İçeriğe atla

Huddersfield

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Huddersfield
Huddersfield merkezi- Castle Hill tepesinden
İngiltere üzerinde Huddersfield
Huddersfield
Huddersfield
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeYorkshire ve Humber
Kontluk West Yorkshire
Yüzölçümü
 • Toplam46,75 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam162,949
 • Yoğunluk3,486/km²
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu01484

Huddersfield, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Yorkshire ve Humber bölgesinde West Yorkshire Metropoliten Törensel Kontluğu'nun içinde Kirklees metropoliten bölgesinin merkez şehridir.

Bu mevkide 4000 yıldır bir yerleşke bulunduğu bildirilir.[1] Şehrin hemen batısında bir antik Roma kalesi bulunmuştur.[2] Kente hakim olan "Castle Hill" Tepesi'nin bir demir çağı kalesi olduğu bilinmektedir. 1086'da Normanların hazırladığı nüfus ve arazi sayımı kitabı olan Domesday Kitabı'nda köy "Oderesfelt" ve "Odresfeld" olarak kayıtlıdır. Huddersfield Saksonlar zamanından itibaren bir pazar kurulma merkezi olarak bilinmektedir ve şehrin çarşı merkezinde Sakson asıllı taştan bir "Pazar İstavrozu" bulunur.

Huddersfield'ın ilk gelişip büyümesi Ramsden aile ve sülalesine dayanmaktadır. Kent el ile dokunan tekstil merkezi olmuştur. Tekstil üretiminin makineleşmesi sırasında buna büyük direniş gösteren ve bu nedenle "Luddit" ismi verilen el dokuma işçilerinin gösterdikleri direniş Huddersfield'da çok büyük zirvelere erişmiştir. 19. yüzyıl başında İngiltere hükûmeti ve yerel tekstil fabrikatörleri büyük masraflarla Huddersfield'da resmî askerî ve özel yarı-askerî birlikler kullanmış ve bu şekilde işçilerin direnişlerini zorla kırmayı başarmışlardır.[3]

Huddersfield Sanayi Devriminden sonra çok ince yünlü kumaş dokuması üzerinde İngiltere'de ve tüm dünyada büyük ün yapmıştır. Hüddersfield'de bunun yanında, çoğu tekstil yan sanayinin gelişmesinden doğan, kimya ve makine sanayileri de gelişmiştir.

19. yüzyıl sonlarında Huddersfield'ın tekstilde unu ve kente gelen servet kentte bu dönemde yapılan binalardan açıkça görünmektedir. Kentte günümüzde çoğunluğu Victoria döneminde yapılmış ve "Birinci Derecede Korunma" listesine alınmış 1.600 kadar yapı bulunmaktadır.[4]

Fabrikatörlere ve zenginlere karşı sosyalist ve liberal işçiler direnişi ta 1950'li yıllara kadar Hüddersfield'da kendini hissettirmiştir.

Fakat 20. yüzyılda bu tekstil sektör büyük bir buhran geçirmiş ve yüzyıl sonunda bu sektördeki büyük fabrikalar kapanmıştır. Yine de bazı tekstil şirketi ("Huddersfield Fine Worsteds", "C&J Antich", "James Crowther" ve "Sellers" dokuma makine şirketi) Huddersfield'de bulunmaktadır. Ama Huddersfield'de günümüzde en büyük istidam merkezlerinden biri 1992'ye kadar "Huddersfield Politeknik" adını taşıyan ve ondan sonra "Huddersfield Üniversitesi" olan yüksek eğitim kurumudur.

Coğrafik konumu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Huddersfield "Colne Nehri" ile "Holme Nehri"'nin birleştiği düzlükçe bir arazide kurulmuştur. Ama hemen etrafında yüksekçe tepelik araziler bulunmaktadır.

Kent doğuda Yorkshire'da Leeds şehir ile batıda Manchester şehri arasında hemen hemen yarıyolda kurulmuştur. Londra'nın 310 km kuzeyinde ve Bradford şehrinin 16.6 km güneyinde bulunur.

İngiltere'de 2011'de bir nüfus sayımı yapılmıştır. Bu sayıma göre Huddersfield'ın nüfusu yaklaşık 162.949 kişidir.

Görülebilecek yerler

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Huddersfiled Tren Garı: St George Meydanı'ndadır. Victoria dönemi mimarı James Pritchett tarafından neoklasik stilde yapılmıştır. Binanın 6 iyonik sütunlu cephesi 20. yüzyıl sairlerinden John Betjeman tarafından İngiltere'de bulunan en güzel bina cephesi olarak nitelendirilmiştir. 2009 yılında £1 milyon harcama ile temizlenip renove edilmiştir ve Avrupa mimarisi için "Europa Nostra" ödülü kazanmıştır. Bu istasyondan Hull, York, Newcastle, Middlesbrough, Leeds, Manchester ve Liverpool şehirlerarası tren seferleri ve Barnsley, Wakefield, Halifax ve Sheffield yöresel tren seferleri bulunur. Ama Londra'ya ancak, ya Wakefield veya Leeds'de aktarama ile St. Pancras İstasyonu'na ya da Manchester Piccadilly istasyonundan aktarma ile Euston istasyonuna gitmek mümkündür.
  • Beaumont Park: Kent merkeziden 2 km kadar güneyde 1880'li yıllarda Huddersfield kent halkına Henry Ralph Beaumont tarafından miras bırakılan bir park. Çok geniş ağaçlıklı bahçeleri, küçük akarsu çavlanları ve havuzları ile, bir bando çalma mevki bulunan tipik bir Victoria çağı halk parkıdır.[5]
  • Yük Atı Merkezi: Eski patika taşı kaplı "Pack Horse Yard (Yük Atı Meydanı)" adını taşıyan sokağın yayalara mahsus çarşı alışveriş sokağına çevrilmesinden ortaya çıkartılmıştır. Kanal üzerinde "Standedge Tüneli" yapılmadan önce tepelik arazide yük taşıyan atların anısına isimlendirilmiştir. Bu çarşı merkezi Kırkgate, King Street, Victoria Lane, Shambles (eski kasaplar), Piazza ve Wueengat'deki üzeri kapalı pazar ile birlikte şehrin ana çarşı merkezini oluşturmaktadır.[6] Piazza yanında Victoria döneminde yapılmış "Town Hall (Belediye Konağı)" ve 1930'lu yıllarda yapılmış "Halk Kütüphanesi" bulunmaktadır.
  • Castle Hill: Huddersfield yakınında Almondbury semtinde her bakış yönünde çok güzel panoramik manzaralar sağlayan bir büyük tepe. Üzerinde bir taç gibi Kraliçe Victoria'nın tahta geçişinin 25'inci yıldönümünü kutlamak maksadıyla yaptırılan "Victoria Jübilee" Kulesi bulunur. Bu kule yazları ziyaretçilere açıktır.
  • Marsden Moor: Marsden köyünün etrafında bulunan 2.3400 hektar büyüklükte içinde hiç parsellere ayıran duvar veya çıt olmayan bozkırsal bir arazidir. Vadiler, baraj gölleri, kayalık yarlar ve zirveler ihtiva eder. Ayrıca bu arazide antik Roma çağlarından öncelerden kalan arkeolojik kalıntılar ve 18. ve 19. yüzyıllardan kalma büyük kanal ve demiryolu mühendislik yapıları örnekleri de bulunur. Bu arazinin sahibi National Trust olup içinde bu kurum tarafından ziyaretçilere hizmet sağlamak için yaptırılan çeşitli küçük hizmet yapıları bulunur. Bunların başında Marsden Tren Garı kenarında bulunan "Ziyaretçi Merkezi" gelir. Bu boş kırsal arazi her gün halka parasız olarak açıktır.
  • Marsden ve Standedge Tünel giriş çıkışları: Britanya'da en uzun kanal tüneli. Bu tünelin ağzına tren ve otomobille gitmek mümkündür ve tünelde her gün belli bir tarifeye göre mavna seferleri yapılmaktadır. Tünelin içinde bulunduğu arazi de çok güzel bozkırlar manzaraları sağlamaktadır.
  • Rugbi League Merkezi: Huddersfield, Rubgi Lig sisteminin 1895'te kurulduğu şehirdir. 1895'te şehirdeki George Oteli'nde "Kuzey Rubgi Futbol Birliği" kurulmuştur. Bu merkez George Oteli'nin bodrum katındadır.

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Huddersfield yerel parish idaresinin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Huddersfield panoraması
Huddersfield Tren Garı

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]