Leeds Şehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leeds Şehri
City of Leeds
Leeds Town Hall - Leeds Sehri Yerel İdaresi konagi
Leeds Şehri (West Yorkshire içinde)
Leeds Şehri (West Yorkshire içinde)
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeYorkshire ve Humber
Torensel KontlukWest Yorkshire
Yüzölçümü
 • Toplam142.22 km²
Rakım10-340 m
Nüfus
 (2001 Nüfus sayımı)
 • Toplam715,402
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodları0113, 01924, 01937, 01943, 01977

Leeds Şehri (İngilizce:City of Leeds) Birleşik Krallık İngiltere ülkesi Yorkshire ve Humber bölgesinde 1974-1989 arasında on birinci seviye yerel idare olan West Yorkshire Metropoliten kontluğuna (county) bağlı olmuş olan, 1989dan sonra tek seviyeli "metropoliten bölge" statülü bir yerel idare birimidir ve bir "şehir" olma statüsü taşır. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Leeds kentidir.[1][2]

Leeds metropoliten yerel idare bölgesi 1972'de kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu 11 değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Leeds Kontluk Borough", "Morley Belediye Borough", "Pudsey Belediye Borough", "Aireborough Şehirsel Bölgesi", "Garforth Şehirsel Bölgesi", "Horsforth Şehirsel Bölgesi", "Otley Şehirsel Bölgesi" ve "Rothwell Şehirsel Bölgesi" ve West Riding Yorkshire'a bağlı olan "Tadcaster Kırsal Bölgesi", "Wharfedale Kırsal Bölgesi" ile "Wetherby Kırsal Bölgesi" kısımları.

Gunumuzde Leeds Şehri metropoliten bölgesi siniri içinde tumu Leeds kenti yanında tumu şehirleşmiş olarak Leeds kentine ve birbirine bağlı olan Farsley, Garforth, Guiseley, Horsforth, Morley, Otley, Pudsey, Rothwell, Wetherby ve Yeadon kasabaları bulunur. Bu seklide Leeds Sehri'nin yüzölçümü 551.72 km² olur. Bu sınırlar içinde Leeds şehri nüfusu (son 2001 nüfus sayımına göre)715.402 kişi ve son 2008 tahminlerine göre 770.800 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Leeds Şehri (City Of Leeds) 1989dan itibaren birinci seviyedeki metropoliten bölge statülü yerel idaredir.

Preston Şehri altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Leeds Şehri Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Böylece 1972'den önce lirsal yerel idareleri olan kırsal alanlarda şu sekiz tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idarelerini kurmuştur: Barton, Broughton-ın-Amounderness, Goosnargh, Grimsargh. Haighton, Lea and Cottam, Whittingham, Woodplumpton.

Bu listede "Preston Şehri" sınırları içinde bulunan merkez kent Preston, Lancashire yerleşkesi için bir "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemi bulunmaz ve bu türlü idare sistemi bulunmayan bölgeye gerçek Preston adı verilmektedir.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Leeds Şehri Yerel İdare Konseyinde 99 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için şehir alanı 33 yerel seçim bölgesine bölünmüştür ve bu seçim bölgeleri 2004'te değiştirilmiştir. Her bir yerel seçim bölgesi 3 meclis üyesi çıkartır. Her üye için görev süresi 4 yıldır. Fakat her yıl seçim bölgesinde sadece tek bir üye için seçim yapılır. Bu nedenle her 4 yılda bir yıl Leeds Şehir Konseyi için seçim yapılmaz.

2004-2011 döneminde Leeds şehri Konseyinde hiçbir partinin mutlak çoğunluğu olmadığı için tek olarak konseyi kontrol edememekteydi. Bu dönemde İşçi Partisi konsey meclisinde en çok üye bulundurmakla beraber, Muhafazakâr Parti ile Liberal Demokrat Parti ve değişik yıllarda değişik bağımsız üye desteği ile bir koalisyon kurarak Leeds Şehri'ni kontrolleri altında idare etmişlerdi.

En son Mayıs 2011 seçimleri sonucu olarak "İşçi Partisi" 7 ekstra üye kazanarak, "Isci Partisi"'nin 55 üye; "Muhafazakâr Partisi"'nin 16 üye; "Liberal Demokrat Parti"'nin 21 üye ve 7 çeşitli bağımsız üye olan konseyde mutlak çoğunluğu ve Leeds şehri Konseyi kontrolünü ellerine geçirmişlerdir. Böylece "Lider ve Kabine" sistemi ile yürütülen "Leeds Şehri" yerel idaresi lideri "İşçi Partisi"'nden Keith Wakefield olmuş ve Yürütme Kurulu'nun 7 üyesi de "İşçi Partisi" üyelerinden seçilmiştir.

Leeds şehri 1974'te kurulmasından sonra genellikle her yılda bir törensel görevlerle, siyasi olmayan, bir "Belediye Başkanı (Mayor)" da seçmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre Leeds Şehri sınırlar içinde nüfus 715,402 kişi ve 2008 tahminlerine göre


Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Leeds Şehri'nin şu şehirlerle resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir karışıklık yaratmaktadır. Ama "Leeds Şehri"'nin bir yerel idare birimi ve "Leeds" kentinin bir coğrafi bir yerleşke adı olduğunun anlaşılması gerekir. Yerel idare birimi olan "Leeds Şehri" alanı "Leeds" coğrafi biriminden büyüktür. "Leeds" kenti coğrafi birimi dışında bulundugu kabul edilen ama tumuyle birbirine kentsel olarak bitişik irili ufaklı kasaba ve koy adli yerleşkeleri de içine alır.
  2. ^ Bir daha karışıklık "şehir" terimi kullanılmasından ortaya çıkar. Birleşik Krallık'ta her kent şehir değildir ve "şehir (city)" niteliği özel bir şeref niteliğidir. Ya eski tarihî gelişmelerle veya tarihi krallık berati ile verilir. "Leeds" yerel idare birimine 1893'te "Şehir (City)" adı taşıma şerefi tanınmıştır. Bu şehir statüsü ile, "Leeds Şehri" metropoliten yerel idare bölgesi olma yanında bir şeref unvanı olan "Şehir (City)" statüsünü de taşımaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]