Licinius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Licinius
59. Roma İmparatoru
Aureus of Licinius.png
Sikke üzerinde Licinius
Hüküm süresi 11 Kasım 308 - 311 (Doğu Augustus'u (Batı Augustus'u Galerius ile birlikte)
311 - 313 (Maximinus ile ortak Batı Augustus'u)
313 - 324 (I. Constantinus ile Doğu Augustus'u, 314 ve 324 yıllarında onunla rekabet)
Önce gelen Severus
Sonra gelen I. Constantinus
Tam adı Flavius Galerius Valerius
Licinianus Licinius
Doğum tarihi 250 civarı
Doğum yeri Moesia Superior
Ölüm tarihi 325
Ölüm yeri Selanik
Eşi Flavia Julia Constantia
Çocukları Licinius

Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius (d. 250 - ö. 325), 308'den 324 yılına kadar görev yapmış Roma İmparatoru .

Daçya köylüsü kökenli olan ve Moesia Superior eyaletinde doğan Licinius, yakın arkadaşı olan imparator Galerius'a onun 297 yılındaki Pers seferi sırasında eşlik etti. Flavius Valerius Severus'un ölümünün ardından Galerius, 11 Kasım 308'de Licinius'u Batı Augustus'u olarak seçti. Acil görev olarak Illyricum, Trakya ve Pannonia eyaletlerinin komutasını aldı.

Galerius'un 311 Mayısında ölümü üzerine, Licinius imparatorluğun tamamını Maximinus Daia ile birlikte, Çanakkale boğazı ve İstanbul boğazı sınır olacak şekilde paylaştı.

313 yılı Mart'ında I. Constantinus'un üvey kız kardeşi Flavia Julia Constantia ile Mediolanum'da (şimdi Milano), müşterek olarak yayınlanan Hristiyan Cemaati'ne ait haczedilmiş mülklerin iadesine ve imparatorlukta Hıristiyanlığa izin veren "Milano Fermanı" nı fırsat bilerek evlenmiştir.

30 Nisan'da Licinius, kendisine saldırmayı deneyen Maximinus'u Tzirallum Savaşı'nda kesin bir yenilgiye uğrattı. Ardından, Kayını I. Constantinus Batıda en yetkili olduğu halde, kendisini Doğunun efendisi ilan etti.

314 yılında, Licinius ve Constantinus arasıda baş gösteren iç savaş esnasında taraflar, Constantinus'un üstünlüğü ile biten Pannonia'daki Cibalae Savaşı (8 Ekim 314) ve ardından iki yıl sonra (Valerius Valens'in müşterek imparator olarak atanmasının ardından) Trakya'daki Mardia ovası savaşında (Campus Ardiensis olarak da bilinir) karşı. Bu iki savaşın ardıdan İmparatorlar aralarında uzlaştılar ve Licinius müşterek imparatoru Valens'i öldürttü.

324 yılıyla birlikte, Constantinus, ortağının "ilerlemiş yaşı ve kötü alışkanlıkları" na kızarak savaş ilan etti ve Adrianople Savaşı'nda (3 Temmuz 324) onun ordusunu bozguna uğratarak, Byzantium şehri suralarına kadar takip etti. Licinius'un güçlü donanmasının Çanakkale boğazı savaşı'nda Constantinus'un büyük oğlu ve Sezar olan Crispus tarafından bozguna uğratılmasının ardından, son direnişini göstereceği Bithynia bölgesine çekilmek zorunda kaldı ve Kalkedon yakınlarındaki (şimdi Kadıköy)(18 Eylül) Chrysopolis Savaşı Licinius'un kesin yenilgisiyle sonuçlandı. Licinius'un müşterek imparatoru Sextus Martinianus öldürüldüğünden, Licinius Constantinus'un kızkardeşi olan karısının yalvarmaları sayesinde affedildi ve Thessalonica'da göz hapsinde tutuldu. Ertesi yıl, Constantinus tarafından barbarlarla birlikte kendisine karşı bir tertip düzenlemekle suçlandı ve öldürtüldü.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Flavius Valerius Severus
Roma İmparatoru
Galerius, I. Constantinus, Maximinus Daia, Valerius Valens ve Martinianus ile

308-324
Sonra gelen:
I. Constantinus