Çiçekpınarı, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çiçekpınarı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 166
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Çiçekpınarı, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KARAPAPAK/TEREKEME TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy hanefi meshebine bağlı ( sünni )inançlı bir köydür.Halkı dini inançlarına bağlıdır.Türkiyeye geldiklerinde kendilerine özgü bir takım özel günleri kutlamışlarsa da günümüzde öz benliklerini gelenek ve göreneklerini kaybettikleri için bu gibi kutlamaların hiçbiri yapılmamaktadır.Özellikle son yıllarda 1980 lerden sonra yeni nesilin eğitim ve öğrenim önem vermesi ve çalışmak büyük şehirlere gitmesi kendi kültürlerinden bayağı bir şekilde uzaklaştıkları görülmektedir.Çiçekpınarı köyünde 1980 li yıllardan sonra eğitime daha fazla önem verilmiş ve Öğretmen ,Subay,Astsubay,Polis,,veteriner hekim,imam ve sağlık personeli yetiştirmiştir.

YEMEKLERİ:Hıngel,Haşıl,Canacekme kendilerine özgü yemekleridir. Düğünlerde az da olsa kafkas yöresinin izlerine raslamak mümkündür. Köyde Özellikle yaşlılarda hala kendilerine has şive dil kullanılmaktadır.bunlardan bazıları: Eppek(Ekmek),Acıgıcı(yenilen bir ot türü ),istikan(Çay bardak),bibi (yenge ),apar(götür), ohşamak (benzemek),badalak (çelme ),toy(düğün),paltar (elbise),kişi (Erkek),Cırıg(Yırtık),Kök (havuç)Şamar(Tokat),Terpenme (kıpırtama ),Okuntu =okumak (düğünlere davet etme) Ağa: Büyük erkek kardeş, Ağabey

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 87 km, Zile ilçesine 26 km uzaklıktadır.Kuzey Doğusunda Üyük,Doğusunda Evrenköy(kızılcın),Güneyinde Üçkaya, Batısında Küçüközlü , Kuzeyinde ise Hatıppınarı ile komşudur.Arazi yapısı hafif tepecikler olasına rağmen geneli düzlüklerle kaplıdır.ve kıraç dır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen karadeniz ikliminin buralara kadar sokulamamasından dolayı iklimi, Karasal iklim dir.Yazları sıcak ve kurak kışları ise kar yagışlı ve sert geçer.Yağışlar kışın kar şeklinde ilkbahar ve sonbaharda yağmur şeklinde düşer.Yazın ise yağış düşmez.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 23
2000 166
1997 188

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi az da olsa tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde bazı kişiler mevsimlik işçi olarak ilçeye ve büyük şehirlere giderek çalışmaktadırlar

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

........