Elmacık, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Elmacık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 418
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Elmacık, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Zile Belediyesi Elmacık Köyü kırsal alanda yerleşmiştir. Zile'ye 45 km uzaklıktadır. Şu anki nüfus durumu yaklaşık 40 hane olmakla birlikte 125 hanesi İstanbul'a göç etmiştir. Geçim kaynakları hayvancılık ve tarımdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı eskiden Kirenlik'tir. Bazı yerlerde ise köyün adı Endürüz olarak geçmektedir. Elmacık köyü ismininde nerden geldiği bilinmemektedir. Köy yakınlarında kızılcık ağaçlarının bolluğundan ve çevrede kızılcığa Kiren dendiğinden, yörede köye Kirenlik de denilmektedir. Köy yaklaşık 200 yıllık bir tarihe sahiptir. 1990 Nüfus Sayımına göre 75 haneden ibaret olan köyde 476 kişi yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür kültür bakımından fazla gelişmiş olmamasına rağmen eskiden gelen gelenek ve göreneklerine sahip çıkmalarını bilirler. Köyde yemek bakımından her türlü yemek yapılmaktadır.

Eğitim ve öğretime 1971 yılında geçici bir binada başlanan köye 1985 yılında Devlet Vatandaş iş birliği ile 2 derslikli 2 lojmanlı bir okul yapılmıştır. Okur-yazar oranı % 95 olan köyde halen 40 öğrenci öğrenim görmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 103 km, Zile ilçesine 36 km uzaklıktadır. Genelde dağlık alanda yerleşim olup arazizi kırsal ve ormanlıktır. Temecik yol ayrımından 6 km. ilerde bulunmaktadır. Genelde ormanlarında pelit ve meşe ağacı yoğun olarak yetişmektedir. Tarım olarak buğday, arpa, fiğ, nohut gibi tahılların ekimi yapılmaktadır. İlçenin güney doğusunda yer alan ve asıl adı Endürüz olan Elmacık Köyü, Güzelbeyli kasabası, Çakırcalı ve Armutalan Köyleri ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 513
2000 418
1997 339

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde içme suları dağlardan gelmektedir ve her evde su bağlantısı mevcuttur. 2007 yılında su depoları yenilenmiştir ve ayrıca mezarlığın etrafı köy halkı tarafından tel çitle kapatılmış bulunmaktadır.

30 km. lik köy yolunun 20 km.si asfalttır. Yörede mehlep ağaçlarının çokluğundan ve meh-leb'e yöresel olarak endürüz ismi verildiğinden köyün isminin buradan geldiği sanılmaktadır. 4000 dekar arazisinin tamamı kıraç olan köyde; buğday, arpa, nohut, mercimek ve fiğ yetiştirilmektedir. 250 büyükbaş, 700 küçükbaş hayvan mevcuttur. Köyden çevre il ve ilçelere bir hayli göç vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]