Yeşilce, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Yeşilce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.100 m (3.600 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 561
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400
Resmî site
YerelNET -

Yeşilce, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy şelçuklu sultanı sultan alparslan tarafından kurulmuştur köy osmanlıların boyu kayi boynundan gelmektedir köyün bilinen en eski ismi alpaslandır tır. Daha sonra halen köyde türbesi de bulunan, Horosan erenlerinden olan Şeyh Mehmet Efendi zamanında köyün ismi şeyheylik olmuştur. Cumhuriyetle köyün ismide değişmiş ve Yeşilce olmuştur. Fakat şu an bile, köyün ismi şeyheylik olarak anılmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendine özel gelenekleri yoktur bölgenin gelenek ve görenekleriyle benzer özellik ler taşımaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 85, Zile ilçesine 18 km uzaklıktadır. Ayrıca ilçeye 9 km mesafeli ikinci bir yolu da mevcuttur. 18 km olan yol asfalt olup 9 km olan yol stabilize (çakıl) yoldur. Köylüler daha yakın olduğu için 9 km olan stabilize yolu tercih etmektedirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 561
1990 739
1985 625

öüattmtüdalktmrükt2014 ktktküktmüktümklkk200

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyde yaşayan yaşlıların birçoğu şeker fabrikalarından emeklidirler. Son yıllarda tarım ve hayvancılığın azalmasıyla köyden büyük şehirlere göç yaşanmakta ve köyün nüfusu her yıl azalmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Köyde yeterli öğrenci olmadığından dolayı 5. sınafa kadar olan bölüm köyde 6-7-8. sınıflar ise köyün bağlı olduğu Zile ilçesinde eğitim görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak önceden PTT acentesi vardı ve günümüzde acentede kapatılmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Fakat köydeki sağlık ocağı ve sağlık evi boş durmaktadır herhangi bir sağlık personeli yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabbit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]