Karaşeyh, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karaşeyh
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 394
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karaşeyh, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını Osmanlı zamanında yaşayan bir şeyh'den almıştır. Bu yüzden köyün ismi Karaşeyh olmuştur. Karaşeyh

Malazgirt Zaferinin kazanılmasından sonra; Orta Asya'dan Anadolu'ya başlayan göç ile Oğuzların Bayat boyuna bağlı Türklerin bir bölümünün bu yörelere geldiği söylenmektedir. XI. Yüzyılda yöreye gelen Türkmenler beğendikleri bu yaylaya yerleşmişler, boylarının isminden dolayı, yurt edindikleri bu yere Bayat denildiği sanılmaktadır. Yıllar sonra bugün Evliya Pınarı denilen yere göç edenlerin arasında Şeyh Nusrettin, Çeltek Baba, Şıheylik Babanın kardeşi olduğu söylenen ve asıl adı Kara Yakup olan sonradan, Kara Şeyh adı ile ün yapan bir alim çıkmıştır. Böylelikle Bayat adı unutulmuş, köyün adı Karaşeyh olarak değişmiştir. Zile'ye 31 km. mesafede 545 nüfuslu, 110 haneli şirin bir köy olan Karaşeyh Köyünde sulu tarım gelir kaynaklarının başına gelir. Sebzecilik ve meyveciliğin de yapıldığı köyün kıraç arazisi 250 dekar kadardır. Arazinin ortasından geçen Çekerek Irmağı Karaşeyh Köyünün can damarıdır. Okul, 1963 yılında yapılmıştır. Sonra bir derslik ve bir lojman daha eklenmiştir. Okuma-yazma oranı % 80'dir. Devlet-Vatandaş işbirliği ile yapılan sağlık evi, sağlık hizmetlerini karşılamaktadır. Köyde, Kara Şeyh Evliyası ile ilgili olarak meşhur sözler "Kendini kurtaramayan evliyayı sel alsın" "Helle aşı, hayata, bulgur aşı bayata kadar dayanır" şeklindedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri arasında bat, helle, bütünaş, katıklıtaş bulunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 98 km, Zile ilçesine 31 km uzaklıktadır. Küçük bir yükselti üzerine kurulu olan köyde kerpiç tipi evler yaygın olmakla beraber betonlaşma bu köyde de başlamıştır. Köyün içme suyu yetersiz geldiğinden günde sabah 1 saat, akşam 1 saat olmak üzere musluklardan 2 saat su akmaktadır. Köy içerisindeki çeşmelerin ise suları kesilerek depoya aktarılmış, bu nedenle köy içerisinde akan çeşme görmek hayal olmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak geçmektedir.Kışları ise soğuk geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 394
1997 475

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Soğan, tarımda önde gelen üründür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekeside vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evide vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]