Yücepınar, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yücepınar
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 117
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60400
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Yücepınar, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köklü bir Anadolu Köyüdür İlçenin batısında yer alan Yücepınar Köyü; Uzunöz, kürdüngür, Köylü-ünürü ve Ayvalı köyleriyle komşudur. Adını yüksekçe bir yerde olan ve köye 2 km. uzaklıktaki bir çeşmeden aldığı sanılmaktadır. Bir dağ köyü olan Yücepmar'ın Ciğerbağı adında bir mezrası bulunmaktadır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Kadınlar üçpeş adı verilen günlük kıyafetler giyerler. Eskiden yaygın olan güreş ve cirit oyunu unutulmaya yüz tutmuştur. Düğünlerde yapılan eğlence ve yarışmaların eski önemini kaybettiği Yücepmar'da, kan davasına rastlanmaz. Kaba Ardıç denilen ziyaret yerine Hz. Ali'nin geldiğine ve burada dinlendiğine inanılır. Adak kurbanlarının kesildiği ve yağmur duası için Mayıs ve Eylül aylarında halkın topluca gittiği ziyaret yerinde asırlık ardıç ağaçları bulunmaktadır. Bu yörede bulunan ağaçlan kesenlerin bir felaketle karşılaşacağına inanılır. Kadınlar üçpeş adı verilen günlük kıyafetler giyerler.halk ozanları Kemteri sefil etna ve sadık doğanay dır.Muharrem Ayında aşure çorbası pişirilmesi adet olan köyde Cem denilen tarikat ibadeti yapılır. Kurban kesilir. Lokma yedirilir, kardeş tutulur. Kardeş kurbanı kesilir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 105 km, Zile ilçesine 40 km uzaklıktadır.yozgat tarafında kalmaktadır. yol topraktır.Pelit ağaçları çoğunluktadır.köye yakın çekerek ırmağı geçmektedir.Çevresi ormanla kaplıdır. İlçeye 38 km. uzaklıktaki köy yolunun 22 km. asfalt kalan 16 km. lik bölümü stabilizedir. 35 haneden oluşan köyde, geliri tarım ve hayvancılığa dayanır. Ancak arazinin tamamının kıraç ve yetersiz olması, hayvancılığın gelişmemesi gibi nedenler köy halkının yüzde 70'nin Zile ve büyük şehirlere göç etmesine sebep olmuştur. Yetersiz olan bu kıraç arazide buğday, arpa, nohut, mercimek ve fiğ üretilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 96
2000 117
1997 104

yaz ayında nüfus sayısı artmaktadır.kış aylarında 6 haneye kadar düşmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.buğday,fiğ ve nohut ekilir.büyük baş hayvancılık ve arıcılıkta yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat faliyette değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]