Atletizmde Olimpiyat madalyası kazananlar listesi (erkekler)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu liste 1896 ile 2008 yılları arasındaki Olimpiyat Oyunları'nda, atletizm dallarında madalya kazanan tüm erkek sporcuları içerir.

Geçerli program[değiştir | kaynağı değiştir]

100 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1896 Atina
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Thomas Burke (USA) Almanya Fritz Hofmann (GER) Amerika Birleşik Devletleri Francis Lane (USA)
Macaristan Alojz Sokol (HUN)
1900 Paris
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Frank Jarvis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Walter Tewksbury (USA) Avustralya Stan Rowley (AUS)
1904 St. Louis
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Archie Hahn (USA) Amerika Birleşik Devletleri Nate Cartmell (USA) Amerika Birleşik Devletleri William Hogenson (USA)
1908 Londra
ayrıntılar
Güney Afrika Reggie Walker (RSA) Amerika Birleşik Devletleri James Rector (USA) Kanada Robert Kerr (CAN)
1912 Stockholm
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Ralph Craig (USA) Amerika Birleşik Devletleri Alvah Meyer (USA) Amerika Birleşik Devletleri Donald Lippincott (USA)
1920 Antwerp
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Charlie Paddock (USA) Amerika Birleşik Devletleri Morris Kirksey (USA) Büyük Britanya Harry Edward (GBR)
1924 Paris
ayrıntılar
Büyük Britanya Harold Abrahams (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Jackson Scholz (USA) Yeni Zelanda Arthur Porritt (NZL)
1928 Amsterdam
ayrıntılar
Kanada Percy Williams (CAN) Büyük Britanya Jack Londra (GBR) Almanya Georg Lammers (GER)
1932 Los Angeles
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Eddie Tolan (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ralph Metcalfe (USA) Almanya Arthur Jonath (GER)
1936 Berlin
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Jesse Owens (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ralph Metcalfe (USA) Hollanda Tinus Osendarp (NED)
1948 Londra
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Harrison Dillard (USA) Amerika Birleşik Devletleri Barney Ewell (USA) Panama Lloyd LaBeach (PAN)
1952 Helsinki
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Lindy Remigino (USA) Jamaika Herb McKenley (JAM) Büyük Britanya McDonald Bailey (GBR)
1956 Melbourne
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Bobby Morrow (USA) Amerika Birleşik Devletleri Thane Baker (USA) Avustralya Hector Hogan (AUS)
1960 Roma
ayrıntılar
Almanya Armin Hary (EUA) Amerika Birleşik Devletleri Dave Sime (USA) Büyük Britanya Peter Radford (GBR)
1964 Tokyo
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Bob Hayes (USA) Küba Enrique Figuerola (CUB) Kanada Harry JeRoma (CAN)
1968 Mexico City
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Jim Hines (USA) Jamaika Lennox Miller (JAM) Amerika Birleşik Devletleri Charles Greene (USA)
1972 Münih
ayrıntılar
Sovyetler Birliği Valeriy Borzov (URS) Amerika Birleşik Devletleri Robert Taylor (USA) Jamaika Lennox Miller (JAM)
1976 Montreal
ayrıntılar
Trinidad ve Tobago Hasely Crawford (TTO) Jamaika Don Quarrie (JAM) Sovyetler Birliği Valeriy Borzov (URS)
1980 Moskova
ayrıntılar
Büyük Britanya Allan Wells (GBR) Küba Silvio Leonard (CUB) Bulgaristan Petar Petrov (BUL)
1984 Los Angeles
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Carl Lewis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Sam Graddy (USA) Kanada Ben Johnson (CAN)
1988 Seul
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Carl Lewis (USA) Büyük Britanya Linford Christie (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Calvin Smith (USA)
1992 Barselona
ayrıntılar
Büyük Britanya Linford Christie (GBR) Namibya Frankie Fredericks (NAM) Amerika Birleşik Devletleri Dennis Mitchell (USA)
1996 Atlanta
ayrıntılar
Kanada Donovan Bailey (CAN) Namibya Frankie Fredericks (NAM) Trinidad ve Tobago Ato Boldon (TTO)
2000 Sidney
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Maurice Greene (USA) Trinidad ve Tobago Ato Boldon (TTO) Barbados Obadele Thompson (BAR)
2004 Atina
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Justin Gatlin (USA) Portekiz Francis Obikwelu (POR) Amerika Birleşik Devletleri Maurice Greene (USA)
2008 Pekin
ayrıntılar
Jamaika Usain Bolt (JAM) Trinidad ve Tobago Richard Thompson (TTO) Amerika Birleşik Devletleri Walter Dix (USA)
2012 Londra
ayrıntılar
Jamaika Usain Bolt (JAM) Jamaika Yohan Blake (JAM) Amerika Birleşik Devletleri Justin Gatlin (USA)

200 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1900 Paris
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Walter Tewksbury (USA) Hindistan Norman Pritchard (IND) Avustralya Stan Rowley (AUS)
1904 St. Louis
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Archie Hahn (USA) Amerika Birleşik Devletleri Nate Cartmell (USA) Amerika Birleşik Devletleri William Hogenson (USA)
1908 Londra
ayrıntılar
Kanada Robert Kerr (CAN) Amerika Birleşik Devletleri Robert Cloughen (USA) Amerika Birleşik Devletleri Nate Cartmell (USA)
1912 Stockholm
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Ralph Craig (USA) Amerika Birleşik Devletleri Donald Lippincott (USA) Büyük Britanya Willie Applegarth (GBR)
1920 Antwerp
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Allen Woodring (USA) Amerika Birleşik Devletleri Charlie Paddock (USA) Büyük Britanya Harry Edward (GBR)
1924 Paris
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Jackson Scholz (USA) Amerika Birleşik Devletleri Charlie Paddock (USA) Büyük Britanya Eric Liddell (GBR)
1928 Amsterdam
ayrıntılar
Kanada Percy Williams (CAN) Büyük Britanya Walter Rangeley (GBR) Almanya Helmut Körnig (GER)
1932 Los Angeles
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Eddie Tolan (USA) Amerika Birleşik Devletleri George Simpson (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ralph Metcalfe (USA)
1936 Berlin
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Jesse Owens (USA) Amerika Birleşik Devletleri Mack Robinson (USA) Hollanda Tinus Osendarp (NED)
1948 Londra
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Mel Patton (USA) Amerika Birleşik Devletleri Barney Ewell (USA) Panama Lloyd LaBeach (PAN)
1952 Helsinki
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Andy Stanfield (USA) Amerika Birleşik Devletleri Thane Baker (USA) Amerika Birleşik Devletleri James Gathers (USA)
1956 Melbourne
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Bobby Morrow (USA) Amerika Birleşik Devletleri Andy Stanfield (USA) Amerika Birleşik Devletleri Thane Baker (USA)
1960 Roma
ayrıntılar
İtalya Livio Berruti (ITA) Amerika Birleşik Devletleri Lester Carney (USA) Fransa Abdoulaye Seye (FRA)
1964 Tokyo
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Henry Carr (USA) Amerika Birleşik Devletleri Paul Drayton (USA) Trinidad ve Tobago Edwin Roberts (TTO)
1968 Mexico City
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Tommie Smith (USA) Avustralya Peter Norman (AUS) Amerika Birleşik Devletleri John Carlos (USA)
1972 Münih
ayrıntılar
Sovyetler Birliği Valeriy Borzov (URS) Amerika Birleşik Devletleri Larry Black (USA) İtalya Pietro Mennea (ITA)
1976 Montreal
ayrıntılar
Jamaika Don Quarrie (JAM) Amerika Birleşik Devletleri Millard Hampton (USA) Amerika Birleşik Devletleri Dwayne Evans (USA)
1980 Moskova
ayrıntılar
İtalya Pietro Mennea (ITA) Büyük Britanya Allan Wells (GBR) Jamaika Don Quarrie (JAM)
1984 Los Angeles
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Carl Lewis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Kirk Baptiste (USA) Amerika Birleşik Devletleri Thomas Jefferson (USA)
1988 Seul
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Joe DeLoach (USA) Amerika Birleşik Devletleri Carl Lewis (USA) Brezilya Robson da Silva (BRA)
1992 Barselona
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Michael Marsh (USA) Namibya Frankie Fredericks (NAM) Amerika Birleşik Devletleri Michael Bates (USA)
1996 Atlanta
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Michael Johnson (USA) Namibya Frankie Fredericks (NAM) Trinidad ve Tobago Ato Boldon (TTO)
2000 Sidney
ayrıntılar
Yunanistan Konstantinos Kenteris (GRE) Büyük Britanya Darren Campbell (GBR) Trinidad ve Tobago Ato Boldon (TTO)
2004 Atina
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Shawn Crawford (USA) Amerika Birleşik Devletleri Bernard Williams (USA) Amerika Birleşik Devletleri Justin Gatlin (USA)
2008 Pekin
ayrıntılar
Jamaika Usain Bolt (JAM) Amerika Birleşik Devletleri Shawn Crawford (USA) Amerika Birleşik Devletleri Walter Dix (USA)
2012 Londra
ayrıntılar
Jamaika Usain Bolt (JAM) Jamaika Yohan Blake (JAM) Jamaika Warren Weir (JAM)

400 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1896 Atina
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Thomas Burke (USA) Amerika Birleşik Devletleri Herbert Jamison (USA) Büyük Britanya Charles Gmelin (GBR)
1900 Paris
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Maxie Long (USA) Amerika Birleşik Devletleri William Holland (USA) Danimarka Ernst Schultz (DEN)
1904 St. Louis
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Harry Hillman (USA) Amerika Birleşik Devletleri Frank Waller (USA) Amerika Birleşik Devletleri Herman Groman (USA)
1908 Londra
ayrıntılar
Büyük Britanya Wyndham Halswelle (GBR) verilmedi verilmedi
1912 Stockholm
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Charles Reidpath (USA) Almanya Hanns Braun (GER) Amerika Birleşik Devletleri Edward Lindberg (USA)
1920 Antwerp
ayrıntılar
Güney Afrika Bevil Rudd (RSA) Büyük Britanya Guy Butler (GBR) İsveç Nils Engdahl (SWE)
1924 Paris
ayrıntılar
Büyük Britanya Eric Liddell (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Horatio Fitch (USA) Büyük Britanya Guy Butler (GBR)
1928 Amsterdam
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Ray Barbuti (USA) Kanada James Ball (CAN) Almanya Joachim Büchner (GER)
1932 Los Angeles
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Bill Carr (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ben Eastman (USA) Kanada Alex Wilson (CAN)
1936 Berlin
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Archie Williams (USA) Büyük Britanya Godfrey Brown (GBR) Amerika Birleşik Devletleri James LuValle (USA)
1948 Londra
ayrıntılar
Jamaika Arthur Wint (JAM) Jamaika Herb McKenley (JAM) Amerika Birleşik Devletleri Mal Whitfield (USA)
1952 Helsinki
ayrıntılar
Jamaika George Rhoden (JAM) Jamaika Herb McKenley (JAM) Amerika Birleşik Devletleri Ollie Matson (USA)
1956 Melbourne
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Charles Jenkins (USA) Almanya Karl-Friedrich Haas (EUA) Finlandiya Voitto Hellstén (FIN)
Sovyetler Birliği Ardalion Ignatyev (URS)
1960 Roma
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Otis Davis (USA) Almanya Carl Kaufmann (EUA) Güney Afrika Malcolm Spence (RSA)
1964 Tokyo
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Mike Larrabee (USA) Trinidad ve Tobago Wendell Mottley (TTO) Polonya Andrzej Badeński (POL)
1968 Mexico City
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Lee Evans (USA) Amerika Birleşik Devletleri Larry James (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ron Freeman (USA)
1972 Münih
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Vincent Matthews (USA) Amerika Birleşik Devletleri Wayne Collett (USA) Kenya Julius Sang (KEN)
1976 Montreal
ayrıntılar
Küba Alberto Juantorena (CUB) Amerika Birleşik Devletleri Fred Newhouse (USA) Amerika Birleşik Devletleri Herman Frazier (USA)
1980 Moskova
ayrıntılar
Sovyetler Birliği Viktor Markin (URS) Avustralya Rick Mitchell (AUS) Doğu Almanya Frank Schaffer (GDR)
1984 Los Angeles
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Alonzo Babers (USA) Fildişi Sahili Gabriel Tiacoh (CIV) Amerika Birleşik Devletleri Antonio McKay (USA)
1988 Seul
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Steve Lewis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Butch Reynolds (USA) Amerika Birleşik Devletleri Danny Everett (USA)
1992 Barselona
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Quincy Watts (USA) Amerika Birleşik Devletleri Steve Lewis (USA) Kenya Samson Kitur (KEN)
1996 Atlanta
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Michael Johnson (USA) Büyük Britanya Roger Black (GBR) Uganda Davis Kamoga (UGA)
2000 Sidney
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Michael Johnson (USA) Amerika Birleşik Devletleri Alvin Harrison (USA) Jamaika Greg Haughton (JAM)
2004 Atina
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri Jeremy Wariner (USA) Amerika Birleşik Devletleri Otis Harris (USA) Amerika Birleşik Devletleri Derrick Brew (USA)
2008 Pekin
ayrıntılar
Amerika Birleşik Devletleri LaShawn Merritt (USA) Amerika Birleşik Devletleri Jeremy Wariner (USA) Amerika Birleşik Devletleri David Neville (USA)
2012 Londra
ayrıntılar
Grenada Kirani James (GRN) Dominik Cumhuriyeti Luguelín Santos (DOM) Trinidad ve Tobago Lalonde Gordon (TTO)

800 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1896 Atina Avustralya Edwin Flack (AUS) Macaristan Nándor Dáni (HUN) Yunanistan Dimitrios Golemis (GRE)
1900 Paris Büyük Britanya Alfred Tysoe (GBR) Amerika Birleşik Devletleri John Cregan (USA) Amerika Birleşik Devletleri David Hall (USA)
1904 St. Louis Amerika Birleşik Devletleri Jim Lightbody (USA) Amerika Birleşik Devletleri Howard Valentine (USA) Amerika Birleşik Devletleri Emil Breitkreutz (USA)
1908 Londra Amerika Birleşik Devletleri Mel Sheppard (USA) İtalya Emilio Lunghi (ITA) Almanya Hanns Braun (GER)
1912 Stokholm Amerika Birleşik Devletleri Ted Meredith (USA) Amerika Birleşik Devletleri Mel Sheppard (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ira Davenport (USA)
1920 Antwerp Büyük Britanya Albert Hill (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Earl Eby (USA) Güney Afrika Bevil Rudd (RSA)
1924 Paris Büyük Britanya Douglas Lowe (GBR) İsviçre Paul Martin (SUI) Amerika Birleşik Devletleri Schuyler Enck (USA)
1928 Amsterdam Büyük Britanya Douglas Lowe (GBR) İsveç Erik Byléhn (SWE) Almanya Hermann Engelhard (GER)
1932 Los Angeles Büyük Britanya Thomas Hampson (GBR) Kanada Alex Wilson (CAN) Kanada Phil Edwards (CAN)
1936 Berlin Amerika Birleşik Devletleri John Woodruff (USA) İtalya Mario Lanzi (ITA) Kanada Phil Edwards (CAN)
1948 Londra Amerika Birleşik Devletleri Mal Whitfield (USA) Jamaika Arthur Wint (JAM) Fransa Marcel Hansenne (FRA)
1952 Helsinki Amerika Birleşik Devletleri Mal Whitfield (USA) Jamaika Arthur Wint (JAM) Almanya Heinz Ulzheimer (GER)
1956 Melbourne Amerika Birleşik Devletleri Tom Courtney (USA) Büyük Britanya Derek Johnson (GBR) Norveç Audun Boysen (NOR)
1960 Roma Yeni Zelanda Peter Snell (NZL) Belçika Roger Moens (BEL) Jamaika George Kerr (JAM)
1964 Tokyo Yeni Zelanda Peter Snell (NZL) Kanada Bill Crothers (CAN) Kenya Wilson Kiprugut (KEN)
1968 Meksika Avustralya Ralph Doubell (AUS) Kenya Wilson Kiprugut (KEN) Amerika Birleşik Devletleri Tom Farrell (USA)
1972 Munih Amerika Birleşik Devletleri Dave Wottle (USA) Sovyetler Birliği Yevgeniy Arzhanov (URS) Kenya Mike Boit (KEN)
1976 Montreal Küba Alberto Juantorena (CUB) Belçika Ivo Van Damme (BEL) Amerika Birleşik Devletleri Rick Wohlhuter (USA)
1980 Moskova Büyük Britanya Steve Ovett (GBR) Büyük Britanya Sebastian Coe (GBR) Sovyetler Birliği Nikolay Kirov (URS)
1984 Los Angeles Brezilya Joaquim Cruz (BRA) Büyük Britanya Sebastian Coe (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Earl Jones (USA)
1988 Seul Kenya Paul Ereng (KEN) Brezilya Joaquim Cruz (BRA) Fas Saïd Aouita (MAR)
1992 Barselona Kenya William Tanui (KEN) Kenya Nixon Kiprotich (KEN) Amerika Birleşik Devletleri Johnny Gray (USA)
1996 Atlanta Norveç Vebjørn Rodal (NOR) Güney Afrika Hezekiél Sepeng (RSA) Kenya Fred Onyancha (KEN)
2000 Sidney Almanya Nils Schumann (GER) Danimarka Wilson Kipketer (DEN) Cezayir Djabir Saïd-Guerni (ALG)
2004 Atina Rusya Yuriy Borzakovskiy (RUS) Güney Afrika Mbulaeni Mulaudzi (RSA) Danimarka Wilson Kipketer (DEN)
2008 Pekin Kenya Wilfred Bungei (KEN) Sudan Ismail Ahmed Ismail (SUD) Kenya Alfred Kirwa Yego (KEN)
2012 Pekin Kenya David Rudisha (KEN) Botsvana Nigel Amos (BOT) Kenya Timothy Kitum (KEN)

1500 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1896 Atina Avustralya Edwin Flack (AUS) Amerika Birleşik Devletleri Arthur Blake (USA) Fransa Albin Lermusiaux (FRA)
1900 Paris Büyük Britanya Charles Bennett (GBR) Fransa Henri Deloge (FRA) Amerika Birleşik Devletleri John Bray (USA)
1904 St. Louis Amerika Birleşik Devletleri Jim Lightbody (USA) Amerika Birleşik Devletleri William Verner (USA) Amerika Birleşik Devletleri Lacey Hearn (USA)
1908 Londra Amerika Birleşik Devletleri Mel Sheppard (USA) Büyük Britanya Harold Wilson (GBR) Büyük Britanya Norman Hallows (GBR)
1912 Stockholm Büyük Britanya Arnold Jackson (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Abel Kiviat (USA) Amerika Birleşik Devletleri Norman Taber (USA)
1920 Antwerp Büyük Britanya Albert Hill (GBR) Büyük Britanya Philip Baker (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Lawrence Shields (USA)
1924 Paris Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) İsviçre Willy Schärer (SUI) Büyük Britanya Henry Stallard (GBR)
1928 Amsterdam Finlandiya Harry Larva (FIN) Fransa Jules Ladoumègue (FRA) Finlandiya Eino Purje (FIN)
1932 Los Angeles İtalya Luigi Beccali (ITA) Büyük Britanya Jerry Cornes (GBR) Kanada Phil Edwards (CAN)
1936 Berlin Yeni Zelanda Jack Lovelock (NZL) Amerika Birleşik Devletleri Glenn Cunningham (USA) İtalya Luigi Beccali (ITA)
1948 Londra İsveç Henry Eriksson (SWE) İsveç Lennart Strand (SWE) Hollanda Wim Slijkhuis (NED)
1952 Helsinki Lüksemburg Josy Barthel (LUX) Amerika Birleşik Devletleri Bob McMillen (USA) Almanya Werner Lueg (GER)
1956 Melbourne İrlanda Ron Delany (IRL) Almanya Klaus Richtzenhain (EUA) Avustralya John Landy (AUS)
1960 Roma Avustralya Herb Elliott (AUS) Fransa Michel Jazy (FRA) Macaristan István Rózsavölgyi (HUN)
1964 Tokyo Yeni Zelanda Peter Snell (NZL) Çekoslovakya Josef Odložil (TCH) Yeni Zelanda John Davies (NZL)
1968 Mexico City Kenya Kipchoge Keino (KEN) Amerika Birleşik Devletleri Jim Ryun (USA) Batı Almanya Bodo Tümmler (FRG)
1972 Münih Finlandiya Pekka Vasala (FIN) Kenya Kipchoge Keino (KEN) Yeni Zelanda Rod Dixon (NZL)
1976 Montreal Yeni Zelanda John Walker (NZL) Belçika Ivo van Damme (BEL) Batı Almanya Paul-Heinz Wellmann (FRG)
1980 Moskova Büyük Britanya Sebastian Coe (GBR) Doğu Almanya Jürgen Straub (GDR) Büyük Britanya Steve Ovett (GBR)
1984 Los Angeles Büyük Britanya Sebastian Coe (GBR) Büyük Britanya Steve Cram (GBR) İspanya José Manuel Abascal (ESP)
1988 Seul Kenya Peter Rono (KEN) Büyük Britanya Peter Elliott (GBR) Doğu Almanya Jens-Peter Herold (GDR)
1992 Barselona İspanya Fermín Cacho (ESP) Fas Rachid El Basir (MAR) Katar Mohammed Suleiman (QAT)
1996 Atlanta Cezayir Noureddine Morceli (ALG) İspanya Fermín Cacho (ESP) Kenya Stephen Kipkorir (KEN)
2000 Sidney Kenya Noah Ngeny (KEN) Fas Hicham El Guerrouj (MAR) Kenya Bernard Lagat (KEN)
2004 Atina Fas Hicham El Guerrouj (MAR) Kenya Bernard Lagat (KEN) Portekiz Rui Silva (POR)
2008 Pekin Bahreyn Rashid Ramzi (BRN) Kenya Asbel Kiprop (KEN) Yeni Zelanda Nick Willis (NZL)
2012 Londra Cezayir Taoufik Makhloufi (ALG) Amerika Birleşik Devletleri Leonel Manzano (USA) Fas Abdalaati Iguider (MAR)

5000 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1912 Stockholm Finlandiya Hannes Kolehmainen (FIN) Fransa Jean Bouin (FRA) Büyük Britanya George Hutson (GBR)
1920 Antwerp Fransa Joseph Guillemot (FRA) Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) İsveç Eric Backman (SWE)
1924 Paris Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) Finlandiya Ville Ritola (FIN) İsveç Edvin Wide (SWE)
1928 Amsterdam Finlandiya Ville Ritola (FIN) Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) İsveç Edvin Wide (SWE)
1932 Los Angeles Finlandiya Lauri Lehtinen (FIN) Amerika Birleşik Devletleri Ralph Hill (USA) Finlandiya Lauri Virtanen (FIN)
1936 Berlin Finlandiya Gunnar Höckert (FIN) Finlandiya Lauri Lehtinen (FIN) İsveç Henry Jonsson (SWE)
1948 Londra Belçika Gaston Reiff (BEL) Çekoslovakya Emil Zátopek (TCH) Hollanda Wim Slijkhuis (NED)
1952 Helsinki Çekoslovakya Emil Zátopek (TCH) Fransa Alain Mimoun (FRA) Almanya Herbert Schade (GER)
1956 Melbourne Sovyetler Birliği Vladimir Kuts (URS) Büyük Britanya Gordon Pirie (GBR) Büyük Britanya Derek Ibbotson (GBR)
1960 Roma Yeni Zelanda Murray Halberg (NZL) Almanya Hans Grodotzki (EUA) Polonya Kazimierz Zimny (POL)
1964 Tokyo Amerika Birleşik Devletleri Bob Schul (USA) Almanya Harald Norpoth (EUA) Amerika Birleşik Devletleri William Dellinger (USA)
1968 Mexico City Tunus Mohammed Gammoudi (TUN) Kenya Kipchoge Keino (KEN) Kenya Naftali Temu (KEN)
1972 Münih Finlandiya Lasse Virén (FIN) Tunus Mohammed Gammoudi (TUN) Büyük Britanya Ian Stewart (GBR)
1976 Montreal Finlandiya Lasse Virén (FIN) Yeni Zelanda Dick Quax (NZL) Batı Almanya Klaus-Peter Hildenbrand (FRG)
1980 Moskova Etiyopya Miruts Yifter (ETH) Tanzanya Suleiman Nyambui (TAN) Finlandiya Kaarlo Maaninka (FIN)
1984 Los Angeles Fas Saïd Aouita (MAR) İsviçre Markus Ryffel (SUI) Portekiz Antonio Leitão (POR)
1988 Seul Kenya John Ngugi (KEN) Batı Almanya Dieter Baumann (FRG) Doğu Almanya Hansjörg Kunze (GDR)
1992 Barselona Almanya Dieter Baumann (GER) Kenya Paul Bitok (KEN) Etiyopya Fita Bayisa (ETH)
1996 Atlanta Burundi Vénuste Niyongabo (BDI) Kenya Paul Bitok (KEN) Fas Khalid Boulami (MAR)
2000 Sidney Etiyopya Million Wolde (ETH) Cezayir Ali Saidi-Sief (ALG) Fas Brahim Lahlafi (MAR)
2004 Atina Fas Hicham El Guerrouj (MAR) Etiyopya Kenenisa Bekele (ETH) Kenya Eliud Kipchoge (KEN)
2008 Pekin Etiyopya Kenenisa Bekele (ETH) Kenya Eliud Kipchoge (KEN) Kenya Edwin Soi (KEN)
2012 Londra Büyük Britanya Mo Farah (GBR) Etiyopya Dejen Gebremeskel (ETH) Kenya Thomas Pkemei Longosiwa (KEN)

10000 metre[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1912 Stockholm Finlandiya Hannes Kolehmainen (FIN) Amerika Birleşik Devletleri Lewis Tewanima (USA) Finlandiya Albin Stenroos (FIN)
1920 Antwerp Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) Fransa Joseph Guillemot (FRA) Büyük Britanya James Wilson (GBR)
1924 Paris Finlandiya Ville Ritola (FIN) İsveç Edvin Wide (SWE) Finlandiya Eero Berg (FIN)
1928 Amsterdam Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) Finlandiya Ville Ritola (FIN) İsveç Edvin Wide (SWE)
1932 Los Angeles Polonya Janusz Kusociński (POL) Finlandiya Volmari Iso-Hollo (FIN) Finlandiya Lasse Virtanen (FIN)
1936 Berlin Finlandiya Ilmari Salminen (FIN) Finlandiya Arvo Askola (FIN) Finlandiya Volmari Iso-Hollo (FIN)
1948 Londra Çekoslovakya Emil Zátopek (TCH) Fransa Alain Mimoun (FRA) İsveç Bertil Albertsson (SWE)
1952 Helsinki Çekoslovakya Emil Zátopek (TCH) Fransa Alain Mimoun (FRA) Sovyetler Birliği Aleksandr Anufriyev (URS)
1956 Melbourne Sovyetler Birliği Vladimir Kuts (URS) Macaristan József Kovács (HUN) Avustralya Allan Lawrence (AUS)
1960 Roma Sovyetler Birliği Pyotr Bolotnikov (URS) Almanya Hans Grodotzki (EUA) Avustralya David Power (AUS)
1964 Tokyo Amerika Birleşik Devletleri Billy Mills (USA) Tunus Mohammed Gammoudi (TUN) Avustralya Ron Clarke (AUS)
1968 Mexico City Kenya Naftali Temu (KEN) Etiyopya Mamo Wolde (ETH) Tunus Mohammed Gammoudi (TUN)
1972 Münih Finlandiya Lasse Virén (FIN) Belçika Emiel Puttemans (BEL) Etiyopya Miruts Yifter (ETH)
1976 Montreal Finlandiya Lasse Virén (FIN) Portekiz Carlos Lopes (POR) Büyük Britanya Brendan Foster (GBR)
1980 Moskova Etiyopya Miruts Yifter (ETH) Finlandiya Kaarlo Maaninka (FIN) Etiyopya Mohamed Kedir (ETH)
1984 Los Angeles İtalya Alberto Cova (ITA) Büyük Britanya Mike McLeod (GBR) Kenya Michael Musyoki (KEN)
1988 Seul Fas Brahim Boutayeb (MAR) İtalya Salvatore Antibo (ITA) Kenya Kipkemboi Kimeli (KEN)
1992 Barselona Fas Khalid Skah (MAR) Kenya Richard Chelimo (KEN) Etiyopya Addis Abebe (ETH)
1996 Atlanta Etiyopya Haile Gebrselassie (ETH) Kenya Paul Tergat (KEN) Fas Saleh Hissou (MAR)
2000 Sidney Etiyopya Haile Gebrselassie (ETH) Kenya Paul Tergat (KEN) Etiyopya Assefa Mezgebu (ETH)
2004 Atina Etiyopya Kenenisa Bekele (ETH) Etiyopya Sileshi Sihine (ETH) Eritre Zersenay Tadese (ERI)
2008 Pekin Etiyopya Kenenisa Bekele (ETH) Etiyopya Sileshi Sihine (ETH) Kenya Micah Kogo (KEN)
2012 Londra Büyük Britanya Mo Farah (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Galen Rupp (USA) Etiyopya Tariku Bekele (ETH)

Maraton[değiştir | kaynağı değiştir]

Maraton koşuları 1896 Olimpiyatları'nda başladı ve sonra tüm yıllarda yer aldı. Geleneksel olarak Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar maraton yarışı, oyunlar takviminin ortasını gösterir; erkekler maraton ise son yarış olup, kapanış töreniyle iç içe geçer. Maratonun uzunluğu ilk yıllarda değişim göstermiş, 1924'ten itibaren ise 42.195 m olarak standartlaştırıldı. Diğer yıllardaki mesafeler şöyleydi:

  • 1896: 40.000 m (yaklaşık)
  • 1900: 40.260 m
  • 1904: 40.000 m
  • 1912: 40.200 m
  • 1920: 42.750 m
Branş Altın Gümüş Bronz
1896 Atina Yunanistan Spiridon Louis (GRE) Yunanistan Kharilaos Vasilakos (GRE) Macaristan Gyula Kellner (HUN)
1900 Paris Fransa Michel Théato (FRA)[1] Fransa Émile Champion (FRA) İsveç Ernst Fast (SWE)
1904 St. Louis Amerika Birleşik Devletleri Thomas J. Hicks (USA) Amerika Birleşik Devletleri Albert Coray (USA)[2] Amerika Birleşik Devletleri Arthur Newton (USA)
1908 Londra Amerika Birleşik Devletleri Johnny Hayes (USA) Güney Afrika Charles Hefferon (RSA) Amerika Birleşik Devletleri Joseph Forshaw (USA)
1912 Stockholm Güney Afrika Kenneth McArthur (RSA) Güney Afrika Christian Gitsham (RSA) Amerika Birleşik Devletleri Gaston Strobino (USA)
1920 Antwerp Finlandiya Hannes Kolehmainen (FIN) Estonya Jüri Lossmann (EST) İtalya Valerio Arri (ITA)
1924 Paris Finlandiya Albin Stenroos (FIN) İtalya Romeo Bertini (ITA) Amerika Birleşik Devletleri Clarence DeMar (USA)
1928 Amsterdam Fransa Boughera El Ouafi (FRA) Şili Manuel Plaza Reyes (CHI) Finlandiya Martti Marttelin (FIN)
1932 Los Angeles Arjantin Juan Carlos Zabala (ARG) Büyük Britanya Samuel Ferris (GBR) Finlandiya Armas Toivonen (FIN)
1936 Berlin Japonya Son Kitei (JPN)[3] Büyük Britanya Ernest Harper (GBR) Japonya Nan Shoryu (JPN)[3]
1948 Londra Arjantin Delfo Cabrera (ARG) Büyük Britanya Thomas Richards (GBR) Belçika Etienne Gailly (BEL)
1952 Helsinki Çekoslovakya Emil Zátopek (TCH) Arjantin Reinaldo Gorno (ARG) İsveç Gustaf Jansson (SWE)
1956 Melbourne Fransa Alain Mimoun (FRA) Yugoslavya Franjo Mihalić (YUG) Finlandiya Veikko Karvonen (FIN)
1960 Roma Etiyopya Abebe Bikila (ETH) Fas Rhadi Ben Abdesselam (MAR) Yeni Zelanda Barry Magee (NZL)
1964 Tokyo Etiyopya Abebe Bikila (ETH) Büyük Britanya Basil Heatley (GBR) Japonya Kokichi Tsuburaya (JPN)
1968 Mexico City Etiyopya Mamo Wolde (ETH) Japonya Kenji Kimihara (JPN) Yeni Zelanda Mike Ryan (NZL)
1972 Münih Amerika Birleşik Devletleri Frank Shorter (USA) Belçika Karel Lismont (BEL) Etiyopya Mamo Wolde (ETH)
1976 Montreal Doğu Almanya Waldemar Cierpinski (GDR) Amerika Birleşik Devletleri Frank Shorter (USA) Belçika Karel Lismont (BEL)
1980 Moskova Doğu Almanya Waldemar Cierpinski (GDR) Hollanda Gerard Nijboer (NED) Sovyetler Birliği Satymkul Dzhumanazarov (URS)
1984 Los Angeles Portekiz Carlos Lopes (POR) İrlanda John Treacy (IRL) Büyük Britanya Charlie Spedding (GBR)
1988 Seul İtalya Gelindo Bordin (ITA) Kenya Douglas Wakiihuri (KEN) Cibuti Ahmed Salah (DJI)
1992 Barselona Güney Kore Hwang Young-Cho (KOR) Japonya Koichi Morishita (JPN) Almanya Stephan Freigang (GER)
1996 Atlanta Güney Afrika Josia Thugwane (RSA) Güney Kore Lee Bong-Ju (KOR) Kenya Erick Wainaina (KEN)
2000 Sidney Etiyopya Gezahegne Abera (ETH) Kenya Erick Wainaina (KEN) Etiyopya Tesfaye Tola (ETH)
2004 Atina İtalya Stefano Baldini (ITA) Amerika Birleşik Devletleri Mebrahtom Keflezighi (USA) Brezilya Vanderlei de Lima (BRA)
2008 Pekin Kenya Samuel Wanjiru (KEN) Fas Jaouad Gharib (MAR) Etiyopya Tsegay Kebede (ETH)
2012 Londra Uganda Stephen Kiprotich (UGA) Kenya Abel Kirui (KEN) Kenya Wilson Kipsang Kiprotich (KEN)
  1. ^ The IOC attributes Théato's medal to France, despite later sources finding that his nationality was Lüksemburglu.
  2. ^ Coray is described in the 1904 Games report as a "Frenchman wearing the colors of the Chicago Athletic Association", but the IOC attributes his medal to the United States.
  3. ^ a b Although both Sohn Kee-Chung and Nam Sung-Yong were actually from Korea, the IOC attributes both medals to Japan due to Korea being under Japanese occupation at the time. All Korean olympians during the Japanese occupation period could only participate in the games as a representative of Japan and had to compete with Japanese names instead of their original Korean names. However Sohn Kee-Chung is still referred to as the first Korean to win an Olympic marathon today.

110 metre engelli[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1896 Atina Amerika Birleşik Devletleri Thomas Curtis (USA) Büyük Britanya Grantley Goulding (GBR) verilmedi
1900 Paris Amerika Birleşik Devletleri Alvin Kraenzlein (USA) Amerika Birleşik Devletleri John McLean (USA) Amerika Birleşik Devletleri Fred Moloney (USA)
1904 St. Louis Amerika Birleşik Devletleri Frederick Schule (USA) Amerika Birleşik Devletleri Thaddeus Schideler (USA) Amerika Birleşik Devletleri Lesley Ashburner (USA)
1908 Londra Amerika Birleşik Devletleri Forrest Smithson (USA) Amerika Birleşik Devletleri John Garrels (USA) Amerika Birleşik Devletleri Arthur Shaw (USA)
1912 Stockholm Amerika Birleşik Devletleri Frederick Kelly (USA) Amerika Birleşik Devletleri James Wendell (USA) Amerika Birleşik Devletleri Martin Hawkins (USA)
1920 Antwerp Kanada Earl Thomson (CAN) Amerika Birleşik Devletleri Harold Barron (USA) Amerika Birleşik Devletleri Frederick Murray (USA)
1924 Paris Amerika Birleşik Devletleri Daniel Kinsey (USA) Güney Afrika Sydney Atkinson (RSA) İsveç Sten Pettersson (SWE)
1928 Amsterdam Güney Afrika Sydney Atkinson (RSA) Amerika Birleşik Devletleri Steve Anderson (USA) Amerika Birleşik Devletleri John Collier (USA)
1932 Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri George Saling (USA) Amerika Birleşik Devletleri Percy Beard (USA) Büyük Britanya Donald Finlay (GBR)
1936 Berlin Amerika Birleşik Devletleri Forrest Towns (USA) Büyük Britanya Donald Finlay (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Frederick Pollard, Jr. (USA)
1948 Londra Amerika Birleşik Devletleri William Porter (USA) Amerika Birleşik Devletleri Clyde Scott (USA) Amerika Birleşik Devletleri Craig Dixon (USA)
1952 Helsinki Amerika Birleşik Devletleri Harrison Dillard (USA) Amerika Birleşik Devletleri Jack Davis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Arthur Barnard (USA)
1956 Melbourne Amerika Birleşik Devletleri Lee Calhoun (USA) Amerika Birleşik Devletleri Jack Davis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Joel Shankle (USA)
1960 Roma Amerika Birleşik Devletleri Lee Calhoun (USA) Amerika Birleşik Devletleri Willie May (USA) Amerika Birleşik Devletleri Hayes Jones (USA)
1964 Tokyo Amerika Birleşik Devletleri Hayes Jones (USA) Amerika Birleşik Devletleri Blaine Lindgren (USA) Sovyetler Birliği Anatoly Mikhailov (URS)
1968 Mexico City Amerika Birleşik Devletleri Willie Davenport (USA) Amerika Birleşik Devletleri Ervin Hall (USA) İtalya Eddy Ottoz (ITA)
1972 Münih Amerika Birleşik Devletleri Rod Milburn (USA) Fransa Guy Drut (FRA) Amerika Birleşik Devletleri Thomas Hill (USA)
1976 Montreal Fransa Guy Drut (FRA) Küba Alejandro Casañas (CUB) Amerika Birleşik Devletleri Willie Davenport (USA)
1980 Moskova Doğu Almanya Thomas Munkelt (GDR) Küba Alejandro Casañas (CUB) Sovyetler Birliği Aleksandr Puchkov (URS)
1984 Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri Roger Kingdom (USA) Amerika Birleşik Devletleri Greg Foster (USA) Finlandiya Arto Bryggare (FIN)
1988 Seul Amerika Birleşik Devletleri Roger Kingdom (USA) Büyük Britanya Colin Jackson (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Tony Campbell (USA)
1992 Barselona Kanada Mark McKoy (CAN) Amerika Birleşik Devletleri Tony Dees (USA) Amerika Birleşik Devletleri Jack Pierce (USA)
1996 Atlanta Amerika Birleşik Devletleri Allen Johnson (USA) Amerika Birleşik Devletleri Mark Crear (USA) Almanya Florian Schwarthoff (GER)
2000 Sidney Küba Anier García (CUB) Amerika Birleşik Devletleri Terrence Trammell (USA) Amerika Birleşik Devletleri Mark Crear (USA)
2004 Atina Çin Liu Xiang (CHN) Amerika Birleşik Devletleri Terrence Trammell (USA) Küba Anier García (CUB)
2008 Pekin Küba Dayron Robles (CUB) Amerika Birleşik Devletleri David Payne (USA) Amerika Birleşik Devletleri David Oliver (USA)
2012 Londra Amerika Birleşik Devletleri Aries Merritt (USA) Amerika Birleşik Devletleri Jason Richardson (USA) Jamaika Hansle Parchment (JAM)

400 metre engelli[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1900 Paris Amerika Birleşik Devletleri John Tewksbury (USA) Fransa Henri Tauzin (FRA) Kanada George Orton (CAN)
1904 St. Louis Amerika Birleşik Devletleri Harry Hillman (USA) Amerika Birleşik Devletleri Frank Waller (USA) Amerika Birleşik Devletleri George Poage (USA)
1908 Londra Amerika Birleşik Devletleri Charles Bacon (USA) Amerika Birleşik Devletleri Harry Hillman (USA) Büyük Britanya Jimmy Tremeer (GBR)
1912 Stockholm Olimpiyat takviminde yer almadı
1920 Antwerp Amerika Birleşik Devletleri Frank Loomis (USA) Amerika Birleşik Devletleri John Norton (USA) Amerika Birleşik Devletleri August Desch (USA)
1924 Paris Amerika Birleşik Devletleri Morgan Taylor (USA) Finlandiya Erik Wilén (FIN) Amerika Birleşik Devletleri Ivan Riley (USA)
1928 Amsterdam Büyük Britanya David Burghley (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Frank Cuhel (USA) Amerika Birleşik Devletleri Morgan Taylor (USA)
1932 Los Angeles İrlanda Bob Tisdall (IRL) Amerika Birleşik Devletleri Glenn Hardin (USA) Amerika Birleşik Devletleri Morgan Taylor (USA)
1936 Berlin Amerika Birleşik Devletleri Glenn Hardin (USA) Kanada John Loaring (CAN) Filipinler Miguel White (PHI)
1948 Londra Amerika Birleşik Devletleri Roy Cochran (USA) Sri Lanka Duncan White (CEY) İsveç Rune Larsson (SWE)
1952 Helsinki Amerika Birleşik Devletleri Charles Moore (USA) Sovyetler Birliği Yuri Lituyev (URS) Yeni Zelanda John Holland (NZL)
1956 Melbourne Amerika Birleşik Devletleri Glenn Davis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Eddie Southern (USA) Amerika Birleşik Devletleri Josh Culbreath (USA)
1960 Roma Amerika Birleşik Devletleri Glenn Davis (USA) Amerika Birleşik Devletleri Clifton Cushman (USA) Amerika Birleşik Devletleri Richard Howard (USA)
1964 Tokyo Amerika Birleşik Devletleri Rex Cawley (USA) Büyük Britanya John Cooper (GBR) İtalya Salvatore Morale (ITA)
1968 Mexico City Büyük Britanya David Hemery (GBR) Batı Almanya Gerhard Hennige (FRG) Büyük Britanya John Sherwood (GBR)
1972 Münih Uganda John Akii-Bua (UGA) Amerika Birleşik Devletleri Ralph Mann (USA) Büyük Britanya David Hemery (GBR)
1976 Montreal Amerika Birleşik Devletleri Edwin Moses (USA) Amerika Birleşik Devletleri Michael Shine (USA) Sovyetler Birliği Yevgeny Gavrilenko (URS)
1980 Moskova Doğu Almanya Volker Beck (GDR) Sovyetler Birliği Vasili Arkhipenko (URS) Büyük Britanya Gary Oakes (GBR)
1984 Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri Edwin Moses (USA) Amerika Birleşik Devletleri Danny Harris (USA) Batı Almanya Harald Schmid (FRG)
1988 Seul Amerika Birleşik Devletleri André Phillips (USA) Senegal Amadou Dia Ba (SEN) Amerika Birleşik Devletleri Edwin Moses (USA)
1992 Barselona Amerika Birleşik Devletleri Kevin Young (USA) Jamaika Winthrop Graham (JAM) Büyük Britanya Kriss Akabusi (GBR)
1996 Atlanta Amerika Birleşik Devletleri Derrick Adkins (USA) Zambiya Samuel Matete (ZAM) Amerika Birleşik Devletleri Calvin Davis (USA)
2000 Sidney Amerika Birleşik Devletleri Angelo Taylor (USA) Suudi Arabistan Hadi Al Somayli (KSA) Güney Afrika Llewellyn Herbert (RSA)
2004 Atina Dominik Cumhuriyeti Félix Sánchez (DOM) Jamaika Danny McFarlane (JAM) Fransa Naman Keita (FRA)
2008 Pekin Amerika Birleşik Devletleri Angelo Taylor (USA) Amerika Birleşik Devletleri Kerron Clement (USA) Amerika Birleşik Devletleri Bershawn Jackson (USA)
2012 Londra Dominik Cumhuriyeti Félix Sánchez (DOM) Amerika Birleşik Devletleri Michael Tinsley (USA) Porto Riko Javier Culson (PUR)

3000 metre hendekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1920 Antwerp Büyük Britanya Percy Hodge (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Patrick Flynn (USA) İtalya Ernesto Ambrosini (ITA)
1924 Paris Finlandiya Ville Ritola (FIN) Finlandiya Elias Katz (FIN) Fransa Paul Bontemps (FRA)
1928 Amsterdam Finlandiya Toivo Loukola (FIN) Finlandiya Paavo Nurmi (FIN) Finlandiya Ove Andersen (FIN)
1932 Los Angeles Finlandiya Volmari Iso-Hollo (FIN) Büyük Britanya Thomas Evenson (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Joe McCluskey (USA)
1936 Berlin Finlandiya Volmari Iso-Hollo (FIN) Finlandiya Kalle Tuominen (FIN) Almanya Alfred Dompert (GER)
1948 Londra İsveç Tore Sjöstrand (SWE) İsveç Erik Elmsäter (SWE) İsveç Göte Hagström (SWE)
1952 Helsinki Amerika Birleşik Devletleri Horace Ashenfelter (USA) Sovyetler Birliği Vladimir Kazantsev (URS) Büyük Britanya John Disley (GBR)
1956 Melbourne Büyük Britanya Chris Brasher (GBR) Macaristan Sándor Rozsnyói (HUN) Norveç Ernst Larsen (NOR)
1960 Roma Polonya Zdzisław Krzyszkowiak (POL) Sovyetler Birliği Nikolay Sokolov (URS) Sovyetler Birliği Semyon Rzhishchin (URS)
1964 Tokyo Belçika Gaston Roelants (BEL) Büyük Britanya Maurice Herriott (GBR) Sovyetler Birliği Ivan Belyayev (URS)
1968 Mexico City Kenya Amos Biwott (KEN) Kenya Benjamin Kogo (KEN) Amerika Birleşik Devletleri George Young (USA)
1972 Münih Kenya Kipchoge Keino (KEN) Kenya Ben Jipcho (KEN) Finlandiya Tapio Kantanen (FIN)
1976 Montreal İsveç Anders Gärderud (SWE) Polonya Bronisław Malinowski (POL) Doğu Almanya Frank Baumgartl (GDR)
1980 Moskova Polonya Bronisław Malinowski (POL) Tanzanya Filbert Bayi (TAN) Etiyopya Eshetu Tura (ETH)
1984 Los Angeles Kenya Julius Korir (KEN) Fransa Joseph Mahmoud (FRA) Amerika Birleşik Devletleri Brian Diemer (USA)
1988 Seul Kenya Julius Kariuki (KEN) Kenya Peter Koech (KEN) Büyük Britanya Mark Rowland (GBR)
1992 Barselona Kenya Matthew Birir (KEN) Kenya Patrick Sang (KEN) Kenya William Mutwol (KEN)
1996 Atlanta Kenya Joseph Keter (KEN) Kenya Moses Kiptanui (KEN) İtalya Alessandro Lambruschini (ITA)
2000 Sidney Kenya Reuben Kosgei (KEN) Kenya Wilson Boit Kipketer (KEN) Fas Ali Ezzine (MAR)
2004 Atina Kenya Ezekiel Kemboi (KEN) Kenya Brimin Kipruto (KEN) Kenya Paul Kipsiele Koech (KEN)
2008 Pekin Kenya Brimin Kipruto (KEN) Fransa Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA) Kenya Richard Kipkemboi Mateelong (KEN)
2012 Londra Kenya Ezekiel Kemboi (KEN) Fransa Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA) Kenya Abel Mutai (KEN)

4 x 100 metre bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1912 Stockholm
ayrıntılar
 Büyük Britanya (GBR)
David Jacobs
Henry Macintosh
Victor d'Arcy
Willie Applegarth
 İsveç (SWE)
Ivan Möller
Charles Luther
Ture Person
Knut Lindberg
none awarded
1920 Antwerp
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Charlie Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey
 Fransa (FRA)
René Lorain
René Tirard
René Mourlon
Émile Ali-Khan
 İsveç (SWE)
Agne Holmström
William Petersson
Sven Malm
Nils Sandström
1924 Paris
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Loren Murchison
Louis Clarke
Frank Hussey
Alfred LeConey
 Büyük Britanya (GBR)
Harold Abrahams
Walter Rangeley
William Nichol
Lancelot Royle
 Hollanda (NED)
Jan de Vries
Jacob Boot
Harry Broos
Marinus van den Berge
1928 Amsterdam
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Frank Wykoff
James Quinn
Charles Borah
Henry Russell
 Almanya (GER)
Georg Lammers
Richard Corts
Hubert Houben
Helmut Körnig
 Büyük Britanya (GBR)
Cyril Gill
Edward Smouha
Walter Rangeley
Jack Londra
1932 Los Angeles
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Bob Kiesel
Emmett Toppino
Hector Dyer
Frank Wykoff
 Almanya (GER)
Helmut Körnig
Friedrich Hendrix
Erich Borchmeyer
Arthur Jonath
 İtalya (ITA)
Giuseppe Castelli
Ruggero Maregatti
Gabriele Salviati
Edgardo Toetti
1936 Berlin
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Jesse Owens
Ralph Metcalfe
Foy Draper
Frank Wykoff
 İtalya (ITA)
Orazio Mariani
Gianni Caldana
Elio Ragni
Tullio Gonnelli
 Almanya (GER)
Wilhelm Leichum
Erich Borchmeyer
Erwin Gillmeister
Gerd Hornberger
1948 Londra
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Barney Ewell
Lorenzo Wright
Harrison Dillard
Mel Patton
 Büyük Britanya (GBR)
John Archer
John Gregory
Alastair McCorquodale
Kenneth Jones
 İtalya (ITA)
Michele Tito
Enrico Perucconi
Antonio Siddi
Carlo Monti
1952 Helsinki
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
 Sovyetler Birliği (URS)
Boris Tokarev
Levan Kalyayev
Levan Sanadze
Vladimir Sukharev
 Macaristan (HUN)
László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
1956 Melbourne
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Ira Murchison
Leamon King
Thane Baker
Bobby Morrow
 Sovyetler Birliği (URS)
Leonid Bartenev
Boris Tokarev
Yuriy Konovalov
Vladimir Sukharev
 Almanya (EUA)
Lothar Knörzer
Leonhard Pohl
Heinz Fütterer
Manfred Germar
1960 Roma
ayrıntılar
 Almanya (EUA)
Bernd Cullmann
Armin Hary
Walter Mahlendorf
Martin Lauer
 Sovyetler Birliği (URS)
Gusman Kosanov
Leonid Bartenev
Yuriy Konovalov
Edvin Ozolin
 Büyük Britanya (GBR)
Peter Radford
David Jones
David Segal
Nick Whitehead
1964 Tokyo
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Paul Drayton
Gerry Ashworth
Richard Stebbins
Bob Hayes
 Polonya (POL)
Andrzej Zieliński
Wiesław Maniak
Marian Foik
Marian Dudziak
 Fransa (FRA)
Paul Genevay
Bernard Laidebeur
Claude Piquemal
Jocelyn Delecour
1968 Mexico City
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Charles Greene
Mel Pender
Ronnie Ray Smith
Jim Hines
 Küba (CUB)
Hermes Ramírez
Juan Morales
Pablo Montes
Enrique Figuerola
 Fransa (FRA)
Gérard Fenouil
Jocelyn Delecour
Claude Piquemal
Roger Bambuck
1972 Münih
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Larry Black
Robert Taylor
Gerald Tinker
Eddie Hart
 Sovyetler Birliği (URS)
Aleksandr Kornelyuk
Vladimir Lovetskiy
Juris Silovs
Valeriy Borzov
 Batı Almanya (FRG)
Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
1976 Montreal
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Harvey Glance
Johnny Jones
Millard Hampton
Steve Riddick
 Doğu Almanya (GDR)
Manfred Kokot
Jörg Pfeifer
Klaus-Dieter Kurrat
Alexander Thieme
 Sovyetler Birliği (URS)
Aleksandr Aksinin
Nikolay Kolesnikov
Juris Silovs
Valeriy Borzov
1980 Moskova
ayrıntılar
 Sovyetler Birliği (URS)
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Aleksandr Aksinin
Andrey Prokofyev
 Polonya (POL)
Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
 Fransa (FRA)
Antoine Richard
Pascal Barré
Patrick Barré
Hermann Panzo
1984 Los Angeles
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Sam Graddy
Ron Brown
Calvin Smith
Carl Lewis
 Jamaika (JAM)
Albert Lawrence
Greg Meghoo
Don Quarrie
Ray Stewart
 Kanada (CAN)
Ben Johnson
Tony Sharpe
Desai Williams
Sterling Hinds
1988 Seul
ayrıntılar
 Sovyetler Birliği (URS)
Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
 Büyük Britanya (GBR)
Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
 Fransa (FRA)
Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quenehervé
Max Morinière
1992 Barselona
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Michael Marsh
Leroy Burrell
Dennis Mitchell
Carl Lewis
James Jett
 Nijerya (NGR)
Oluyemi Kayode
Chidi Imoh
Olapade Adeniken
Davidson Ezinwa
Osmond Ezinwa
 Küba (CUB)
Andrés Simón
Joel Lamela
Joel Isasi
Jorge Aguilera
1996 Atlanta
ayrıntılar
 Kanada (CAN)
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Carlton Chambers
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Jon Drummond
Tim Harden
Michael Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery
 Brezilya (BRA)
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Edson Ribeiro
André da Silva
2000 Sidney
ayrıntılar
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Jon Drummond
Bernard Williams
Brian Lewis
Maurice Greene
Tim Montgomery
Kenneth Brokenburr
 Brezilya (BRA)
Vicente de Lima
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei da Silva
Cláudio Souza
 Küba (CUB)
José Ángel César
Luis Alberto Pérez-Rionda
Ivan García
Freddy Mayola
2004 Atina
ayrıntılar
 Büyük Britanya (GBR)
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Shawn Crawford
Justin Gatlin
Coby Miller
Maurice Greene
Darvis Patton
 Nijerya (NGR)
Olusoji Fasuba
Uchenna Emedolu
Aaron Egbele
Deji Aliu
2008 Pekin
ayrıntılar
 Jamaika (JAM)
Usain Bolt
Asafa Powell
Nesta Carter
Michael Frater
Dwight Thomas
 Trinidad ve Tobago (TTO)
Emmanuel Callender
Richard Thompson
Aaron Armstrong
Marc Burns
Keston Bledman
 Japonya (JPN)
Naoki Tsukahara
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Nobuharu Asahara
2012 Londra
ayrıntılar
 Jamaika (JAM)
Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
Kemar Bailey-Cole
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Trell Kimmons
Justin Gatlin
Tyson Gay
Ryan Bailey
Jeff Demps
Darvis Patton
 Trinidad ve Tobago (TTO)
Richard Thompson
Marc Burns
Emmanuel Callender
Keston Bledman

Not: 1992'den beri, sadece eleme turunda yarışan atletlere de madalya verilmektedir.

4 x 400 metre bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
1912 Stockholm  Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Mel Sheppard
Edward Lindberg
Ted Meredith
Charles Reidpath
 Fransa (FRA)
Charles Lelong
Robert Schurrer
Pierre Failliot
Charles Poulenard
 Büyük Britanya (GBR)
George Nicol
Ernest Henley
James Soutter
Cyril Seedhouse
1920 Antwerp  Büyük Britanya (GBR)
Cecil Griffiths
Robert Lindsay
John Ainsworth-Davies