Kırlar, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 224
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Kırlar, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi: Kırlar köyünün adı KIRKLAR evliyasından gelmektedir . Köy meydanındaki caminin 150 m kadar yakınında bulunan KIRKLAR evliyası her yıl ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur . ilk başlarda köyün ismi KIRKLAR iken zamanla yöre insanının konuşma şivesi sebebiyle zamanla KIRLAR olarak değişime uğramıştır. Köy 1800 lerin ortalarına doğru kurulmuştur .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyün yüzölçümü yakın köyleri göre daha geniştir.İklimi hayvancılık ve tarım yapmaya elverişlidir.Hayvancılıkta büyük baş hayvancılık ve kümes hayvancığı gelişmiştir.Tarımda ise Şeker pancarı, buğday ve arpa yetiştirilmektedir. son zaman ise ayçiçeği, yonca ekimide önem kazanmaya başlamıştır. tarım ve hayvancılık tamamen modern teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Geniş merası ve 2000 dönüme yakın çayırlık alanı vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Genelde verimli ve sulak arazileri vardır.arazileri gavurlar kalesi gücive boyalık köprü başı ikidağağzı dutlu tarlalar uzun arpalık hamurkesenler kırklar patpat coraklar kadı calı evliya calı cayırbaşları

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 425
2000 224
1997 231

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa bircok hanede bicerdöverle yurdun ceşitli yörelerinde calışarak köyün ekonomisine katkı saglanmaktadır.Kırlar köyü son yıllarda büyük ğöc vermiştir ğenclerimizi köyde tutacak kaynaklar bulunmamaktadir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Ancak ortaögretim için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik telefon ( İnternet )vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]