Yaraş, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 353
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400
Resmî site
[1] -

Yaraş, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün Yaraş diye bildiğimiz köyün ilk yerleşim yeri Karaman pınarı civarıdır. 1700'lerin başında zorunlu iskan kapsamındaki fermanla yerleştirilmişlerdir. Çok kısa süren, Karaman pınarındaki ilk yerleşik düzene geçme teşebbüsleri. 1700'lerdeki Zile çevresindeki eşkıyalık hareketleri ve sık görülen Tâun (veba hastalığı) salgını sonucu büyük kayıplarla başlamıştır. Kayıplar o kadar çoğalmıştır ki çocuklar mezara heybelerle taşınmıştır. Yaşanan bu yıkıcı kırım sonrasında Ciğerbağ ile Yaraş'ın arasındaki ikinci yerleşimleri de kısa sürer kırım hala devam etmektedir. Ölümler Fatma'ları, İbrahim'leri 18'lerine gelmeden koynuna almaktadır.

1942 yılının ağustos ayında meydana gelen sel felaketinde 2 can kaybı ile birlikte, büyük maddi zarar görmüştür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 99 km, Zile ilçesine 32 km uzaklıktadır. yolun 8 km'si stabilizedir. Yaraş köyü, Küçükaköz, Haramikışla, Sekikışla, Narlı-kışla Yapalak ve Acısu köyleri ile komşudur. Yaraş ve Haramikışla köyünün çıkışları Derekışla'ya çıkmaktadır. Bir orman köyü olan köyde ayrıca birçok çeşme bulunmaktadır. Rakım 900 m'dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 353
1997 287

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

2500 dekar olan köy arazisinin tamamı kıraç olup, arpa, buğday, nohut, mercimek, fiğ gibi ürünler yetiştirilmektedir. Tarımın yanı sıra, küçük ve büyükbaş hayvancılıkta yapılmaktadır. Yetiştirilen hayvanlar Kurban Bayramı'nda satılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

1965 yılından beri eğitim ve öğretim yapılan köye 1985 yılında 2 derslikli 1 lojmanlı okul yapılmıştır. Ancak su anda yeterli öğrenci bulunmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. 2008'de köyde kanalizasyon sistemi kurulmuş ve su şebekesi bağlanmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]