Belpınar, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Belpınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.030 m (3.370 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 137
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Belpınar, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Belpınar, bel (yamaç), üzerinde pınar anlamına gelir. (Köyün isminin buradan geldiği sanılmaktadır.) İlçenin güneyinde bulunan Belpınar Köyü, Alibağı, Çeltek, Derbent köyleri ile Güzelbeyli Kasabasına komşudur. Köye ilk yerleşen ailelerin Çakmak,Dulger, Cemal, Keleşoğlu, Uzunoğlu aileleri olduğu söylenmektedir. Köyün kuruluş tarihi 1902 yılı olarak bilinir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneği olarak düğünler 4 gün olur; Perşembe bayrak kalkar, cuma kız evinde kına, cumartesi günü erkek evinde kına olur. Pazar günü ise kız evine gelin almaya gidilir. Erkek evine gideken gelinin başına leblebi atılır, ayağının dibine küp kırılır. Yemeklerden ise sarma ve katmer köyün bir geleneklerindendir.

Halk arasında ölen hayvanların anasını yaşatmak için boynuzlarını eve asmak, askere gidenlerin yediği ekmeklerin bir parçasını askerden dönene kadar bekletme adetleri mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağlık bir alanda kurulmuş olan köy 2.9 km'si stabilize, kalanı ise asfalt 26 km'lik bir yolla ilçeye bağlıdır. Zile ilçesine 29 km, Tokat iline 67 km uzaklıktadır. Rakımı 1030 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 137
1997 122

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün 3500 dekarı kıraç, 500 dekarı sulak arazisinde buğday, arpa, baklagiller, ayçiçeği ve şeker pancarı yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, 1950 yılında geçici bir binada başlayan eğitim (Mehmet Çakmak önderliğinde) ve öğretime 1970 yılında Devlet tarafından yaptırılan 2 derslikli 2 lojmanlı ilköğretim okulunda bir zamanlar 30 öğrenci olmasına rağmen günümüzde okul binasının kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde GSM operatörüde vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]