 260 yılında kısa bir süre için Roma İmparatoru

Saloninus, 242 yılı civarında doğdu. babası geç dönem Roma İmparatorlarından Gallienus, annesi Cornelia Salonina'dır. In 258 yılında babası tarafından Sezar olarak atandı (tıpkı 257 yılı civarında ölen büyük kardeşi Valerian II gibi) ve babasını otoritesine saygı duyulup duyulmadığından emin olmak için Galya cephesine gönderildi. Hayatının bu dönemi boyunca Saloninus Cologne'da (şimdi Köln yaşadı.

260 yılında (belkide Temmuz) Saloninus ve koruyucusu, praetorian prefect'i Silvanus, asi Postumus'la bazı ganitmetlerin paylaşımı konusunda anlaşmazalığa düştü. Her ikisi de bazı sadık birliklerle Cologne'ya kaçtılar ve Postumus tarafından kuşatıldılar. Birlikleri Saloninus'a Augustus ünvanı verse de şehir kısa bir süre sonra Postumus tarafından ele geçirildi ve hem Saloninus hem de Silvanus öldürüldüler. Gallienus, imparatorluğun başka bir tarafında olduğu için ona yardım etmek için hiçbir şey yapamadı. Saloninus, belki de sadece bir ay için imparator olmuştur.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tam adı; "Ordu komutanı Sezar, Cornelius Licinius Saloninius Valerianus, Dindar, Şanslı, mağlup edilemeyen, Augustus" anlamına gelen IMPERATOR CAESAR CORNELIVS LICINIVS SALONINVS VALERIANVS PIVS FELIX INVICTVS AVGVSTVS

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki 20 Mayıs 2007 tarihli Saloninus maddesi

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Gallienus
Roma Sezarı
260
Sonra gelen:
Gallienus