Karakaya, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karakaya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.191 m (3.907 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 357
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Karakaya, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yerlileri Kafkaslardan (Artvin/Ardanuç) ve Horasan taraflarından göç ederek gelen muhacirlerden oluşmuştur. Köye İlk gelen Ardanuçlu 93 harbi mühaciri Emişoğlu Yusuftur kendisi imam olup ilk etapta zileye yerleştirilsede yüksekliği ve geldiği yöreye benzerliği sebebiyle karakaya köyünü tercih etmiş ve burada hayvancılıkla uğraşmak istemiştir 1.Dünya savaşındada kardeşinin ve akrabalarının çocukları olduğu bilinen yeğenleri gelmiştir(aynı zamanda köyün esas 3-4 hane yerlileri ve yine erzincandanda gelenler mevcuttur)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Klasik Orta Anadolu kültürü hakimdir. Erkeler normal kıyafet giyip şapka takarlar. Kadınlar "Tuman" denilen yerel bir giysi giyerler. Düğünler Cuma günü başlar, Pazar günü biter.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 87, Zile ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün İlçe ile bağlantı yolu toprak yol şeklindedir. Herhangi bir yerleşim biriminden köye bağlanan asfalt bir yol bulunmamaktadır. Arazi genelde dağlık ve verimsizdir. Köy, Tokat ilinin Amasya sınırındaki son köyüdür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy çok fazla göç vermiştir. Köyün şu anki yerleşim yerine 5 km ilerde güneyden gelinerek yerleşilmiştir.

Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç vardır.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 357
2000 395
1990 435
1985 458

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy sınırları içerisinde l kömür ocağı ve mermer ocakları bulunmaktadır. Buraların işletilmesi köyün ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Tokat yöresini çok ünlü madımak bitkisinin en güzeli bu köyde doğal olarak yetişmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesivardır fakatkanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çevre köylerin yardımlaşma ve dayanışma dernekleri varken bu köyde hâlâ dernek kurulamamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]