MediaWiki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
MediaWiki
MediaWiki.svg
Geliştirici(ler) Wikimedia Foundation
Kararlı sürüm 1.33.0 / 2 Temmuz 2019
Programlama dili PHP
İşletim sistemi Tüm platformlar
Tür Wiki
Lisans GNU

MediaWiki, GNU lisansıyla korunan, kullanımı açık bir viki yazılımıdır. PHP ile yazılmıştır ve MySQL veya PostgreSQL ilişkisel veritabanı yönetim sistemi kullanır. MediaWiki; 1.7 sürümünden itibaren PHP 5 desteğini zorunlu tutmaktadır. Eğer PHP'nin eski bir sürümünü kullanıyorsanız MediaWiki'nin 1.6.10 sürümünü kullanmak zorundasınız.

İlk başta MediaWiki, özgür bir ansiklopedi olan Wikipedia için geliştirilmişti, ancak daha sonra, en yaygın kullanılan wiki yazılımı oldu. Bugün, Wikimedia Foundation'ın tüm projelerinde, Wikia'da barındırılan tüm sitelerde, ve pek çok diğer büyük wikide kullanılmaktadır.[1]

Ayrıca, şirketler tarafından kurumsal bilgi yönetimi veya içerik yönetimi amacıyla da kullanılmaktadır. En büyük örneği, halka açık geniş çaplı sitelerini bu sistemle (değişiklikler halka kapalı olarak) yöneten Novell'dir.

Test Vikipedisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Test Vikipedisi sadece test alanı olarak kullanmak üzere 13 Ocak 2006 tarihinde açılmıştır. Yayındaki diğer Wikimedia Vakfı projelerine test yapmak amacıyla herhangi bir zarar vermemek için kullanılmaktadır. Bu daha çok ileri safhada kod ve yazılım kullanabilen Vikipedistler içindir. Bu yüzden katılım çok azdır. Bunun nedeni wiki kodlamasında programcılık yapabilecek Vikipedistlerin çok az olmasıdır. Daha çok wiki kodlaması yapabilen kullanıcılar için diğer projeleri aksatmamak için testlerini yapabilecekleri bir alan sağlanmak istenmiştir. İngilizce dışında başka bir sürüm oluşturulmamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "mutante". "WikiStats by S23 - List of largest wikis". 6 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2006. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]