Edeköy, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Edeköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 700 m (2.200 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 488
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Edeköy, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.D-190 kara yolunun üzerinde bulunmaktadır.Köyün kuzeyinde Ede Kızılüzüm mezrası vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında tam olarak bir bilgi yoktur.Bir rivayete göre köy eskiden şimdiki bulunduğu yerin 2–3 km Turhal tarafında iken bir belanın musallat olmasıyla köy halkı oradan şimdiki yerine taşınmaya karar verir.O yerin ismi de " Eski köy" olarak anılır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ev gezme, ev görme, gelin görme, asker görme gibi adetler sürdürülmektedir. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yöreseldir.Düğünlerde "Sabun" adeti vardır.Bu adet köye özgüdür.Bir kalıp sabun hedef olarak güvenli bir yere uygun mesafeden dikilir.Av tüfekleriyle sırayla atış yapılır.Burada amaç gençlerin askere gitmeden önce silahla atış yapmaları ve yabancılık çekmemeleridir.Sabunu vurana hediye verilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 77 km, Zile ilçesine 10 km uzaklıktadır.Turhal ile Zile'nin ortasındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Son yıllarda görülen kuraklığın etkisi görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 488
1997 490

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arazisinin büyük bir kısmı sulama kanallarından sulanmaktadır. 200 den fazla büyükbaş, 500 dolaylarında küçükbaş hayvan mevcut olup, modern olmamakla beraber arıcılıkta yapılmaktadır.Kıraç arazide ayçiçeği, şeker pancarı, buğday, arpa ve baklagiller yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köye yapılması gereken bir iş çıkınca imece usulü her haneden bir kişi gelerek,belirlenen gün veya günlerde toplanılıp iş halledilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/60/10/733809/index.html?CHK=9ba3e7dee008db17357ef4dfbe631f37