Yapalak, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yapalak
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 388
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yapalak, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı:Bu köyde önceden koyun beslemeciliği yaygındı.Buna bağlı olarakta yapağı yün fazladır.Yapağı yün zamanla yapalak ismini almıştır.60 haneli köy ve birde Cellokışla mezrası bulunmaktadır.Büyük çogunluğunda aile büyükleri bulunan köyde büyük şehirlere göç etmiştir.Şeker pancarı,hububat ve kuru soğan üretimi yapılan köyde son zamanlarda besi hayvancılığı gelişmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençlikte ve köyde büyük bir kültür yozlaşması görülmektedir.Köyde okur-yazar oranı yüksektir.Uzun Yıllardır her yıl nisan-mayıs ayları arasında köy çayırında düzenlenen geleneksel yağmur duası yapılmaktadır.Köy düğünleri yine geleneklere uygun olarak kına gecesi,damat günü,gelin alma gibi törenler perşembe günü başlayıp pazar gününe kadar devam eder.Köyün içerisinden Yeşilırmak'ın bir kolu olan Çekerek ırmağı geçmektedir.Irmak Akçakeçili köyünden başlayıp Ambar mevkiine kadar muhteşem doğal güzelliği ile adeta kanyon görünümü oluşturmuştur.Ambar mevkinde ırmak kenarında dağdan akan muheşem kaynak suları bulunmaktadır.Ayrıca ırmakta balık avlanmaktadır.Doğal bir güzellik harikası olan köyde gezi,piknik alanı oluşturmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 96 km, Zile ilçesine 29 km uzaklıktadır.Bir dağ eteğinde kurulu köy üretim topraklarının bulunduğu alan düz ovadır.ama cellokışla mezrasıyapalaktan daha yüksek bir coğrafyada kurulmuştur uzaklık fazla değildircekerek ırmağı yapalak köyünün bulunduğu yüksekliktedir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 955
2000 388
1997 444

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ve yanı sıra gencler köy dısına yani baska yerlere giderek geride kalenların ve kendi ihtiyacını karsılar son yıllarda genc nüfusun azalması tarım ve hayvancılığı gerei plana düsürmektedir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. İlköğretim I. Kademe köyde devam etmektedir, II. kademe için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.