Karacaören, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karacaören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 544
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400
Resmî site
[1] -

Karacaören, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede 1500'lü yıllarda ilk yerleşim başlamıştır, 1550'li yıllarda kötü ruhlar olduğu öngörülerek köyden göçler başlamıştır. Karacaören köyü Zilenin en eski köylerinden olup, tarihi çok eskiye dayanır. Yavuz Sultan Selim zamanında alevilere yönelik yapılan katliam ve zulümden kaçan öztürklerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir köydür. Sıraç olarak bilinen bir alevi köyüdür. Tokat Zile'ye 39 km mesafede olan Karacaören köyünün yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.

Yaklaşık 1700'lü yıllarda uygun otlak alanları bulmak için, Sivas Asarcık'tan göç eden Türkmen Yörükler Karacaören mevkiine kadar gelmişlerdir.

Daha sonraları yine Sivas'tan gelen ve bu bölgeden geçen Etçi Hasan ve Abdullah Kahya, çadırları görmüş ve bu bölgede konaklamışlardır.

Köyün geleneksel kıyafeti "Arapkiri" ismini verdikleri, kadınların giydiği üçpeşli de denilen entaridir. Günümüzde bu elbiseyi artık yaşlı kadınlar dışında kimse giymemektedir. Entari şehirde yaşayan köylüler için nostalji niteliğindedir. Gençler köyde kutlanan bayram, düğün ve eğlencelerde bu elbiseleri gün yüzüne çıkarmaktadır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 102 km, Zile ilçesine 35 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 4500
2000 544
1997 449

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]