Nadir Şah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Nadir Şah
İran Şahenşahı
Lion and Sun Emblem of Persia.svg
Nadir Şah
Victoria ve Albert Müzesinin koleksiyonunda yer alan Nadir Şah'ın portresi
Hüküm süresi 1736–1747
Önce gelen III. Abbas
Sonra gelen Adil Şah
Doğum tarihi 1688
Doğum yeri Dargaz (Horasan, İran)
Ölüm tarihi 19 Haziran 1747
Ölüm yeri Kuçan (Horasan, Iran)

Nadir Şah (22 Ekim 1688, Deştgerd - 19 Haziran 1747, Fethabad), Afşar Hanedanı'nın kurucusu ve 1736-1747 yılları arasında İran şahı.

Askerî dehasından ötürü bazı tarihçiler kendisini İran'ın Napolyon'u ya da II. İskender olarak adlandırmışlardır. İran'ın Horasan bölgesinde yaşayan Afşar Türklerine mensuptur. Oğuzların (Türkmenlerin) 24 boyundan biri olan Avşar boyundandır. Türklük bilinci oldukça kuvvetli olan bir Türk hakanıdır.

Nadir Şah

İran, Azerbaycan, Hindistan'ın kuzeyi ve Orta Asya'nın bir bölümünü içine alan büyük İran imparatorluğunu yarattı. Afganlar, Osmanlılar ve Babür İmparatorluğu'na karşı savaşlar kazandı. Zaferleri kısa bir süreliğine kendisini Ortadoğu'nun en güçlü hükümdarı haline getirdi ancak 1747 yılında öldürülmesinden sonra imparatorluğu kısa sürede dağıldı. Nadir Şah Asya'nın son büyük fatihiydi. Nadir Şah İran'ın en yetenekli askerî kumandanı kabul edilir ve Osmanlılar ve Babür İmparatorluğu arasında İran'a yeniden saygın bir yer getirdiği için övülür. Avşarlar, günümüzde Türkiye'de Kayseri, Adana, Ankara, Kahramanmaraş; İran'da Urmiye, Horasan, Tebriz, Tahran; ayrıca Azerbaycan, Suriye, Irak, Afganistan ve Balkanlar'da yaşamaktadırlar.

Nadir Şah'ın türbesi (Meşhed)

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]