Uzunöz, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzunöz
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 197
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Uzunöz, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını kurulduğu dereden almaktadır. köyün GELENEKLERİ VE YEMEKLERİ

köyün eski gelenekleri yok olmaya yüz tutmuştur.Geleneğimizde eskiden bir düğün yapıldığı zaman akraba olan veya olmayan herkes eşeğini alıp düğün evine odun getirirler.Buda bir dayanışma örneğidir.Getirilen bu odunlarla düğün yemekleri yapılırdı.Ayrıca ganılarla dağa gidip çalı çırpı getirilip akşamları erkekler sim sim oyununu oynarlardı.Oyunu izlemek için tüm köyün erkekleri kadınları ve kızları izlerdi.Buda köyü bir şenlik havasına çevirirdi. Bunun gibi birçok geleneğimiz vardır.köyün birçok güzel yemekleri var.Bunlardan bir kaçı şunlardır,Pancar suyu helvası,nohutlu ve fasulyeli köfte,Gırık. köy eskiden 3 farklı yer olarak göçmen olarak gelmişlerdir ilk kağızman köyü yerine yerleşmek istenmiş ama bataklık ve sivrisinek olduğundan köyün şimdiki yerine yerleşmişlerdir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 105 km, Zile ilçesine 38 km uzaklıktadır.Çevresinde Karaşeyh, Eskiderbent,Ağılcık, Çayıroluğu, Ayvalı,Yücepınarı ve Haremikışla köyleri ile çevrelidir.çekerek ırmağı köy sınırlarından geçer.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte karasal iklim hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 174

Köyde göç yaşanmakta olup nüfusun çoğunluğu istanbul da yoğunlaşmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.çekerek ırmağı kesiminde sulamalı tarım yapılmakta, diğer kesimler yüksek engebeli ve orman olduğundan hayvancık-lık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Adsl hattı mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde göç yaşanmakta olup nüfusun çoğunluğu istanbul da yoğunlaşmıştır.