Ütük, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ütük
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi2009:Tamer ALTINSOY
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 578
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60400
İnternet sitesi: [2]

Ütük, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur. 1880 yıllarında kurulduğu düşünülmektedir. Köye ilk yerleşenlerin Hasan Kahya ve Kadiroğulları aileleri olduğu söylenmektedir.

Köyün ismi eski Türkçe olan UTİLER kelimesinden almıştır. Kelime zamanla UTİK, daha sonra ÜTÜK halini almıştır. Kandıra, Reşadiye, Zile ve Zara'da da bu isimde köy adları vardır.

Köyde 3 evliya vardır: Çal Dede, Kara Ağız Dede ve Seyran Baba.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyde yemek olarak özellikle madımak (pancar) yemeği çok meşhurdur. Köy, güzel bir tabiat yapısına sahip olup insanları cana yakındır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 45 Km., Zile ilçesine 13 Km., Turhal ilçesine ise 35 Km. uzaklıktadır. Eğitim-öğretime 1967'yılmda başlanan köye 1985 yılında Devlet-Köylü iş birliği ile 2 derslikli 2 lojmanlı bir okul yapılmıştır. Ancak, taşımalı eğitim nedeniyle okul kapalıdır. Göç nedeniyle öğrenci mevcudunda düşüş görülür. Okuma-yazma oranı % 80'dir. Nüfus planlamasına uyulan köyde hastalık ve doğumlarda doktora başvurulmaktadır. Evleri genellikle kerpiçten yapılmıştır. Genelde üfürükçü ve muska yazanlara inanılmamakla beraber, bazı evlere geleneksel olarak üzellik ve boynuz asanlara rastlanmaktadır. Otantik Türk-Türkmen töresi köyde yaşatılmaktadır. Dil sade ve öztürkçeye yakındır. Örn: Evlek, yazı, eme(hala),emmi(amca), yazı(arazi), badal(merdiven), ferig(piliç)vb.

Kız kaçırma olayı, akraba evliliği ve birden çok evlilik görülmeyen köyde düğünler eskiden bir hafta sürerdi. Köylüler arasında sınır ve su yüzünden anlaşmazlıklar vardır. Buna rağmen ölen veya hapiste yatana rastlanılmaz. Kan davası yoktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 578
2000 250
1997 155

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]