Vikipedi:Köy çeşmesi/2007/Aralık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İstekler[kaynağı değiştir]

Bu siteye video da eklenebilir[kaynağı değiştir]

Siteye video da yüklense daha güzel olur bence? Bu imzasız yazı 88.236.113.73 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şarkı sözleri[kaynağı değiştir]

wikipedia'da şarkı sözlerinin yer aldığı bir bölüm tavsiye ediyorum

Şarkı sözleri genellikle telif hakkı altında oldukları için barındırmamız mümkün değildir. Fakat bunun da ötesinde, şarkı sözleri gibi tam metin eserleri Vikipedi'de değil, kardeş projemiz olan VikiKaynak'ta barındırıyoruz. Yani eğer telif hakları saklı olmayan bir şarkı sözü varsa oraya ekleniyor, biz de buradaki ilgili maddelere oraya giden bağlantılar koyuyoruz. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 22:11, 13 Aralık 2007 (UTC)

En çok değişikliğe uğramış sayfalar[kaynağı değiştir]

[1]

Bu ve bunun gibi sayfaların arada bir güncellenmesi gerekiyor.--Tuz 14:57, 14 Aralık 2007 (UTC)

Necip Hablemitoğlu 18 Aralık 2002[kaynağı değiştir]

Akademisyen, yazar, Necip Hablemitoğlu 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde bir suikast sonucu hayatını kaybetti.Yarın yıldönümü dolayısıyla Necip Hablemitoğlu ana sayfaya taşınabilir. --Bruno 20:20, 17 Aralık 2007 (UTC)

Ana sayfaya resim isteği[kaynağı değiştir]

Umarım doğru yere yazıyorumdur. Hiç sanmıyorum ya :) Beypazarı - Panaromic view from Hıdırlık Hill.JPEG <--- "Hıdırlık Tepesi'nden Beypazarı" resmi ana sayfaya taşınabilir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar --Abuk SABUK 23:12, 17 Aralık 2007 (UTC)

 • Merhabalar,

Öncelikle düşünceniz için teşekkürler... hoş bir resme benziyor. Bununla birlikte şöyle iki husus var:

  1. Ana sayfadaki resimleri biz seçmiyoruz, biz koymuyoruz; ana sayfamızda gözüken resimler tüm Viki projelerinin medya kaynağı Commons'da seçkin olarak seçilmiş resimlerden, Commons tarafından hazırlanıyor ve biz de otomatik bir sistemle oradaki resimleri burada gösteriyoruz. Yani bizim kontrolümüz yok; otomatik olarak Commons'dan geliyor resimler. Biz ne sırasını kontrol edebiliyoruz, ne de değişiklik yapabiliyoruz.
  2. Peki bu hep böyle mi sürecek? Hayır. Aslında geçen sene planımız, yeterli sayıda seçkin resim seçene kadar Commons'dan otomatik resim göstermekti. Biz kısa bir sürede yeterli sayıda seçkin resim seçilebileceğini sanıyorduk; fakat bu mümkün olmadı. Bununla birlikte, yeterli oranda seçkin resim seçilir seçilmez, Commons'dan otomatik almak yerine kendimiz tayin edeceğiz resimleri seçkin olarak seçilen resimler arasından.
  3. Yani bir ön adım olarak bu resmi bu sayfada aday olarak gösterebilirsiniz. Bununla birlikte ricam ve tavsiyem öncelikle sayfanın tepesinde gözüken kriterler bağlantısına tıklayıp seçkin resim adayları için gereken kriterlere göz atmanız. Ben gösterdiğiniz resmi detaylıca incelemediğim için tam olarak kriterlere uyuyor mu söyleyemiyorum; fakat emin olun ki bu resimlerde görsel güzelliğin yanı sıra teknik özellikler de çok önem taşıyor. Örneğin gönderdiğiniz resmin tonlarında ciddi sorun var fakat bilgisayarda halledilebilir durumda sanırım (emin değilim, dediğim gibi çok incelemedim fotoğrafı). Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 00:04, 18 Aralık 2007 (UTC)
 • Ben bu işin bu kadar meşakkatli bir süreç gerektirdiğini bilmiyordum doğrusu. Bunca zamandır buradayım, cehaletimi bağışlayın. Buralarda hiç aday resim görmeyişim tevekkeli değilmiş :) Bu resim bahsi geçen kriterleri biraz zor sağlar sanırım. Bu arada bu kadar zahmete katlanıp oldukça detaylı bir yanıt verdiğiniz için de teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --Abuk SABUK 02:39, 18 Aralık 2007 (UTC)

Anlatım bozukluğu var![kaynağı değiştir]

Sitenin bütün sayfalarında (ana sayfa dahil) bulunan grafiklerin bilgi satırında "Resim" kelimesi kullanılıyor. Oysa ki Türk Dil Kurumu sözlüğünde resim; "Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri" şeklinde tanımlanmış. Dolayısıyla Fotoğrafların "Fotoğraf" resimlerin de "Resim" şekilnde isimlendirilmesi gerekir.(Veya hepsine birden görüntü denilebilir.) NOT:TDK Sözlüğü'nde; FOTOĞRAF:Görüntüyü, ışığa karşı duyarlıklı cam, kâğıt vb. bir yüzey üzerinde özel makine ile tespit etme yöntemi. Bu imzasız yazı Halilemreozlu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Fotoğrafın fotoğraf, resmin resim olarak tanımlanmasına sistem el vermiyor. "Görüntü" kelimesi tartışılabilir elbette. Ancak "resim" kelimesinde de bir sorun yoktur, "fotoğraf" kelimesini de kapsar. Madem TDK'yı kaynak gösterdiniz aynı kaynakta TDKda 3. anlama bakarsanız "fotoğraf" kelimesini de kapsadığını görürsünüz.--Machiavelli' msj 14:33, 23 Aralık 2007 (UTC)
 • Resim sözcüğü bence uygundur. Gerek sözlüklerde gerekse gündelik hayatta foto anlamında yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin düğün resimleri, resim çekinmek vs. İyi çalışmalar.

köy ceşmesini deyişdirdilermi yoksa yanlış mıkoydu koyan hemşerim[kaynağı değiştir]

büyüknefes köyçeşmesimi resimdeki ve site yetkilisine nasıl ulaşılacak

köy ceşmesini deyişdirdilermi yoksa yanlış mıkoydu koyan hemşerim[kaynağı değiştir]

büyüknefes köyçeşmesimi resimdeki ve site yetkilisine nasıl ulaşılacak

Konular Sorular[kaynağı değiştir]

Öncelikle herkese iyi dileklerimi iletiyorum

Eğer hatalı kullanımda bulunduysam yeni üye olmama bağlayıp yardım etmeniz beni çok sevindirecektir. Dün hakkınızda ilettiğim iyi dileklerimden sonra sevgili Metal Militia dan çalışmayı teşvik edici güzel bir mesaj aldım.Mesajda ayrıca bana takıldığım konularda yardım edebileceğini anlatıyordu.Ben de kendisine takıldığım konular hakkında birkaç soru sorma düşüncesindeydim.Fakat bir türlü mailimi doğrulayamadım.Dolayısı ile de bir türlü mail atamadım.Mailimden yönlenen mail doğrulama yapamadı üstelik de bunu bir madde olarak tanıdı.Sanıyorum ki bir sorun var bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ayrıca bilişim hakkında bir topluluk göremedim.Uygun görürlerse bu konuyu yöneticilerle konuşmayı çok isterim.--Exabyte 15:16, 30 Aralık 2007 (UTC)

Muta nikahı[kaynağı değiştir]

Muta nikahı maddesini dilim döndüğünce hazırladım ancak Arapça çevirilerin eklenmesi lazım. Özellikle Kur'an'da "faydalanmak" olarak geçen kelimenin Arapça ne olduğu ve ne anlamlara geldiği bir bilen tarafından eklenirse çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler. NOT:Yardım ediyorum ayağına Sünni veya Alevi propagandası yapmaya başlarsanız iki elim yakanızda olur :) Herkese mutlu yıllar! --Abuk SABUK 19:56, 30 Aralık 2007 (UTC)

Trablusgarp, Trablus, Libya, Trablusgarp Beylerbeyliği[kaynağı değiştir]

Trablusgarp, Trablusgarp Beylerbeyliği, Trablus ve Libya maddeleri ile ilgili anlam ayrımı ve birleştirme konulu tartışmaya lütfen katılabilir misiniz? --Abuk SABUK 18:25, 31 Aralık 2007 (UTC)

İlginize[kaynağı değiştir]

Kategori:Tuttukları takımlara göre kişiler[kaynağı değiştir]

Daha önce bu kategori açılmış ve SAM ile silinmişti diye hatırlıyorum. Tekrar SAM yapmak mi gerekiyor?

Bir garip vikiproje...[kaynağı değiştir]

 • Bu sayfayı siz de görüyo musunuz? Yoksa ben halisünasyon mu görüyorum? Bi mana veremedim de bilgilenmek istiyorum. Herkese bol sevgiler, saygılar, selamlar, kolay geleler:)) --maderibeyzamsj 13:34, 7 Aralık 2007 (UTC)

İnfoCan[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kullanıcı infocan 16 eylülde yaptığı 4 katkı dışında en son temmuzda buraya katkı vermiş ve neredeyse ocak ayına gireceğiz. Yönetici olması doğru mudur bilmiyorum. Özel işleri nedeni ile vikipediye girememesi doğaldır ama bu süre içerisinde gereksiz yere bir yönetici sayısı şişkinliği arz etmektedir. Kullanıcı sayfasında da yazıdığı gibi uzun süreli olarak vikipediden vikimola almış. 2008'de mi döneceği belli değil. hangi ay, yıl döneceği belli değil. belki hiç dönmez. Ben talep ediyorum ki infocan'ın yöneticilik görevi alınsın, vikipediye döndüğü zaman eğer isterse geri verilsin yöneticiliği ya da ne bileyim. Siz vikipedistlerin de yorumlarını duymak güzel olur.--Tuz 11:24, 5 Aralık 2007 (UTC)

Merhaba. Bu konular daha önce tartışıldı. Yöneticiler seçilmiş kişilerdir ve kendileri bu görevi bırakmadıkları sürece, en azından şu anda sahip olduğumuz politika ve yönergelerle bu dediğiniz mümkün değil. Yapılıp yapılamayacağı şöyle dursun ben buna gerek olmadığını düşünüyorum açıkçası. Daha az aktif olan yöneticiler, daha çok aktif olan yöneticilere, yılda birgün bir değişiklikle, bir engelleme koruma veya silme ile yardım etseler dahi yeterlidir kanımca. Zira düşünürsek ben de kişisel meseleler sebebi ile eskisi gibi faydalı olamıyorum; beni de kullanıcılıktan azletmek ister misiniz? ^_^ Şaka bir yana, ben yöneticilerin az değişiklik yapsın çok değişiklik yapsın gerekli olduklarını düşünüyorum. En azından gün gelir geri gelir diyerek böyle bir değişikliğin gereksiz olduğunu söylemek istiyorum. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 19:33, 8 Aralık 2007 (UTC)
Merhabalar... Yöneticiler sayfasında gerekli bilgiler yer almıyor sanırım bu yanlış anlama da buradan doğuyor. Yöneticilik ilgili kriterleri yerine getiren ve topluluk tarafından onay görmüş kişiye verilen bir ek fonksiyonlar demetidir. Bu demet kullanıcı bu demeti sömürmediği sürece kullanıcıdan geri alınmaz. Yani pasif veya uğramıyor diye yöneticilik düşürülmez. Ayrıca genel olarak başka kullanıcıların, yöneticilerin katkı ve katılımlarını gözlemlemek, zamanımızı ve emeğimizi başkalarının yaptıklarını veya yapmadıklarını araştırmak yerine buraya doğrudan katkıya bulunmaya harcarsak çok daha doğru bir iş yapmış oluruz. Son bir nokta: Ünlü "kişisel saldırı yoktur" politikamız "katılımcıya değil olaylara, katılımlara yorum yapın" der. Katılımcılara çok takılmayalım. Bu konuda Köy Çeşmesi'nde bir başlık açılması yani doğrudan bir kullanıcı (ister yönetici olsun ister bürokrat isterse denetçi veya temizlik takımı üyesi fark etmez) hakkında başlık açılması kuşkusuz "katılımcılar üzerine yorumda bulunmayınız" ricasını yerine getirmemek olur. Kısacası: çok takılmayalım bunlara, yöneticilik görevleri istismar edilmediği sürece geri alınmıyor, kullanıcıları ne olursa olsun Köy Çeşmesinde başlık konusu yapmayalım ve son olarak, çok çalışalım! Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 22:46, 8 Aralık 2007 (UTC)

Şundan, bundan..[kaynağı değiştir]

Az önce en.wiki de 500 değişiklik ne kadar sürede olmuş diye bir bakayım dedim... 3 dakika ! Hemen dönüp tr.wiki de aynı şekilde 500 değişikliğin gerçekleştiği süreye baktım: tam tamına 3 saat 15 dakika !! Herkese sevgiler, saygılar, iyi pazarlar diyorum. --Metal Militia ileti 21:40, 8 Aralık 2007 (UTC)

 • Bir mader vardı. Hep bu kıyaslamayı yapardı ve hep sonunda bu lafı ederdi. Aaaaaah ahh:) --maderibeyzamsj 07:30, 10 Aralık 2007 (UTC)

İngilizce wiki Anadolu Medeniyetleri şablonu[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, şu bağlantıda yer alan ve İngilizce wikide konu ile ilgili maddelerin tartışma sayfalarına eklemek istediğim şablon her türlü geliştirme önerilerinize açıktır. Aslında Van Kalesinin ve Karya Alindasının da birer imajını yüklemek istiyorum, küçük de olsa yer var, ama inceliğinin nasıl kotarılacağını henüz kestiremedim. Görüş ve önerilerinize açıktır. cretanforever 11:24, 12 Aralık 2007 (UTC)

Reklam kokan kullanıcı sayfaları serbestmidir[kaynağı değiştir]

Mesela Kullanıcı:Wilmamania. eğer serbestse bende kullanıcı sayfama reklam almak istiyorum. Coca-Cola çok iyi bir para önerdi:-))))))--P vip.pngGK ® 16:20, 13 Aralık 2007 (UTC)

Tüh, sayfa silindiğine göre serbest değilmiş demekki. Gitti paracıklar. Şimdi aldığım kaparoyu iade edecem zorunlu olarak..--P vip.pngGK ® 16:31, 13 Aralık 2007 (UTC)

Merhabalar. Politikalarımıza aykırı hiçbir içerik kullanıcı sayfalarında ve kullanıcı mesaj sayfalarında barındırılamaz. Böyle bir sayfaya rastladığınızda ilgili kullanıcıya {{subst:Kullanıcı sayfası uyarısı}} şablonunu kullanarak kullanıcıya uyarı mesajı gönderebilirsiniz. Eğer gerekli değişiklik kullanıcı tarafından yapılmazsa konudan bir yöneticiyi haberdar edebilirsiniz. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 16:34, 13 Aralık 2007 (UTC)

He he, Sağlamcı aslında ben seni "acaba kuralları biliyormu bakalım" diye sınava tabii tuttum. Yoksa tabiki reklamın yasak olduğunu biliyorum.. Tebrikler sınavıda geçtin. Verdiğim oy helal olsun sana, yanılmamışım demekki:-))--P vip.pngGK ® 16:42, 13 Aralık 2007 (UTC)

Talep[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin madde açısından zayıf olduğu zamanlardan kalan bir alışkanlık olarak, önemli/ilgili olmadığına bakılmaksızın her uygun yere bağlantı verilmesini doğru görmüyorum. Bunların arasında gereksiz kırmızı maddeler çıkıp, gereksiz işgale yol açtığı gibi, defalarca her yerde sayısını saptayamadığım bağlantılar (Örn: Bütün "İstanbul" sözcükleri) ya da ilgisi olmasa da "nasıl olsa mevcut" düşüncesiyle yıllara (1996, 2000 gibi) bağlantılar veriliyor. Görüşlerinizi merak ediyorum. İyi çalışmalar, teşekkürler. Levent Abi ileti 21:44, 13 Aralık 2007 (UTC)

Merhabalar. Bu konuda benim madde düzenlerken(ki son zamanlarda bu düzenleme işinde pek çalışamadım) konu ile ilgili önemli bir tarih, ne biliyim, önemli bir yer söz konusu ise onlara bağlantı vermeye özen gösteriyordum. Konu ile alakasız ve hatta maddesi olmayan kelimelere bağlantı vermek bana gereksiz geliyordu. Ancak bir tarih bir konunun içinde geçiyorsa mesela ona atıfta bulunmak çok da gereksiz olmayabilir. Zira bu bağlantılar ben daha sadece bir okuyucu iken bir konuyu araştırırken bir anda birinden öbürüne geçmemi sağlıyordu. Bu konuda kesin bir şablon yok, size göre uygun olan iç bağlantı maddede olmalıdır. Kırmızı da olsa olması gereken bağlantılar olabilir; zira konu hakkında bilgisi olan bir kişi bu kırmızı bağlantıyı görüp, içi cızlayıp bu maddeyi de açmak isteyebilir diye düşünüyorum. İlk maddemi oluşturma sebebim buydu mesela. Önemli bir konuya temas etmişsiniz. Teşekkürler. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 21:52, 13 Aralık 2007 (UTC)
 • Merhabalar,

Bağlantılara ilişkin yöönergemize göz atarsanız zaten bu dediğiniz şeyin orada da tavsiye edildiğini görürsünüz. Bununla birlikte bunlar sadece tavsiye; yani kesin kurallarla insanlara "şunlara iç bağlantı koyacaksın fakat şunlara koymayacaksın" dememiz pek de mümkün değil, kuşkusuz bu buranın özgür vasfına da biraz zararlı gelebilir. Bununla birlikte bunu tavsiye ve teşvik etme noktasında size katılıyorum. Yine de farklı bakış açıları sonucu farklı iç bağlantıların fayda düzeyinin artabileceğini düşünüyorum; ben özellikle yıllara bağlantı verilmesini önemsiyorum ve girişte belirli bir kişinin doğum tarihi verilirken (kişi maddelerinde) hem ayın ilgili gününün hem de yılın iç bağlantısı olmasının çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki boş kalan bu maddelerimize, belki birisi tıklayıp da ilgili kişinin doğum/ölüm tarihi eklemek ister? Belki düşük bir şans ama sanırım umut etmek de güzel şey ^_^ Kesin kurallar çizmeden, iç bağlantı konusu biraz abartan arkadaşlara gösterdiğim yönergeyi göstererek çeşitli tavsiyelerde bulunabilirsiniz kibarca; eminim anlayışla karşılayacaklardır. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 15:26, 14 Aralık 2007 (UTC)

 • Sevgili Noumenon;

Verdiğiniz bilgi ve fikirler yeterince yararlı oldu. Teşekkür ediyorum, herkese iyi çalışmalar. Levent Abi ileti 15:45, 14 Aralık 2007 (UTC)

BÜYÜK HARF[kaynağı değiştir]

Bazı maddere baktığımda içinde büyük harf kullanımı görüyorum. Örnek isterseniz Poyracık, Dursunbey. Bu konuda ip lere bir uyarı göndememiz lazım. Ben bunları tek tek küçük harfe çevirmeye üşeniyorum ve rastladığımda görmezden geliyorum. Ama içimde rahat etmiyor. Ne yapmak gerekir?--P vip.pngGK ® 13:57, 15 Aralık 2007 (UTC)

Öncelikle konuyu açtığınız için teşekkürler. Kullanıcılara atmak için bir uyarı şablonu oluşturulabilir. Ayrıca bunları otomatik çevirebilirsiniz; internette büyük -> küçük, veya küçük -> büyük çeviri olanağı sunan birçok sayfa var... çok da basit bir fonksiyon zaten; belki otomatik yapacak küçük bir eklenti bile yazabiliriz... şimdilik denk geldiniz mi, şu siteyi kullanarak çevirebilirsiniz: string-functions.com, "case". Türkçe karakter sorunu olur mu bilmiyorum (kontrol etmedim); ama nette araştırırsanız büyük ihtimalle karakter sorunu olmayacak bir tane de bulursunuz. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 22:18, 15 Aralık 2007 (UTC)

İlgi göstermene mersi. Ancak teknik kullanımında iyi değilim. Herşeyi benden beklemeyin KahraMAN'lıkda bir yere kadar. Tekniği iyi olanlar söylediğin programı kullansın. Benim derdim vandallar. Ama bu büyük harfler çok büyük problem. Yakışmıyor buraya. Bu millet hiçmi gazete falan okumuyor.--P vip.pngGK ® 02:01, 16 Aralık 2007 (UTC)

Valla ya çok fazla imla hatası görüyorum ve gıcık oluyorum, özellikle köy maddelerinde nokta, virgül, boşluk, kelime hataları...almış başını gidiyor. Buradan herkese imla kuralları hakkında sağduyuya çağırıyorum--Peace.gifSαвяι¢αи76ileti 16:45, 21 Aralık 2007 (UTC)

Aynı konuda birkaç benzer maddenin bulunması hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba. Vikipedi'de, Osmanlı tarihinin ve hattâ Cumhuriyet'in ilk yıllarının önemli bir konusu olan aşar vergisi üzerine üç ayrı madde gelişitirldiğini gördüm.

 1. Aşar(Öşür) Vergisinin Kaldırılması maddesi, (Bu maddenin adını Aşar Vergisi olarak değiştirdim.)
 2. Aşar,
 3. Öşür.

Her üç maddede de önemli bigiler mevcut. Kimi benzer, kimi aynı, kimi ayrı. Gerek bu 3 maddedeki bilgileri gerekse internetten aldığım diğer bilgileri, Aşar Vergisi maddesinde toplayarak düzenlemeye çalıştım. Aynı konuyu 3 ayrı maddeyle farklı farklı işlemenin ansiklopedide kirlilik yaratabileceğini düşünüyorum. Ansiklopedide kirlilik ve karmaşa oluşmaması bakımından neler yapılması gerektiğine ancak sizler karar verebilirsiniz ve düzeltebilirsiniz. Benim bilgim bundan ötesi için yetersiz kalır. Durumu arz etmek istedim. Saygılarımla. --M. Yalçın Yalhı 18:37, 16 Aralık 2007 (UTC)

Bütün maddelerdeki bir başlık altında toplamamız en doğrusu sanırım. Bunu yaptıysanız, diğer maddeleri {{çift madde|benzediği maddenin adı}} şablonuyla işaretleyin bence. Eğer bir itiraz çıkmazsa bir süre sonra bu diğer maddeleri yönlendirme sayfası haline getirebilirsiniz ve ya sizin yerinize bunu farkeden bir Vikipedi:VikiCüce yapar. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 20:30, 16 Aralık 2007 (UTC)

İyi bayramlar[kaynağı değiştir]

meee...
 • Herkesin bayramını kutlar, daha nice bayramları huzur, sağlık ve mutluluk içinde geçirmenizi dilerim. Cat 09:10, 20 Aralık 2007 (UTC)
  • Tüm Viki ailesine mutlu bayramlar diliyorum, sevgiler. Levent Abi ileti 09:11, 20 Aralık 2007 (UTC)
 • Bayramınız Kutlu Olsun!--Tuz 09:14, 20 Aralık 2007 (UTC)

Herkese iyi ve mutlu bir bayram dilerim. --Manco Capac 12:07, 20 Aralık 2007 (UTC)

 • Herkesin bayramı kutlu olsun ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 16:02, 20 Aralık 2007 (UTC)

Bende tüm pastafaryanlar adına hepinizin kurban bayramını kutlarım. Bu arada resimdeki koç kes meee diyor olmasın :-)--P vip.pngGK ® 19:55, 20 Aralık 2007 (UTC)

Bayram mesajı gönderemediğim herkesin Kurban bayramını kutlarım(Dedemin inekleri.)--Peace.gifSαвяι¢αи76ileti 16:57, 21 Aralık 2007 (UTC)
Henüz bir kurbanınız yoksa 'BÜLENT ERSOY' yazıp 3399'a gönderin, ablanız size kurban olsun... nyaahahaha :-) Bu elime geçen en gırgır bayram mesajıydı. Herkezin bayramı mubarek olsun. selamlar --Erdall 06:26, 22 Aralık 2007 (UTC)

Fenerbahçe Haber[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,Fenerbahçe ile ilgili Vikihaber benzeri bir şablon oluşturmayı düşünüyorum.Fakat şablon bolluğu oluşturup oluşturamayacağına dair fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.Ayrıca eğer onaylarsanız bu haberlerin Vikihaber'in içinde olması da söz konusu.Görüşlerinizi bekliyorum.--Kızıl Şaman 11:32, 22 Aralık 2007 (UTC)

Sadece Fenerbahçe ile ilgili bir haber şablonu bence pek gerekli değil, ayrıca ansiklopedik olma kriterimizi ihlal edeceği düşüncesindeyim. Ama eğer Portal:Fenerbahçe için bir haber şablonu olacaksa portal için çalışanların koordinasyonunu sağlamak açısından iyi olabilir. Khutuckmsj 09:08, 24 Aralık 2007 (UTC)


Kardeş Vikipedi Projesi[kaynağı değiştir]

Sevgili kullanıcılar,

Aklımdan geçen bir proje var. Konu şudur ki, 5 yılda Türkçe vikipedi açısından çok şey gelişti. Üst seviyelere çıktı. Birkaç pürüz olabilir elbette ama gidiyor işte aldı başını... 100.000 sınırını katkılarımızla geçmek üzereyiz.

Şimdi sadete gelelim. Neden bir wikipedia ile kardeş olmuyoruz ki ? Bize çok şey kazandırabilir. Yardımlaşma ve diğer konular açısından... Örneğin Macar veya Danca wikipediası gibi. Yorumları bekliyorum. İrtibata geçelim. Saygılarımla.


--SBM ileti 25 Aralık 2007 18:19 (UTC)

Üzgünüm ama henüz kendi sorunlarımızı halledebildiğimizi düşünmüyorum... madde sayımızın şişkinliği taslak çokluğundan ibaret, nitel bir anlam ifade etmiyor yani. Pek de iyi bir durumda sayılmayız. Bununla birlikte isteyen diğer Vikipedilerde de çalışabilir, bizim Vikipedimizle onlar arasında koordine işler yapabilir. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 02:09, 27 Aralık 2007 (UTC)

-yeni- Seçkin İçerik Sorumlusu[kaynağı değiştir]

Bundan aşağı yukarı bir yıl kadar önce, sevgili Vito, beni SİS adayı göstermiş ve siz değerli Vikipedistler de beni bu göreve layık görmüştünüz. Aradan geçen zaman içerisinde, 28 madde, 32 resim, ve 2 liste, seçkin seçildi tarafınızdan. Ne yazık ki, ilk günlerdeki heves ve hareketlilik zamanla yerini bir durgunluğa bıraktı. Şimdi bu eski şevk ve heyecanı yeniden canlandırma zamanıdır diye düşünüyor ve bu amaca yönelik olarak da değişime kendimden başlıyorum. Görevimi yılsonu itibarıyla (31 Aralık) bırakıyorum. Bir yıl zarfında mutlaka hatalarım olmuştur, lütfen mazur görün, sürç-ü lisan ettiysem affola...

Yeni yılda, yeni bir SİS ile, yepyeni seçkin maddeler seçelim, kaliteyi, Vikipedi'nin kalite çıtasını daha da yükseltelim. Yeni Seçkin İçerik Sorumlumuz için bir oylama yapmamıza gerek bile yok aslında. Tarafsız, adil, ve ciddi katkılarıyla yakından tanıdığınız sevgili Mach'i bu görev için öneriyorum. Sizler de Mach'in bu göreve layık olduğunu düşünüyorsanız, lütfen aşağıda fikirlerinizi belirtiniz. Yok eğer, "ben de varım, bu göreve ben de talibim" diyen varsa bir oylama yapabiliriz elbette. Birazdan Mach'i haberdar edeceğim, ve kabul ederse sizlerin de desteği ile yeni yılda yeni Seçkin İçerik Sorumlumuz olarak görelim kendisini. Teşekkürler. --Metal Militia ileti 19:49, 25 Aralık 2007 (UTC)

Güvenin için teşekkürler Metal Militia. Eğer toplulukta beni bu sorumluluğa layık görürse elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım. Saygılar, iyi çalışmalar.--Machiavelli' msj 20:08, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Machiavelli''nin 2008 yılı için Seçkin İçerik Sorumlusu olarak katkıda bulunmasını kabul ediyorum. Bu görevin gereklerini istenenden öte yerine getireceğini düşünüyorum. Kolay gelsin. --Mskyrider ileti 20:16, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Bu görevi layıkıyla yerine getireceğini düşünüyorum. Khutuckmsj 20:21, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Mach'in olmasını ben de destekliyorum.Başarılar.LucasiletiEmblem-very-evil.svg 20:31, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Kullanıcı:Mach gerçekten çok uygun bir isim; destekliyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 20:44, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Ben de destekliyorum. Şimdiden tebrikler. --Abuk SABUK 21:13, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Görevin üstesinden zorlanmadan geleceğine inanıyorum.Kendisine başarılar dilerim.--Eldarionileti 21:43, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Mach'de bu işi yapamazsa kimsecikler yapamaz. Başarılar dilerim. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 22:02, 25 Aralık 2007 (UTC)
 • + Mach'in bu görevi de layıkıyla yerine getireceğini düşünüyorum. Şimdiden kolaylıklar dilerim. --Yabancımsj 07:16, 26 Aralık 2007 (UTC)
Topluluğun tam desteğini alan Kullanıcı:Mach Vikipedi'nin yeni Seçkin İçerik Sorumlusudur. Kendisini tebrik eder, Vikipedi için hayırlı olmasını dilerim. Görevi 31 Aralık 2008 tarihine kadar sürdürecek, bu tarihte şartlara göre ya devam edecek ya da görevini başka bir kullanıcıya devredecektir. --Metal Militia ileti 10:40, 31 Aralık 2007 (UTC)

Yeni resim seferberliği![kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Arkadaşlar bazı şeyleri anlamamız lazım: herkes Vikipedi'nin düzenli, derli toplu durması için bir şeyler yapmalı. Yeni resimler kısmına bir iki kullanıcı dışında kimse bakmıyor. Bu sebeple bir avuç yönetici eklenen her resmi her gün inceleyip, gerekli şekilde kaynaksız ve/veya lisanssız şablonlarıyla etiketliyor, sonra da o gün için silinmesi gerekenleri siliyor. Hem etiketlemek hem silmek cidden çok zaman alıyor ve bu sebeple resimlerin elenmesi işi yöneticiler için cidden çok ağır bir yük oluyor. Oysa uygunsuz resimlerin etiketlenmesi tüm topluluğun işi; sadece yöneticilerin görevi değil. Bu sebeple lütfen aşağıda belirtilen eylemi her gün 5 dakikalığına yapın:
 • Soldaki araçlar başlıklı menüden Özel sayfalar bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada Yeni resimler yazan bir bağlantı göreceksiniz. Buna tıkladığınızda önünüze son eklenen resimler gelecek. Birkaç resmi tıklayın ve sayfalarını açın. Eğer resimde kaynak belirtilmemişse {{kaynaksız resim| gün=bugün | ay=buay | yıl=buyıl}} etiketini ekleyiniz. Bugün yerine bugünün gününü, ay yerine bu ayın ismini (baş harfi büyük), yıl yerine ise bu yılı yazın. Eğer resimde herhangi bir lisans etiketi yoksa {{lisanssız | gün=bugün | ay=buay | yıl=buyıl}} etiketini ekleyiniz. Aynı şekilde, bugün yerine bugünün gününü, ay yerine bu ayın ismini (baş harfi büyük), yıl yerine ise bu yılı yazın. Örneğin 27 Aralık 2007 tarihi için hem kaynaksız hem de lisanssız bir resme şu etiketlemeyi yaparız:

kaynaksız resimler için: {{subst:Kaynaksız dosya}}
telif etiketi olmayan resimler için: {{subst:Belirsiz}}

 • Son birkaç not: eğer bir resim "kişisel" lisansına sahipse, yani lisansta kişi resmi kendisinin ürettiğini söylüyorsa kaynak belirtmesine gerek yoktur. Eğer bir resmin bir kişinin belirttiği lisansa sahip olması mümkün değilse (örneğin bir logo veya bir kitap kapağına kamu malı lisansı yapıştırılmışsa) {{Telif-inceleme}} etiketini yapıştırarak bu resmin telif durumunun incelenmesini isteyebilirsiniz. Eğer bu işlerde acemiyseniz bu tip resimlerle veya herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda resimlerden veya teliflerden anladığını düşündüğünüz birine bir mesaj atarak soru sorabilir, yardım isteyebilirsiniz. Lütfen siz de bir el atın yoksa bu Vikipedi uygunsuz resimler arasında boğulup gidecek... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 00:00, 27 Aralık 2007 (UTC)
Resim etiketleri konusunda Vikipediye sürekli yardımda bulunmayı düşünenlerin çok olması durumunda, aktif olmayan Vikiproje:Resim etiketleme'yi tekrar canlandırabiliriz bile, belki, ümit ediyorum yani Face-smile.svg--Machiavelli' msj 00:10, 27 Aralık 2007 (UTC)
Etiketlenen medyayı yükleyen kullanıcılara yol gösteren bir mesaj atıp haber versek iyi olur, çoğunun resimlerin silindiğinden bile haberinin olduğunu sanmıyorum. Zaten vikiprojenin amaçları arasındaymış. Ayrıca konu resimlerden açılmışken resim bilgi kutusunun adil kullanım resimleri için yetersiz olduğunu düşünüyorum, kutuya ingilizce wikideki gibi yeni parametreler eklenmeli (en azından kullanıldığı madde diye bir başlık mutlaka olmalı). İyi çalışmalar.--Gökhan 19:23, 28 Aralık 2007 (UTC)
Haklısınız. Ekledikleri resimleri hatalı olan kullanıcılara {{subst:Resim etiketi}} uyarı şablonu yollanabilir. Resim bilgi kutusunda ise şablonu değiştirmek yerine en:Help:Image page sayfasının çevrilmesi çok daha yaralı olacaktır diye düşünüyorum. Resim yardım sayfalarının çevrilmesi ve güncellenmesi konusunda birkaç kullanıcıyla birlikte çalışıyoruz. Ancak hatırladığım kadarıyla bu sayfaya henüz el süren olmadı. Belki ucundan tutmak istersiniz Face-smile.svg. Saygılar.--Machiavelli' msj 20:51, 28 Aralık 2007 (UTC)

Hangi okullar kayda değer?[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Gerçekten hangi okullar kayda değer? Açılalı birkaç yıl olmuş ilköğretim okullarını bile barındırıyoruz. Oysa kişiler vb. bazı konularda kayda değerlik kıstaslarına sıkı bir şekilde riayet ediyoruz; doğru olan da bu. Peki bunu niçin okullar için yapmıyoruz? Sahip olduğumuz okul maddelerinden hangisi aşağıda alıntılanan genel kayda değerlik kriterini sağlamakta:

Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, çoklu (yani birden çok) ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir.

 • Ek, özel bir kriterler bütünü getirmeden, sadece bu genel kriteri kullanarak, hâli hazırda barındırdığımız ve eklenecek okul maddelerini eleyelim derim. Tabii ek, özel kriterler getirmek isteyen çıkarsa; bu da kabulüm. Bununla birlikte ek ve özel kriterler bütününün sayfasının hazırlanması veya var olan yönergelerden birine monte edilmesi, kriterler kümesinin hazırlanması, topluluğun bunları onaylması uzun süreceği için bu işlemi yapacaksak bile, bu işlemi yaparken elimizdeki genel kayda değerlik kriterini (yukarıda alıntılananı) kullanarak okulları elemeye başlayalım derim. Bunlar sadece kafamdakiler; fikirleri ve önerileri olanlar lütfen belirtsin... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 05:20, 27 Aralık 2007 (UTC)
Eklenecek okullar için, kayda değerlik şartı yanı sıra, birkaç tane tanınmış (ya da ansiklopedik) mezunu olma kriteri getirilebilir.--Gökhan 11:10, 27 Aralık 2007 (UTC)
 • Konya Ereğli Beyören Çatmataş İlköğretim Okulu maddesini gördüğümde içim ısındı. Ne güzel dedim, Tanrının bile unutmak üzere olduğu bir okulu vikipedi unutmamış dedim kendi kendime ve sevindim. Bence okullar için ayrı kriterler getireceğimize, onları istisna yapalım ve illaki bir yerlerde adından bahsedilmesini beklemiyelim. Özellikle bu tür köy okullarını ansiklopedimizde bulunduralım, bunun ne zararı olabilir ki? Tabi bir diğer seçenekte bu tür köy okullarını o köylerin maddelerine eklemek olabilir. Ama bunları kayda değil diye ya da ansiklopedik değil diye silmek yerine o köy maddesi ile birleştirilmesini önerebiliriz, bunun için bir şablonumuz var değil mi? Henüz köy maddesi açılmamış ise açılmasını bekleyebilir ya da açabiliriz sanırım. Teşekkürler. --Manco Capac 12:43, 27 Aralık 2007 (UTC)
Sizi anlıyorum, gördükçe benim de hoşuma gidiyor... fakat Vikipedi bir ansiklopedi projesi. Okullarımızı, yerel kahramanlarımızı tanıtabileceğimiz bir yer değil. Bunda istisna yapmak diğer şeylerde istisna yapmamak bizi taraflı ve çifte-standartlı kılmaz mı? Bununla birlikte köy okullarının içerikleri elbette ilgili köyün maddesine taşınabilir. Okul listelerini de yoğun bir biçimde destekliyorum: İstanbul'daki liseler listesi, Konya'daki ilköğretim okulları listesi tarzı listeler koysak yararlı ve hoş olur. İçeriklerin birleştirilmesi ve listelere taşınması bence çok hoş olur; içerik yok edilsin demiyorum zaten fakat tek başına durmamalı, çifte standart yapmayalım. Umarım anlayışla karşılayabiliyorsunuz... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 15:07, 27 Aralık 2007 (UTC)

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarin otomatik olarak kayda değer kabul edilmesine ben de karşıyım. Buna göre tek göz köy okullarına madde açılabiliyor. Ama binlerce öğrenci eğiten devasa özel kurs zincirlerini silmeyi tartışıyoruz VP:SAM'da. Küçük ilkokulların çoğu elbette ansiklopedi maddesi olacak kadar kayda değer değil. Bu konuda diğer maddelere uyguladığımız kayda değerlik (VP:KD) kıstaslarını okullara da uygulama teklifini destekliyorum. Ancak hangi liseyi VP:HS uyarınca hızlı sileceğimize, hangisini bırakacağımıza daha kolay karar vermemiz için ek bazı kuralların işimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. İngilizce Vikipedi'de şu anda bu konuda bekleyen bir öneri var. [2] Buna göre aşakğıdaki kıstaslardan en az ikisinin varlığı belgelendiğinde, bir okul kayda değer sayılıyor:

 1. Kayda değer bir sportif veya akademik başarı sağlayan okullar (mesela ülke çapında spor şampiyonaları, ÖSS/ÖYS sonuçlarında birincilik)
 2. Tarihi boyunca en az bir kez bir rekora imza atmış okullar (mesela en kalabalık sınıf, okul takımının ligde en uzun süre yenilmezlik ünvanı olması)
 3. Okulun kayda değer bir kuruluştan resmi bir ödül almış olması.
 4. Okulun kayda değerlik kıstasları uyarınca uygun bulunmuş Vikipedi maddesi olan birden fazla mezunu veya personeli bulunması.
 5. Okul, personeli veya öğrencilerinin kayda değer ve okulla ilgili bir olaya karışmış olması.
 6. Okulun yüksek eğitim kalitesine sahip olduğunun resmi bir standartla belgelenmesi (ABD'deki Blue Ribbon okulları gibi)
 7. Okul binasının mimari açıdan önem taşıması.

Ne dersiniz arkadaşlar? Bence bu kıstaslar bizim için de uygulanabilir. Bir noktaya dikkat edin: Bu kıstaslar, VP:KD'den bağımsız değil. Yani bunlardan ikisine sahip olmayan bir okul da, teorik olarak, VP:KD'nin diğer kıstaslarını yerine getirebilir ve maddesi olabilir. Bu ikincil kıstas seti, VP:KD tartışmalarını kısaltıp bize zaman kazandırmak için. Saygılarımla, Filanca 21:38, 27 Aralık 2007 (UTC)

 • Bu kıstaslar bence gerçekten güzel ve uygun. Eğer topluluktan başka olumlu yanıtlar gelirse ben bu kıstasları ve genel olarak gelen tüm önerileri kullanarak bir yönerge önerisi/adayı hazırlayabilirim. Sonra metin beğenilir ve onaylanırsa (topluluk tarafından), yönerge hâline getirip kullanmaya başlayabiliriz. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 23:21, 27 Aralık 2007 (UTC)
 • Bence temel olarak alabileceğimiz uygun kıstaslar. Bu konuda bir yönerge de iyi olacaktır. Teşekkürler.--Machiavelli' msj 03:16, 28 Aralık 2007 (UTC)
 • Haklısın vikipedi bir ansiklopedi ama unutmayalim ki bu bir internet ansiklopedisi. Dolayısıyla diğer ansiklopedilere göre daha esnek olabilir, olmalıdır da, değil mi? Bu ansiklopediye baktığımda içinde bir sürü yerli veya yabancı dizi karakterleri için madde görebiliyorum, hatta eurovision yarışmasına katılan bir daha kimsenin hatirlayamayacağını düşündüğüm şarkılar için bile madde var. Onu bırakın içimizdeki kaç kişinin bildiğini bilemeyeceğim bir süsü silah için bile madde var. Sonra mitolojide bir yarı tanrının kızı ya da oğlu olmak dışında ne mitolojiye ne de genel kültüre bir şey katmamış efsanevik karakterler için bile maddeler var, ayrıca birsürü bilgisayar oyununun birsürü ufak tefek karakteri için bile maddeler var ve bir futbol takımında oynamak dışında hiç bir özelliği olmayan bir sürü futbolcu için bile onlarca madde var. Dolayısıyla bu tür maddeler var iken okulları öncelikli olarak ele alıp ansiklopediyi buradan dizenlemeye başlamak bana biraz işgüzarlık gibi geliyor. Haklısınız bir yerden başlanmalı mutlaka, ancak bu konuda özellikle açılmış ve açılacak olan yeni okul maddelerini girerken baltalar elimizde uzun ip belimizde biz gideriz silmeye hey silmeye hey şeklinde maddelerin silinmesi biçiminde olmamalı diye düşünüyorum. Teşekkürler --Manco Capac 08:52, 28 Aralık 2007 (UTC)

Olayi sadece Turkiye capinda gormeyelim. Ornegin Turkiye'nin koy ilkokullarini buraya ekleyecek isek, bir baska ulkeninkileri de (Ornegin Cin) kistasi asmis olur. Her ne kadar bu uç bir yone gidiyor olsa da, sahsen okullar konusunda kriterlerin asagi cekilmesinden yanayim. Eger duzgun sekilde girildiyse, baska bir ulkenin ilkokullarini da burada arayinca bulmaktan rahatsizlik duymam. Gene de bu bir kistas tartismasi ve diger arkadaslarin da dusuncelerini duymak isterim. Saygilar, Citrat 05:40, 29 Aralık 2007 (UTC)

Bence en az 10 cümleden oluşan herhangi bir okul maddesi kayda değer olmalıdır. Bir ansiklopedinin çok yönlü olması taraftarıyım bu yüzden Manco Capac'ın söylediklerine katılıyorum. Neredeyse bu tartışma da köy maddeleri tartışmasına dönecek gibi görünüyor, arkadaşlar.........Face-grin.svg--Peace.gifSαвяι¢αи76ileti 14:18, 29 Aralık 2007 (UTC)
 • Vikipedi'deki her maddenin genel kayda değerlik yönergesine uyması zaten şart. Bu da şu demek: biz şu anda ilkokul maddelerini, alışkanlığımızdan ötürü, bir türlü bu kriterle test etmiyoruz. Eğer yeni kriterler seçmezsek, bu kriteri uygulamaya başlayacağız ve bu da çok daha fazla maddenin sonunu getirecek. Bugüne kadar göz önünde bulunmamış olmaları onların kayda değer sayıldıkları için tutuldukları anlamına gelmiyor. Diğer her konuda kayda değerlik kriterlerini harfiyyen uygulamaya çalışırken okullar konusunda, sırf duygusal açılımlarla, çifte standart uygulamamız size ne oranda doğru? Tamam, kâğıttan bir ansiklopedi değil ama bu bir serbest kürsü, bir derleme olduğu anlamına da gelmiyor. Duygusal sebeplerinizi anlayabiliyorum; geçen sene ortaya çıkmış bir şarkıcıya yer verirken okullara, yerel kahramanlara yer vermemek bence de garip fakat sonuçta kabul etmeliyiz ki bu bir ansiklopedi ve kriterimiz de bu insanların, kurumların kaynaklarda konu edilmesi... Ben okullar için kayda değerlik yönergesine en kısa zamanda başlayacağım. Sizin de mantıklı ve faydalı kriterlerle yardımcı olmanızı bekliyorum. Hep birlikte bir yönerge adayı hazırlar, topluluğun genel onayını alacak şekle getiririz. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 22:26, 29 Aralık 2007 (UTC)
Katılıyorum, kayda değerlik konusunda hiç bir istisna tanımamalıyız, okullar dahil. Aksi halde, bir gün kendimizi sadece Çin'deki ilkokullara değil, yoga kurslarına da madde açarken buluruz. Filanca 00:00, 30 Aralık 2007 (UTC)
Sorun da bu, kayda degerlilik kriterleri "net" degil. Bunun tartismasi tum Wikipedia'larda yapiliyor ve sik sik Jimbo da dile getiriyor ancak kati bir cevabi yok (benzer bir tartisma tum milletvekillerinin kayda deger oldugu seklide sonuclanmisti; tahmin ederseniz bunun da zaman ve yer kisatasi yok). Okullari, kaliciliklarindan oturu kurslar ile ayni sinifa koymaya karsiyim; sonucta kisilerinin gecmisinde egitim kurumlari referans olarak gosterilir ve bu referansin Vikipedi'de de bulunmasi bana dogal geliyor. Okullari onemli kurumlar olarak goruyorum. Ancak tekrarliyayim; sahsi gorusum. Saygilar, Citrat 04:46, 30 Aralık 2007 (UTC)
 • Önemli olan salt bizim tartışmalarımız değil... kişiler ile kurumlar arasında çok ciddi farklar var ve kişiler ile ilgili kurallar daha da sıkı. Bir kişinin milletvekili olabilmesi için çok yoğun oranda halk ile iletişim kurması gerekir bu da kitle medya araçlarının azami kullanımı anlamına geliyor: bu insanlar hiç röportaj vermeden, hiç gazetelerde adları duyulmamışken, hiçbir televizyon programına konul olmamış, hiçbir kitap yazmamışken gökten zembille inip seçilmiyorlar... tamam en azından çoğunluğu öyle seçilmiyor. Bence burada odaklanmamız gereken nokta politikacıların kişilerin daha özel bir kategorisi olduğu, milletvekillerinin ise politikacılardan da daha özel bir kategori olduğudur. Her kişi kayda değerdir denmiyor, her politikacı da kayda değerdir denmiyor, sadece milletvekilliği seviyesine ulaşmışlar diyor: aynı şeyi okullar için de diyoruz, her okul kayda değer olamaz, her başarılı okul da kayda değer olamaz, belirli bir seviyeye ulaşanlar kayda değer olur. O farkı yakalamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum zira eğer okulları kişiler bazından bir kategoriyle karşılaştıracaksak bu doğrudan kişiler olmalıdır kişilerin özel kategorisi olan politikacıların özel bir kategorisi olan milletvekilleri değil... kalıcılık ise tek başına bir kriter değil zira o zaman muhtarları da girmemiz gerekirdi devlet kayıtlarında onların da kalıcılığı var. Hatta devletin kaydettiği her şey kayda değer olurdu... Sonuç olarak istesek de istemesek de bir kriterler kümesine sahip olmamız şart; evet zor farkındayım, henüz İngilizce Vikipedi bile bir kriterler kümesinde karar kılabilmiş değil ama ben topluluğumuzun bu konuda da en mantıklı ve ansiklopedik çözüme ulaşacağına inanıyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 06:32, 30 Aralık 2007 (UTC)
Merhaba Citrat. Kusura bakma, okulla kursun farkının birinin kalıcı olup diğerinin olmaması olduğu savı pek makul gelmiyor bana. Nesillere yayılan çok eski kurslar ve çok kısa sürede kapanan okullar var. İngilizcede özel kurslara da okul diyorlar. Çok bulanık bir fark. Pek çok profesyonel özgeçmişte okunulan ilkokuldan bahsedilmez ama alınan bilgisayar kurslarından bahsedilir -- eğer bu bir kayda değerlik kıstası ise. Ayrıca şimdiki kıstaslarla kayda değer olduğu gösterilebilecek kurslar ve gösterilemeyecek okullar olduğu açık değil mi? Saygılar, Filanca 22:45, 30 Aralık 2007 (UTC)
Milletvekilleri tartismasina burada girmek istemiyorum ancak butun bu konustuklarimiz "esigi" nerede tutugumuz ile alakali. Her okulu alamayiz diye bir kistas da koyabiliriz, her miletvekilini de; ya da tam tersi. Tamamen Wikipedia'nin dinamikligi ve bu bilginin yararliligi ile alakali bir konu...
Okul ve kurs kiyaslamasina da cok girmek istemiyorum. Keza benim soyledigim bir genelleme idi; tabii ki istisnalar bulunacaktir. Ben uzun donem suren kalici kurslarin da Vikipedi'ye girmesinden yanayim. Eger bir okul kisa surede icinde kapaniyorsa (ve ek ansiklopedilik bir kriteri yoksa) tabii ki silinebilir. Ancak bir cok okul uzun sure egitim veremkte ve bu donem icinde 1000'in uzerinde mezun vermektedir. Insanlarin gecmisinde her zaman yer almaktadir; CV'de olsun olmasin.
Bunu bir tek ilkokul bazinda dusunmeyelim: orta, lise, imam hatip ve teknik okullar da var.Sanirim bu tartismayi daha uygun bir yere tasimakta yarar var. Kistas konulari her zaman coklu tartismadan ve farkli bakis acilarindan yarar gormustur. Mutlu yillar herkese, Citrat 04:58, 31 Aralık 2007 (UTC)

Yağlı güreş[kaynağı değiştir]

Şu sayfadaki pehlivan isimleri ile ilgili tartışmaya lütfen katılabilir misiniz? --Abuk SABUK 22:46, 25 Aralık 2007 (UTC)

Güçlü Ekibime[kaynağı değiştir]

Öncelikle profilimden göreceksiniz ki henüz yeni bir üyeyim

Eğer bir hatam varsa şimdiden kusura bakmayın.Görüyorum ki hakikaten güçlü bir ekibiz.İnsanların yararına bilgi almalarını sağlayacak insani ve tarafsız bir çatıda dünyayı değiştime ve güzelleştirme uğraşındayız.Eminim ki bu da aldığınız diğer teşekkür mesajlarından biridir.Ekibimle beraber adminlerim ve coderlerimi de çok tebrik ediyorum çünkü sistem gerçekten harika düzenlenmiş.Önceleri Wiki yi sadece yararlandığım bir site olarak görüyordum.Fakat karşılaştığım özgür ortamda üye olmayan kişilerin bile(gerçi her şartta zaten ip adreslerimiz alınıyor:) ) editörlük yapabildiğini görünce neden ben de yardımcı olmayayım diye düşündüm.Gecikmiş de olsam bu topluluğa katılmak benim için şereftir.Sözlerimi bitirirken tüm ekibe başarılar diliyorum.

Bilgi Işığımız Olsun--Exabyte 16:05, 28 Aralık 2007 (UTC)

Bu ne neşeli, ne kadar güzel bir başlangıç. Hoş geldin, sefa geldin--P vip.pngGK ® 22:11, 28 Aralık 2007 (UTC)

Hoşgeldiniz. Mutlu yıllar! --Abuk SABUK 01:39, 31 Aralık 2007 (UTC)

Ermeni Soykırımı İddiaları maddesinin tarafsız bakış açısıyla düzenlenmesi[kaynağı değiştir]

Ermeni Soykırımı İddiaları maddesi şu andaki sürümüyle bir çok vikipedi kuralını ihlal eder durumdadır. Konuyla ilgili görüşlerinizi tartışma sayfasında belirtmeye davet ediyorum. Gerekçeler de bu sayfa içerisinde belirtilmiştir.--Qwl mesaj at 17:59, 28 Aralık 2007 (UTC

2008 ![kaynağı değiştir]

Feuerwerk Lichterfest STU 56.JPG

Yeni yılın hepimize barış, sağlık, bol kazanç ve mutlu, huzurlu yaşamlar getirmesi dileğiyle.. Levent Abi ileti 19:37, 30 Aralık 2007 (UTC)

Herkesin yeni yılını kutlarım. --Manco Capac 07:56, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Bilmukabele! --Animated flower.GIFBahar (yine ben, Vikikardeşiniz!) 09:51, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Hepimiz için iyi bir yıl olması dileğiyle... --Elmacenderesi E=mc2 10:32, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Dilerim, bütün iyi yıl dilekleri, yeni yıl perisini getirsin, o da bütün iyi dilekleri gerçekleştirsin... Mutluluk dolu nice yıllar... Cat 15:26, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Herkesin yeni yılı kutlu olsun... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 15:50, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Tüm Vikipedistlere sağlık ve mutluluk dolu bir 2008 diliyorum.. --Metal Militia ileti 15:53, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Hey! Herkesin yeni yılı kutlu olsun!LucasiletiEmblem-very-evil.svg 15:57, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • 2008'de Vikipedi'yi daha güzel, vikiler listesinde daha üst sıralara tırmanmış ve madde derinliği artmış biçimde görmek dileğiyle,tüm vikipedistlerin yeni yılını kutlarım.--Düşünenadam 16:17, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Nice mutlu yillar Vikipedi'de bulunan herkese! Citrat 17:15, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Mutlu , umutlu yılar!! --neskafefincanındatürkkahvesi 17:22, 31 Aralık 2007 (UTC)
 • Tüm emeği geçenlerin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.--M. Yalçın Yalhı 12:50, 31 Aralık 2007 (UTC)

Musevilik ve Hıristiyanlıkla ilgili madddeler biçim rehberi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Yeni bir rehber hazırlıyorum: Vikipedi:Üslup rehberi (Musevilik ve Hıristiyanlık). Sadece dini değil konuyla ilgili tarihi maddelere de rehber olabilecek. Şu anda bir teklif hükmünde. Tartışmaya açık. Görüş belirtip katkıda bulunabilirsiniz. Saygılar, Filanca 20:37, 30 Aralık 2007 (UTC)

İslam[kaynağı değiştir]

Kuran maddesinde kitaplardan öğren öğren ard arda değişiklikleri yapan Sezerpal arkadaşımızın yazdıklar. Lütfen göz atın. Ve lütfen kendine gel.

Takabeg 08:22, 29 Aralık 2007 (UTC)

Köy Çeşmesi'nde bu tip mesajlara yer vermiyoruz. Arkadaşı şikâyet etmek istiyorsanız zira kurallarımıza uygunsuz davrandığını düşünüyorsanız bunu bu sayfadan yapmanız gerekir. Yok şikâyet etmemek sadece davranışlarının kuralları ihlâl etme çizgisinde gezindiğini düşünüyor ve uyarmak istiyorsanız bunu doğrudan kullanıcıya yapmanız daha iyi olur. Bununla birlikte kendisine şahsım tarafından atılmış uyarılar zaten bulunmakta. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 15:53, 31 Aralık 2007 (UTC)

Yönetmelik[kaynağı değiştir]

Ticari Uyarı![kaynağı değiştir]

Vikipedi Editörlerinin Dikkatine,

Vikipedi'nin bazı biyografi maddelerine, adı geçen kişilerle yapılan mülakatların linklerini ekledim. Sayın Uğur Başak'tan "ticari sitenize yönlendirme yapmayın" şeklinde bir mesaj aldım. Ardından, yaptığım katkıların silindiğini gördüm.

1) Yönlendirme yapılan site ticari bir site değil, internette oluşturulan bir röportaj arşividir. Üzerinde herhangi bir ticari ilan, uygulama bulunmamaktadır, bulunmayacaktır.

2) İçerik eklemek istiyorsam bunu tartışma sayfasında yapmam önerildi. Ortada tartışacak bir durum yok. Biyografileri verilen kişilerin kendi ifadeleriyle hayatlarını, çalışmalarını, müziğe bakışlarını anlattıkları metinler bunlar. Bu bilgileri tartışmak isteyen kullanıcılar, ilgili platformlarda tartışmasını yapabilir.

3) Vikipedi, Wikipedia'nın ölçütlerini uyguluyor olmalı. Wikipedia'nın İngilizce edisyonunda, birçok biyografinin altında, adı geçen kişiyle yapılmış röportajları bulmak mümkün. (Örnek: http://en.wikipedia.org/wiki/Lee_Konitz) Ben bu röportajlardan çok yararlanıyorum. Vikipedi'ye de aynı amaçla katkı yaptım.

Dolayısıyla aldığım uyarının, site amaçlarıyla örtüşmediği kanısındayım. Bu konunun editörler arasında tartışılmasını rica ediyorum.

İyi çalışmalar dileğiyle Sanalyazıcı

 • Röportajların birinci kaynağı sizseniz yani röportajları siz yapmışsanız veya kayda değer, bağımsız, 3. parti bir kaynak konumundaysanız olabilir. Bununla birlikte bunu göremiyorum. Eğer maddelere röportaj eklemek istiyorsanız, doğrudan bu röportajları yapan medya mensuplarının vs. sitelerinin bağlantılarını niçin koymuyorsunuz? İsterseniz Vikipedi ne değildir? sayfasına göz atınız... Dış bağlantılar konusunda oldukça hassasız ve gelip telif hakkı size ait olan bir sitenin dış bağlantısını seri bir şekilde maddelere yerleştirirseniz bu kesinlikle reklamcılık olarak algılanabilecek bir davranıştır. Vikipedi ne değildir? ve Vikipedi:Dış bağlantılar sayfalarını okursanız sanırım daha iyi anlayabilirsiniz kullanıcı Kullanıcı:Ugur Basak'ın tavrını. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 22:51, 8 Aralık 2007 (UTC)

Ticari link uyarısı[kaynağı değiştir]

Konuyu tartışmaya açarken, İngilizce Wikipedi'den örnek vererek belirtmiştim:

 • Biyografi bilgisi gerektiğinde Wikipedia'nın Ingilizce bölümünü yoğun olarak kullanıyorum. Maddelerin altında rastladığım, external links bölümünde, kişilerle ilgili röportajlara yönlendirme yapılıyor. Bu röportajlar çoğu zaman biyografi bilgisini zenginleştirecek birçok özel bilgi içeriyor. Çünkü kişiler kendilerini anlatıyor.
 • Aynı amaçla Vikipedi'nin Türkçe sayfalarına sadece yazılı basında yayımlanan, yayımlandığı tarihte internete aktarılmayan, Vikipedi sayfasındaki biyografiyi zenginleştirecek, boyutlandıracak beş ya da altı söyleşinin linklerini ekledim. Söyleşilerin bir kısmı bana ait, bana ait olmayanlar da ilgili kişiden izin alınarak röportaj arşivine eklenmiştir. Dolayısıyla telif sorunu çıkaracak bir katkı değil bu.
 • Zaman bulduğumda yazmak istediğim birçok biyografi maddesi var. Ancak şu anda yoğun çalışma tempom buna izin vermiyor, şimdilik sadece var olan maddeleri zenginleştirecek linkler ekleyebiliyorum. Silinen linklere de bir kez daha zaman ayırmayı düşünmüyorum.
 • Yönetmelikteki "hangi dış bağlantılar eklenemez" bölümündeki maddelerden sadece üçüncüsü bu girişimle ilgili olabilir. Bu maddede, kişisel web sitelerinin içerdiği bilginin öznelliğinin, kişisel yorumlarının Vikipedi için tehlike yaratabileceği vurgulanıyor. Bu nedenle dış bağlantıdan kaçınılması öneriliyor. Öncelikle, linkle yönlendirme yapılan adres kişisel bir web sitesi değil, belirli bir konuya odaklanmış bir elektronik röportaj arşivi. Eklediğim linklerde herhangi bir tartışma, yorum yapılmıyor. Kişiler kendilerini anlatıyor. Dolayısıyla objektif bilgiler. Yönlendirme yapılan söyleşi sayfalarının herbirinin sonunda, objektif bir kaynak kabul ettiğim için, ilgili kişinin Wikipedia ya da Vikipedi biyografilerine link veriliyor.
 • Link eklediğim biyografilerden iki örneğe dikkatle bakıldığında, yapılan katkının amacı, boyutu daha iyi anlaşılabilir: Ali Ekber Çiçek ve Aydın Gün artık aramızda değil. Bu iki sanatçıyla geçmişte yapılmış, hayat öykülerini, sanata bakışlarını, yaşadıkları sorunları, eleştirilerini içeren söyleşiler gazete, dergi sayfalarına gömüldü gitti. İnternet ortamında böyle bir söyleşiyi arama motorlarıyla bile bulmak neredeyse mümkün değil. Vikipedya gibi bir bilgi kaynağında, bu veriler de linkler ya da doğrudan içeriğe eklenerek bulunmalı. En azından aktif bir Wikipedia kullanıcısı olarak ben bu bilgilerden çok yararlanıyorum. Diğer kullanıcıların da yararlanacağını düşündüğüm için bu çabaya girişmiştim.
 • Konuyu Köy Çeşmesi'nde gündeme getirmemin nedeni, kişisel bir soruna çözüm aramak değil, Vikipedi politikalarında bu konunun tartışılmasını sağlamaktı. Wikipedia'ya yapılan katkıların, hakaret içermiyorsa, suç oluşturmuyorsa (yani çok acil müdahale gerektirmiyorsa) sorgulanarak silinmesi hem bu platformdaki paylaşımcılığı, gönüllü katılımı artıracak hem de maddelerdeki bilginin zenginleşmesini sağlayacaktır.

İyi çalışmalar dileğiyle.

Sanalyazıcı

 • röportajların dış link olarak barındırılmasında elbette problem yok. ancak yukarda noumenon can alıcı noktayı vurgulamış: Eğer maddelere röportaj eklemek istiyorsanız, doğrudan bu röportajları yapan medya mensuplarının vs. sitelerinin bağlantılarını niçin koymuyorsunuz? şu ya da bu kişinin/sitenin/markanın reklamını yapmamak da vikipedinin (ve bir ansiklopedinin) en önemli kurallarından ve bence en anlamlılarından biridir.. ve de evet acil müdahale gerektirir.. gönüllü katılım, kişinin kendisini/sitesini/derlediklerini değil zenginleşmesi gereken maddeleri ve bilgiyi önemsemesiyle mümkündür. --kibelemesaj 20:51, 10 Aralık 2007 (UTC)

Vandalizm !!![kaynağı değiştir]

Merhaba.

Dikkat. Şimdi bir "IP" (121.44.24.173) çok yeni saçmalıklarlı madde veya kategoriler yazıyor.

Saygılar

Dünya vatandaşı 06:39, 11 Aralık 2007 (UTC)

Bunlar:

06:31, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Lebanese Christian‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:31, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Abbottabad‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:30, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Lahore‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:30, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Şablon:•‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:30, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Greco-Bactrian Kingdom‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:30, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Chitral‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:29, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Foreign relations of Pakistan‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:29, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Mahmud Ghaznavi‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:29, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Muslim League‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:29, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Baghdad Pact‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:29, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Achaemenid dynasty‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) 06:28, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Kebabs‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) 06:28, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Musica‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) 06:28, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Directed‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) 06:28, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Muslims‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) 06:28, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Baltoro Glacier‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:28, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Districts of Pakistan‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:27, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Islam.‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:27, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) George Wasoof‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:27, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Young Lebanese man‎ (Yeni sayfa: Kategori:Dini inanç, gelenek ve akımlar Kategori:Emevi halifelerKategori:Bildirgeler Kategori:İnsan hakları Kategori:İnsan hakları belgeleri İslâm veya İ...) (son) 06:27, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Kategori:Countrys named after birds and farm animals like Turcky fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck‎ (Yeni sayfa: Kategori:Dini inanç, gelenek ve akımlar Kategori:Emevi halifelerKategori:Bildirgeler Kategori:İnsan hakları Kategori:İnsan hakları belgeleri) (son) 06:26, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Christianity‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:26, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Halal and the belief that all pork products can be cleansed‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:26, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Islam stub‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:26, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Meat‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:25, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Belly dancing Arabs in hijabs‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:25, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Kategori:Economy of Pakistan‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:25, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Journey‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:25, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Lebanon to Mecca by Camel‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:25, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Through the desert‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Comes across lots of interesting scenarios‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Hajj in Mecca‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Pork‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Whilst‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Converting‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Şablon:Islam stub‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son) 06:24, 11 Aralık 2007 (geçmiş) (fark) Mahat Magandi‎ (Yeni sayfa: İslâm veya İslâmiyet, (Arapça: الإِسْلاَم / el- islām), tek tanrılı İbrâhimî dinlerin sonuncusudur[1]. İslâm, peygamberi Muhammed aracılığıyla 7. yy. da yay...) (son)


Vikipedi'nin Sayın Editörleri,

 • Bir konuyu tartışmaya açmaya çalışırken sizleri çok yordum, zamanınızı aldım, özür dilerim. Anladığım kadarıyla vandalizmle mücadele ederken, diğer konulara ayıracağınız zaman azalıyor. Tartışmaya açmaya çalıştığım konu, Vikipedi'ye eklenen içerikleri incelerken, yok ederken gösterilmesi gereken özendi.
 • Silme işlemi yapılırken, Vikipedi'ye bıraktığım yazışma adresiyle, link verilen metinlerin altında belirtilen kaynak karşılaştırılsaydı, kaynak kişi olduğum görülebilirdi. Konuyu Köy Çeşmesi'nde dile getirdiğim ilk mesajda, ardından yazdığım ikinci mesajda kaynak kişi olduğumu, satır arasında, belirttim. Medya mensubuyum, bunlar bana ait diye yüksek sesle ortalarda dolaşmam gerekmiyor. Wikipedia anonim bir proje, ben de anonim kalarak katkıda bulunmaya çalıştım. Nitekim, link verilen elektronik arşivin içeriği de neredeyse tamamen kişisel çaba sonucu olmakla birlikte, arşivin kimliği anonimdir, bu alanda çalışan tüm gazetecilere açıktır. Bu bağlamda Vikipedi editörleri adına tartışmaya katılan Nounenon'un link verilen kaynağın özgünlüğü üzerine "Böyle bir özellik göremedim" değerlendirmesini, Kibele'nin sadece sayfa üstündeki tartışmaya bakarak yaptığı üst perdeden yorumlarını yadırgadım.
 • Kötü amaçlı kullanıcılar olabilir, Vikipedi'ye sürekli saldırı olabilir, projeye destek veren gönüllülerin sayısı da yetersiz olabilir. Bunların hepsini anlamak mümkün. Fakat, içeriğin önemi bir yana, gönüllülük kavramının günümüzde hâlâ yaşadığını kanıtlayan, bu anlamda insana umut veren uluslararası bir projenin içinde yer alan kişilerin iletişimde daha "özenli" olmasının yapılan işin selameti açısından faydası var. Tartışmayı bu kadar ısrarla sürdürmemin nedeni buydu.
 • Bu açıklama mesajıyla birlikte platformdan çekiliyorum. Vikipedi ve Wikipedia'nın okuyucusu olarak kalacağım ve aradığım bilgiye hızla ulaşmamı sağlayan binlerce katılımcıya, bunları düzenlemek için zaman ayıran gönüllü Vikipedist'e şükran duymaya devam edeceğim.

Dilerim bu yazışma silsilesi, Vikipedi politikalarında bugün olmasa bile gelecekte bir tartışmayı, gözden geçirme gereksinimini gündeme getirir. Aksi halde hem benim, hem de bu mesajları okuyanların zamanına yazık olmuş demektir.

Hepinize iyi çalışmalar dileğiyle Sanalyazici

Kürtçe yayın[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Konuya gelince araştırmam sırasında bir şey dikkatimi çekti. Kürtçe yayın yapıyorsunuz. Dili dil yapan millettir devlettir. Devleti olmayan bir dili resmi hüviyet altında vermeniz hiç hoş değil. Arapça verebilirsiniz yada herhangi çeşitlemeler sunabilirsiniz ama Kürtçe yayın yapmanız sapkın kişiler tarafından farklı algılabiliyor olabilir. Yapılan çok büyük bir hatadır. Dil hüviyeti olmayan bir yerel söyleyişi buraya taşımanız resmen resmiyetini kabul etmektir. Anlayamıyorum. Gerekenin yapılmasını arz eder Saygılarımı sunarım.Bu imzasız yazı Alperartam (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Biz Vikipedi olarak Kürtçe yayın yapmıyoruz Vikipedi Wikimedia ansiklopedilerinin Türkçe yayın yapan kısmı yani Kürtçe yayın yapan Wikimedia. Ayrıca biz Vikipedi'de kişisel görüşlere göre haraket etmiyoruz. Hepimizin görüşleri apayrı. Bizi ortak noktada buluşturan başkalarının görüşlerine duyduğumuz saygıdır. Kürtçe yayın yapılması için bir devletin resmi dili olması gerekmez. Burada o kadar dil var ki hiç bir ülkenin resmi dili değil. Örneğin Osmanlıca. Wikimedia dillerine göz atmak isterseniz Tıklayın. İyi günler!--Tuz 12:54, 12 Aralık 2007 (UTC)

Research Project[kaynağı değiştir]

Hello! I’m KRLS and I’m making a Research Project to know which are the indicators that determine the quality of a Wikipedia. To find them all, I need you, as an experienced wikipedian, to answer this survey right here. This way, I would have the opinion of a part of the community about the indicators I’ve found and maybe, the ones I have not took in count. It won’t be very long, it’s a 5 minutes task. I need it before January 1st. The survey is written in English because I’m afraid I don’t speak your language. Thank you very much!

The survey: hereKRLS, 83.45.208.41 18:47, 24 Aralık 2007 (UTC)

Please, you can answer de survey. Another Wikipedias have reply my survey, for example, Spanish Wikidia or Catalan Wikipedia, but in your language any people reply my survey, I need you because I want to read your opinions of your comunity here. --85.58.250.172 27. joulukuuta 2007 kello 23.07 (UTC), KRLS

i am not very experienced working on wikipedia. Do I make myself understood? I’m sure there’s a better way of describing what I mean.--Somebody else's knowledge 23:25, 28 Aralık 2007 (UTC)

Vikipedi:Yöneticilik başvurusu[kaynağı değiştir]

Uzunca bir süredir, yönetici başvuruları oylamalarında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasında yazılanların, ne yazık ki değerli Vikipedi kullanıcıları tarafından ya okunmadığını, ya da pek kaale alınmadığını gözlüyorum. "Kaçınılması gereken gerekçeler" şöyle dursun, hiçbir gerekçe belirtmeden oy vermeye devam ediyoruz. Oysa yöneticilik başvuru sayfası (bu sayfa), yönetici adayına, hem topluluğun hangi nedenlerle güven duyduğunu ve desteklediğini, hem de hangi olumsuz yanları nedeniyle güvenmeyip desteklemediğini aynı anda, bir ayna gibi gösteren bir sayfadır. Nitekim öyle de olmalıdır. Ancak eğer topluluk, bir adaya (ister pozitif, isterse negatif anlamda) sadece oy verip, gerekçesini belirtmiyorsa, ne aday ne de topluluk bundan hiçbir yarar sağlayamaz. Bu nedenlerle yukarıda gerekçesiz olarak verilmiş birkaç oyu geçersiz saymak durumundayım. Topluluğun bunu anlayışla karşılayacağını umuyor ve bundan sonraki oylamalarda lütfen bu hususu gözardı etmememizi rica ediyorum. Saygılar, sevgiler. --Metal Militia ileti 22:11, 23 Aralık 2007 (UTC)
Kaynak: Vikipedi:Yöneticilik başvurusu/Sağlamcı2

Burada buyuk bir problemle karsilasmaktayiz. Vikipedi:Yöneticilik başvurusu/Sağlamcı2 oylamasinda tam 9 oy yukardaki gerekce ile egecersiz sayilmistir. Hepsinin ayni gerekce ile gecersiz sayildigini var sayiyorum aksi ima edilmedigi icin. Gerekceler her oy icin tek tek yazilir. Hepsi tek tek gerekceledirilir. Bu gerekcelendirme somut sebeplere dayandirilir ve yoruma acik yapilmaz. Bu sebepler oylama baslamadan once belirlenir. Oylama degisikligi sirasinda kurallarda yapilan degisiklikler o sirada acik olan veya kapanmis oylamalari baglamaz. Acik oldugu sirasinda kuralar uzerinde yapilan oynamalarla mudahile edilen oylamalarin mersulugu tartismali olur.

Metal Militia ile konuyu tartismaya calistim fakat tatmin edici bir cevap alamadim. Metal Militianin bir ark niyeti oldugunu dusunmuyorum. Fakat boyle keyfi oy silmesinide kabbulenmiyorum. Kabullenmeyecegim.

Tabiki oylarin gerekcelendirmesinden yanayim. Ama zorla sebep istenmesine tamamen karsiyim. Hicbir wikide boyle bir uygulama yoktur. Ayrica tr.wikidiadada boyle bir kural yok. Gerekcede linki verilen Vikipedi:Yöneticilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler bir deneme yazisindan ibarettir ve kaleye alinma gibi bir sorunlulugu yoktur. Adi gecen yazi en.wikipedia'dan cevirlmistir. Gerekcesiz oylarin ayni sekilde silinmesi en.wikipedia'da veya commons.wikimedia'da kesinlikle dusunulemez birseydir.

Buyrun rastgele bir ornek en:Wikipedia:Requests for adminship/Faithlessthewonderboy

Support, no good reason not to. Neıl ☎ 10:27, 19 December 2007 (UTC)
Support - No reason not to. -MBK004 20:18, 19 December 2007 (UTC)
Support Deli nk (talk) 02:19, 23 December 2007 (UTC)
SupportArchtransit (talk) 23:26, 24 December 2007 (UTC)

Veya en:Wikipedia:Arbitration Committee Elections December 2007/Vote/Newyorkbrad. Bakin silinen oylar var. Sebebide gayet somut: "In order to vote, you must have an account registered with at least 150 mainspace edits before the start of the nomination process 1 November 2007." Yani oy verenlerin oylama baslamadan 1 ay oncesinden hesap sahibi olmalari ve bu zamana kadar 150 madde namespacede degisiklik yapmalari gerekmektedir. Bu en.wikipedianin en hassas "Arbitration Committee Elections"'unun kurallari. Yani en cok guvenilen kisiler. Jimbo tarafindan bizzat atanirlar.

Kaldiki problem bundan ibaret degil. Burokratlar sadece toplulugun genel olarak kabul ettigi kuralar cercevesinde hareket edebilirler. Wikipedianin kuralari burokratlar tarafindan yazilmaz. Yoneticilik secimleri sirasinda ise HIC yazilmaz. Burokratlar siradan kullanicilardir ayni yoneticiler gibi.

Burokratlar basarili/basarisiz cizgisinde kalan oylamalarda insiyatiflerini kullanabilirler. Bariz basarili bir yonetici seciminde insiyatif kullanmayi gerektirecek bir durum yok iken insiyatif kullanilmaz. Tartisma yaratir ve yaratiyorda. Sonucun degisip degismemesi oneli degil. Eger keyfi oy siliyorsaniz hem toplulugun guvenini kaybedersiniz hem de o oylamayi fazla kaleye alan olmaz.

Birseylerin degismesini istiyorsaniz bunu zorlamayla empoze etmeniz wikipediada mumkun degildir. Siz bu tur konularda bile toplulugun fikrini almadan hareket ediyorsaniz o toplulugun gelismesini nasil beklersiniz?

-- Cat chi? 13:48, 26 Aralık 2007 (UTC)

 • Sonucu değiştirmemiş bi uygulamayı kabullenemiyorsak bir bürokratın sınır noktada inisiyatif kullanmasını nasıl kabullenebileceğiz? Uygulama bence gayet mantıklı. Lütfen olumlu olumsuz oyları gerekçelendirelim diye bas bas bağrılmaktayken ısrarla gerekçe vermemek ne tür bi inattır anlayabilmiş değilim. Yukarıdaki yorumlara katılıyorum demek bile yeterli iken sadece ha babam yürü koçum aslansın tarzında bi ifadeyi andıran destek-imza tarzı bi katılım bizim gibi bi topluluğa yakışmamakta. White Cat'in de Metal Militia'nın da iyi niyetinden zerre kadar şüphem yok. Ama bu kadar büyütülecek, bürokrat-yönetici-salt kullanıcı tartışmasını alevlendirecek, hatta empoze etme, fikir almadan hareket etme gibi ifadeler kullanmak bence gereksizdir. Ayrıcaaaa Vikipedi çoğunluk demokrasisi olmadığı gibi bi demokrasi denemesi de değildir. --maderibeyzamsj 14:16, 26 Aralık 2007 (UTC)
 • Pek fazla yorum yapmaya gerek görmüyorum; bizim topluluğumuz küçük, oylamalarımız çok sağlıksız ilerliyor... bunu topluluk olarak kabul ettik mi zamanında? Ettik. Topluluk bunun için çareler aradı, tartıştı mı? Evet. Bunun sonucunda bürokratlara, gerekli açıklamayı yapabilecekleri sürece bu inisiyatifi verdik mi? Verdik. Ha belki farklı bir şekilde yapılabilirdi, son bir uyarı falan gelebilirdi... fakat sonuçta bizim verdiğimiz inisiyatifi kullandığı için hiçkimseyi suçlayamayız. Açıkcası bu tip sorunsuz günlerimizde yoktan sorun var etmeyi ve topluluğu bu sorunlarla meşgul ederek daha nitelikli katkılardan alıkoymamızı başlı başına uygunsuz buluyorum. Konuyu daha fazla tartışmayacağım, bence tartışılması da ancak bizi yararlı işlerden alıkoymuş olur, son söz: sorun yokken, sorun yaratmayalım... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 23:04, 26 Aralık 2007 (UTC)
  • "Vikipedi bir demokrasi denemesi değildir" ya da "Vikipedi bir çoğunluk demokrasisi değildir" lafından ne anlıyoruz. Bu iki tümce arasında dağlar kadar fark vardır. Vikide insanlar ikisini de kullanıyor. Önce burada denmek isteneni ortaya çıkarmak lazım. Demokrasi tek tip değildir, çeşit çeşit demokrasi vardır. Zamanında Roma imparatorluğu da demokrasi idi Kölelik olmasına rağmen. Amerika da burjuva demokrasisi vardır, küba başka türlü bir demokrasi. Çoğunluk demokrasisi çoğunluğun dediğinin olması demektir. Çoğunluk azınlığı ezer. Daha demokratik bir uygulama insanların birbirini ikna etmesi ve doğrunun bulmasıdır. Bu yöntem marksist yöntem diye bilinir. Harbiden komününist olan partilerde bu yöntemin uygulandığına şahit olabilirsiniz. Ben oldum. Zaman alır, bıktırır ama güzeldir.

Vikipedide seçimlerle ilgili sorunun tercihe yorum yapmakdan ibaret olduğunu sanmıyorum. Oncan önce Mach'ın oylamasında işaret ettiğim bir başka durum vardı. Burada bir sürü üye oy kullanmak için gerekli sayıda değişikliği yapıp uykuya çekilmiş ve mach'ın oylamasında uyanmış ve olumlu oy kullanmışlardı. Mach arkadaşımız da bu oylarla yönetici seçildi. Aktif üyelerin oy kullanılacağına ilişkin bir tabir vardı biryerlerde. Bu durumun da netleştirilmesi lazım.

İkincisi, oylamada neden belirtmenin demokratik olup olmadığı. Ya da olumlu olup olmadığı. Bu konuda iki düşünce de mantıklı açıklamalar getirebilir. Hatta oylamanın tamamen gizli olmasını daha demokratik ya da doğru bulanlar çıkabilir. Saçma mı? Hiç değil. Ben gerekçelerimi açıklamak istemiyorum. Benim anlayışım böyle. Viki kurallarına tekrar boğulmak noumenon'un nasihatlarını dinlemek hiç istemiyorum. Hatta bu tür açıklamalara sığ, ufuksuz konuşmalar demek istiyorum ama diyemiyorum kurallar izin vermiyor.

Ayrıca Metal arkadaş en azından iptal ettiği oyların sahiplerine bir mesaj atarak durumu bildirebilirdi. Pek nazik olmamış böyle. Cat arkadaşa da teşekkürler durumdan haberdar ettiği için. Esenlikler----devrimdptmesaj 10:13, 28 Aralık 2007 (UTC)

Wihte Cat'in belirttiği konuda Noumenon'un söylediklerine katılıyorum. Eski konularada değinmeye de gerek görmüyordum ancak adım çokca geçmiş. Öncelikle oylarla seçildi denmesi yanlış. O zaman siz de bu sebeple oyları değil sadece bir kişinin oyunu geçersiz sayıp "kendinizce" çıkarmıştınız. Olumlu oy veren bir (rakamla 1) kişinin oyunu... Ama aynı özelliklere sahip olumsuz veren üç (rakamla 3, 3>1) oyu çıkarmamıştınız. Bu davranışın tutarlılığı, tarafasızlığı da okuyana kalsın.[3]
Saygılar--Machiavelli' msj 13:31, 28 Aralık 2007 (UTC)

Oy kişinin karakteri , varlığıdır. Yok saymak, kişiyi yok saymakla eşdeğerdir. Oyum silinmeden önce kesinlikle fikrim alınmalıydı. Daha fazlasını Metal'e olan saygım ve sevgimden söylemek ve/veya aynı fikri herhângi bir platformda tekrar etmek istemiyorum. Umarım tekrar bu gibi bir durumla karşılaşmayız.
-- Euthygenes EPISTVLA 12:21, 28 Aralık 2007 (UTC)

 • Kesinlike katılıyorum. Bana oy hakkı verildiyse görüş, belirtip belirtmeme hakkımın da olması lazım. Gerekçem bana özel olabilir. Oy verme gerekçemi açıklamak diğer kişilerin düşüncesine ve kararına etki edeceğini düşündüğüm için özel durumlar hariç şimdiye kadar açıklama yapmadım. Ya da gerçekten bir şey yazmak istedim ama baktım ki önceden ifade edilmiş, yazmadım. Yukarıdakilere katılıyorum yazmakla, bir şey yazmamak arasındaki farkı da anlayamıyorum. Ancak bundan sonra düşüncem ve kararım yok sayılacaksa, oy vermeyeceğim. Saygılar.--Math34 17:18, 30 Aralık 2007 (UTC)

Aslında haklı olsanızda, öfkeyle kalkmamak lazım. Çünkü zaten çok az sayıda oy veren kullanıcı var kanımca. Burada insiyatif kullanılmışki biraz sert bir uygulama olmuş. Ama bana burada öğretilen iyi niyet varsaymak. Bunuda ilk uygulamanın aksaklığı olarak kabul etmek gerekir ve iyi niyet varsaymak gerekir. Aslında bürokrat bence oylamanın iyi niyetinden şüphelendiğinde devreye girmeli ve herkesçik de ona biat etmeli. İyi tarafından bakacak olursak herkesciklerin az-çok oylamanın nasıl olması gerektiğini öğrenmiş olması. Bardağın yarısı dolu yani. Diğer yarısınıda ben içtim bana afiyet olsun. (maydonoz derseniz bozulurum ona göre) --P vip.pngGK ® 22:58, 30 Aralık 2007 (UTC)

Arkadaslar size kolay gelsin. Bu benim bundan sonra fazla bakmayacagim ve falza ugramayacagim bir wiki. Belliki diktatorya olma yonunda ilerleyecek. Siz bilirsiniz. -- Cat chi? 17:08, 31 Aralık 2007 (UTC)